W trakcie diety wcześniej, czy później przychodzi ten dzień, kiedy nie jesteśmy w stanie się opanować i czujemy, że po prostu musimy zjeść coś zakazanego. Jak się okazuje, wcale nie musi to być związane z wyrzutami sumienia. Głównym zadaniem cheat meal jest odciążenie naszej zmęczonej dietą psychiki. Jeśli będziemy się trzymać pewnych podstawowych reguł, takie odstępstwo co pewien czas w żaden sposób nam nie zaszkodzi, a nawet wręcz przeciwnie.  Poniżej poznacie 6 podstawowych zasad jak poprawnie stosować cheat meal.

Korzyści z cheat meal

Cheat meal ma wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Gdy jesteśmy na ustabilizowanej diecie, czyli trwającej co najmniej 2 tygodnie, nasz poziom insuliny, leptyny, hormonów tarczycy i greliny jest unormowany. Pojedyczny cheat meal w żaden sposób nie jest w stanie zaburzyć tej stabilizacji, ale pod warunkiem, że nie przekracza 1000 kalorii. Nie do przecenienia jest wpływ tego oszukanego posiłku na naszą psychikę. Nierzadko czujemy się wykończeni i zmęczeni długotrwałą dietą, która zabiera nam wiele przyjemności. Cheat meal to mały prezent od nas dla siebie samych, który umożliwia nam rozładowanie napięcia oraz powoduje wydzielenie się endorfin – hormonów szczęścia.

Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że cheat meal jest prawidłowo wpisany w naszą dietę, musimy stosować się do poniższych zasad:

1) Zwiększ ilość węglowodanów

Dowiedziono, że większa ilość węglowodanów złożonych w naszej diecie, to wyższy poziom leptyny w naszej krwi. Jest to hormon odpowiedzialny za poczucie sytości. Jeśli w naszej diecie brakuje węglowodanów, czujemy się głodni i zirytowani, częściej czujemy lub ulegamy pokusom żywieniowym. W trakcie dnia, w którym dopuszczalny jest posiłek oszukany, możemy zdecydować się na zwiększenie węglowodanów i wykorzystać więcej produktów wieloziarnistych, sięgnąć po makarony pełnoziarniste, kasze oraz dziki ryż. Z pewnością poczujemy się lepiej, bo będziemy po prostu syci.

2. Uważaj na tłuszcze

Podczas kiedy w trakcie swojego “oszukanego” dnia możesz sięgnąć po węglowodany, uważaj, aby nie łączyć ich z tłuszczami. Te spowalniają trawienie węglowodanów i nie są pożytkowane jako energia, jeśli spożyliśmy je z nadmiarem. Jeśli przesadzisz, możesz zwiększyć ilość swojej tkanki tłuszczowej.

3. Jedz produkty pełnoziarniste

Mówiliśmy już, że produkty pełnoziarniste są dobre, ale powtórzymy to raz jeszcze. Pamiętaj, jeśli dany produkt posiada wysoki poziom węglowodanów nie oznacza, że jest niezdrowy! Węglowodany, zwłaszcza złożone, idą w parze z błonnikiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Dodatkowo często powiązany jest z minerałami i dużą ilością białka, jak na przykład w przypadku wielu odmian polskich kasz.

4. Ogranicz spożycie owoców

Owoce posiadają wysoki poziom fruktozy, która nie jest bezpośrednio wykorzystywana przez nasz organizm. Dlatego wysyłana jest do wątroby, gdzie przekształcana jest w glikogen. Kiedy jednak jego ilość zostanie wyczerpana, wątroba zaczyna produkować z fruktozy tłuszcz, który odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. W dniu, w którym chcemy sobie pozwolić na cheat meal, ograniczmy spożycie owoców, aby nie doprowadzić do nadmiernego poziomu glikogenu.

5. Planuj swój cheat meal

Zapisz w kalendarzu, kiedy nastąpi dzień, w którym będziesz mógł trochę oszukać swoją dietę. Będzie Ci łatwiej na niej wytrwać. Pamiętaj, że musisz być na diecie co najmniej dwa tygodnie, aby móc sobie pozwolić na taki wyskok. Zwróć również uwagę na to, aby był to pojedynczy posiłek, a nie cały dzień obżarstwa.

6. Nie jedz wszystkiego, co Ci wpadnie w ręce!

Pamiętaj, że cheat meal służy temu, aby poprawić Ci humor w ramach diety, bez zaburzania jej przebiegu. Dzięki takiemu oszukanemu posiłkowi możesz nie mieć wyrzutów sumienia, bo Twoja dieta nie jest zagrożona. Jednak jeśli postanowisz zamiast cheat meal zafundować sobie prawdziwą jedzeniową orgię, możesz się pożegnać z efektami diety, jakie osiągnąłeś do tej pory. Dlatego zastanów się, czy posiłek, który chcesz zjeść, faktycznie ma mniej niż 1000 kalorii i czy jest tego wart. Pamiętaj, aby też nie spożywać go w formie fast foodu, w którym bardzo łatwo jest złamać swoje zasady.

Rating: 2.7/5. Wg 11 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Mam pewne “ale”:
    1. Cheat meal jest po to by rozkoszować się dobrodziejstwem smakowym właśnie zakazanych potraw typu pizza,kebab czy inne lasagne, więc nie sądze, aby wiele osób w ten dzień zdecydowało się jeść ryż brązowy czy jakieś owoce gdyż takie produkty w diecie występują na co dzień.
    2. Nie trzeba się ograniczać do 1000 kcal. Ja robię sobie na redukcji cheat meal co 7 dni (po 4 tygodniowym okresie podażowym) i śmiało pochłaniam 3-4k kcal (Jedynie nie jem w ten dzień słodyczy) i następnego dnia nie mam szczególnych negatywnych skutków obżarstwa dnia poprzedniego, a znam swój organizm bardzo dobrze i wiem jak dużą mam tendencje do “zalewania” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj