WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sześciopak a dieta, czyli wpływ odżywiania na zarys mięśni brzucha

Sześciopak a dieta, czyli wpływ odżywiania na zarys mięśni brzucha

Jeśli Twoim celem jest wypracowanie umięśnionego brzucha jak z okładki to pamiętaj, że klucz do sukcesu w tym przypadku leży po stronie prawidłowej diety. Sprawdź co jeść, aby cieszyć się idealnym sześciopakiem.

 

Na początku należy wspomnieć o tym, że ujemny bilans kaloryczny jest podstawą, aby uwidocznić mięśnie brzucha. Można stosować najlepsze ćwiczenia na brzuch, wykorzystywać wszystkie możliwe teorie i sposoby, ale gwarantuję, że nici z tego jeśli nie będzie wykorzystany deficyt kaloryczny. Często dostajemy pytania typu:

  • Jakie ćwiczenia są najlepsze na uwidocznienie mięśni brzucha?
  • Trenuję już od kilku miesięcy brzuch, a jego nadal nie widać, co robić?
  • Mam problem z tłuszczem na brzuchu, jak pozbyć się jego z tego miejsca?

 

Na wszystkie powyższe pytania jest jedna, taka sama odpowiedź. Każdy posiada mięśnie brzucha, lepsze lub gorsze. Jednak aby je odsłonić, trzeba spalić tkankę tłuszczową. Nie ma sposobu na spalanie tłuszczu wyłącznie z brzucha. Tłuszcz schodzi równomiernie z całego ciała.

 

Co zrobić jeśli żywię się zdrowo, a tkanka tłuszczowa stoi na stałym poziomie?

Sprawdzaj etykiety produktów.

Jest to jeden z najczęstszych sposobów, przez które waga „stoi” w miejscu. Różnorakie produkty w kolorowym opakowaniu z napisem „Fit” lub „Fitness” w wielu przypadkach mają niewiele wspólnego ze zdrowym pożywieniem. Producenci manipulują w ten sposób osoby, które nie czytają zawartości danych produktów. Syrop glukozowo – fruktozowy, utwardzane tłuszcze oraz różnego rodzaju wysokokaloryczne dodatki to tylko niektóre składniki, które znajdują się w większości produktów fit. Bądź mądry, nie daj się ogłupić.

 

Zdrowe produkty – owszem, ale czy nisko kaloryczne?

Jeśli jesz bardzo zdrowo, ale zbyt dużo, to efekt będzie taki sam jak w przypadku „śmieciowego” jedzenia. Każda niewykorzystana nadwyżka kaloryczna zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczu.

 

Owoce, nabiał, cukier trzcinowy itp. – uwaga!

Oczywiście nie podważam teorii, że należy spożywać te produkty, bo jest to wskazane. Jednak pamiętaj, że każdy z nich zawiera spore ilości węglowodanów prostych, czyli cukrów. W przypadku nabiału jest to laktoza, a w przypadku owoców – fruktoza. Teoretycznie zdrowo, jednak i w tym przypadku liczy się umiar. Jeden średniej wielkości banan to około 20g węglowodanów. Analogicznie – kilogram bananów to 200g węglowodanów = 200gram cukru! Tutaj wygląda to nie za ciekawie.

Cukier w diecie zatrzymuje proces zamiany tłuszczu w energię. Dlatego też jego spożywanie powinno być umiarkowane. Należy pamiętać, że organizm jest w stanie przetwarzać jedynie 3-6 g węglowodanów prostych jednorazowo.  Weźmy dla przykładu popularne danie fit – banan z jogurtem naturalnym. Całość to aż 30g cukrów, w różnej formie. Można? Tak, ale tylko w uzasadnionych przypadkach.

Po intensywnym wysiłku nasze ciało jest niczym gąbka, które wręcz domaga się przyjęcia węglowodanów prostych. Po treningu, glikogen zawarty w mięśniach ulega znacznemu zmniejszeniu i trzeba go jak najszybciej uzupełnić. To najlepszy czas na spożycie i cieszenie się smakiem węglowodanów prostych, bez obawy, że odłożą się w postaci tłuszczu.

 

Beztłuszczowy – czy aby na pewno najlepszy?

Ostatnimi czasy bardzo modne stały się produkty beztłuszczowe osoba nie zwracająca uwagi na skład pomyśli – super! Jednak pozory mogą mylić. Aby zmniejszyć utratę smaku spowodowaną mniejsza ilością tłuszczy, bardzo często dodawane są różnego rodzaju substancje słodzące w postaci cukru. W wielu przypadkach zdrowe tłuszcze zawarte w tych produktach przysporzą więcej dobrego niż produkty beztłuszczowe.

 

Zdrowe soki.

Owszem zdrowe, ale sok to cukier. Nawet te nie słodzone cukrem, zawierają naturalnie występujący w owocach składnik słodzący. Przeciętny sok to równowartość 11gram cukrów w 100ml produktu. Wypijając cały karton „zdrowego” soku, to aż 110gram cukrów. Wnioski wysuń sam.

 

Czy są jeszcze jakieś produkty, których powinienem się wystrzegać?

Jest pewna grupa produktów, których spożywanie znacznie utrudnia uwidocznienie sześcioraka – są to niezdrowe tłuszcze. Unikaj tych nasyconych (np. masło, sery, tłuste mleko, tłuste mięso) oraz tłuszczy trans, które występują w olejach roślinnych (np. olej słonecznikowy), margarynie, smażonych potrawach, ciastach i słodyczach, chipsach, słonych przekąskach i w fast-foodach.

Pamiętaj, że większość produktów zawiera różnego rodzaju wzmacniacze smaku, barwniki, zagęstniki, utleniacze itp. Itd. Każdy z tych chemicznych wynalazków może spowalniać okres redukcji tkanki tłuszczowej. Staraj się spożywać jak najmniej przetworzone produkty, a efekt osiągniesz relatywnie najszybciej.

 

Co należy jeść, aby cieszyć się sześciopakiem?

  • Białko: wybieraj te produkty, które zawierają jak najmniej tłuszczy, czyli: piersi z kurczaka, piersi z indyka, chude mięso czerwone, białko jaj, owoce morza i ryby.
  • Tłuszcze: Pomimo, że tłuszcze są na ogół uznawane za złe, istnieje pewna ich grupa, których spożywanie może wspomóc wypracowanie smukłej sylwetki. Do tej grupy należą tłuste ryby, tj.: łosoś, makrela, tuńczyk. Ponadto bardzo dobrymi, zdrowymi źródłami tłuszczy są orzechy (migdały, nerkowce, brazylijskie, laskowe) oraz oliwa z oliwek czy też olej kokosowy.
  • Węglowodany złożone: Wybieraj te produkty najmniej przetworzone, tj.: kasza gryczana, jaglana, ryż brązowy, dziki, płatki owsiane, bataty. Od czasu do czasu można dołożyć chleb z maki zytniej razowej (może być na zakwasie) oraz ziemniaki.
  • Warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa: Błonnik naturalnie występujący w warzywach przyspiesza oraz poprawia pracę żołądka co jest niezbędna podczas redukcji. Jedz minimum 3 razy dziennie warzywa tj.: brokuł, ogórki, pomidory, sałata, rzodkiewki, szpinak, szparagi, papryka itp. Unikaj warzyw strączkowych.

 

Jednak pamiętaj – nie ograniczaj się do wyżej wymienionych produktów, to są tylko przykłady. Bądź kreatywny i urozmaicaj swoja dietę.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. czytałem w życiu różne głupoty ale te wypociny są po prostu bezdennie głupie np “unikaj tłuszczy nasyconych” – co za bzdury :/

    1. unikaj tłuszczy nasyconych a jedz olej kokosowy. Widać że pisał ktos kto sie na tym nie zna. Nasycone nie są szkodliwe, a olej kokosowy zawiera je w większości 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *