Przysiad air squat jest to ćwiczenie, które może wykonywać każdy. Bez względu na poziom swojego zaawansowania. Jest to podyktowane faktem, że jest on wykonywany bez dodatkowego obciążenia. Pozwala to na nauczenie się ruchu oraz poprawę siły mięśni nóg, a także koordynacji ruchowej i równowagi. Air squat w największym stopniu angażuje do pracy:
Mięśnie czworogłowe ud;
Pośladkowe:
Pomocniczo dwugłowe ud.
Air squat – jak wykonać?
Stajemy wyprostowani ze stopami na szerokości barków, lub delikatnie szerzej.
Kierujemy je lekko do zewnątrz, a dłonie splatamy na głowie.
Ściągamy łopatki, napinamy mięśnie brzucha oraz pośladków.
Patrzymy przed siebie.
Rozpoczynamy ruch poprzez ugięcie kolan i schodzimy w dół poniżej kąta prostego w stawie kolanowym.
Następnie powoli wracamy do pozycji wyjściowej.
Ze względu na fakt, że ćwiczenie wykonujemy z ciężarem własnego ciała, jest idealne do nauki prawidłowej techniki przysiadów. Pozwala także wzmocnić mięśnie i przygotować ciało do bardziej intensywnych ćwiczeń. Jest to także doskonałe narzędzie do wykonywania treningów w warunkach domowych.
W trakcie wykonywania przysiadów bez obciążenia wiele osób zapomina o tym, że prawidłowa technika jest równie ważna jak podczas wykonywania ćwiczenia ze sztangą. Dlatego należy pamiętać o trzymaniu prawidłowej pozycji i wyprostowanych pleców.
Najczęstsze błędy:
Zaokrąglanie pleców w dolnej fazie przysiadu;
Zbyt szeroki rozstaw nóg;
Kierowanie stóp do wewnątrz;
Pozwalanie kolanom na uciekanie do środka;
Zadzieranie głowy w górę;
Zbyt szybkie wykonywanie ruchu.
?Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.
Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II