WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Biotyna na wypadanie włosów – czy faktycznie działa?

dziewczyna z pięknymi włosami bierze biotynę

Biotyna, inaczej witamina B7 lub witamina H, jest obecna we wszystkich żywych komórkach i odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia skóry i włosów. Jest jedyną witaminą z grupy B, którą wytwarzamy sami. Niestety czasami doświadczamy zaburzeń w jej wchłanianiu, co odbija się na kondycji włosów, które stają się łamliwe lub wypadają. Czy w takim razie warto zażywać suplementy diety, aby złagodzić zaburzenia wzrostu włosów oraz przywrócić im blask? Sprawdź, dlaczego branie biotyny na wypadanie włosów ma sens.

Jak przyjmowanie biotyny wpływa na kondycję włosów?

Biotyna pomaga przekształcić węglowodany, tłuszcze i białka z jedzenia w potrzebną energię. Dlatego niedobór biotyny powoduje zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, co jak uważają specjaliści, jest bezpośrednią przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Stąd wzięła się teoria naukowców, że uzupełnienie niedoborów biotyny może powstrzymać wypadanie włosów. Niedobory biotyny występują rzadko, jednak można nieświadomie ograniczać wchłanianie biotyny i doprowadzać do wypadania włosów, na przykład zjadając duże ilości surowego białka lub stosując długą antybiotykoterapię.

piękne włosy po biotynie

Z racji bardzo dużego udziału biotyny w budowie włosa, uważa się, że:

  • stymuluje wzrost włosów, wspierając leczenie łysienia,
  • łagodzi łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież,
  • regeneruje włosy (łamliwe i rozdwajające się końcówki).

Biotyna na włosy może więc działać leczniczo.

Czy biotyna pomaga na wypadanie włosów?

Biotyna na wypadanie włosów – czy faktycznie działa?

Biotyna wykazuje kilka właściwości, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Witamina B7 jest wykorzystywana do budowy keratyny, która jest naturalnym budulcem włosów, dlatego suplementowanie biotyny może pomóc w przywróceniu włosom sprężystości i blasku.

Biotyna na wypadanie włosów może być skuteczna dzięki właściwościom łagodzącym, szczególnie jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry oraz hamowania nadmiernego wydzielanie łoju, który przyczynia się do wypadania włosów. Chociaż witamina H nie zmienia poziomu hormonów tarczycy, ma wpływ na jej kondycję.

Kup Solgar Biotin w sklepie Budujmase.pl

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Jeśli zobaczysz na podłodze kilka włosów dziennie, nie wpadaj od razu w panikę. Każdego dnia gubimy około 100 włosów i jest to naturalna kolej rzeczy wynikająca z cyklu życia włosa. Wypadanie włosów powinno niepokoić, jeśli jest zbyt intensywne, a jego efekty są widoczne.

Nadmierne wypadanie włosów najczęściej powodowane jest przez:

  • niedobór witamin, głównie witamin A, D, E, B7 oraz składników mineralnych (głównie żelaza i cynku) [1],
  • przyjmowanie niektórych leków (antykoncepcyjne, antybiotyki, immunosupresanty, hormony steroidowe)
  • choroby skóry (głównie łojotokowe zapalenie skóry),
  • choroby tarczycy,
  • przewlekły stres,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • karmienie pozajelitowe,
  • agresywne zabiegi pielęgnacyjne.

Wraz z wiekiem i wahaniami poziomu hormonów, gruczoły łojowe w skórze głowy zaczynają wytwarzać mniej sebum. Powoduje to, że zarówno skóra, jak i mieszki włosowe i same włosy wysychają, stają się łamliwe i łuszczą się.

Sprawdź także: Najlepsze suplementy na zdrową skórę

Niedobór biotyny a wzmożone wypadanie włosów i inne objawy

Niedobór biotyny zdarza się rzadko, jeśli stosujemy zbilansowaną dietę. Jednak na jej niedobory mogą skarżyć się osoby narażone na wytwarzanie zbyt małej ilości witaminy B7 mimo stosowania prawidłowej diety. Do typowych objawów niedoboru biotyny należą:

  • zmiany skórne, w tym łojotokowe zapalenie skóry, rumień, łuszczenie skóry, łupież, zapalenie spojówek,
  • pogorszenie kondycji włosów, wypadanie, matowienie, łamliwość, łysienie, a nawet wcześniejsze siwienie [2],
  • zmiany w obrębie skóry takie jak wysypka wokół ust, nosa i oczu,
  • problemy z mięśniami takie jak drętwienie i mrowienie kończyn, ból mięśni,
  • obniżone samopoczucie objawiające się sennością, otępieniem, problemami z koncentracją,
  • objawy ze strony układu pokarmowego takie jak brak łaknienia, nudności, wymioty,
  • inne objawy niedoboru wykrywane w czasie badań: zaburzenia w metabolizmie tłuszczów takie jak podwyższenie stężenia cholesterolu, niedokrwistość.

Może zainteresuje Cię także: Zmęczenie, gorszy nastrój, brak energii – jak pokonać negatywne skutki redukcji?

Zalecane dzienne spożycie biotyny

swanson biotin

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz uchronić się przed wypadaniem włosów, zaleca się dostarczanie organizmowi 30µg-100µg biotyny na dzień [3]. Zwróć na to uwagę, mając do dyspozycji suplement typu biotyna na włosy. Wiele preparatów zawiera bardzo duże dawki biotyny (od 5000µg do nawet 10 000µg), dlatego należy przestrzegać zaleceń konkretnego producenta. Przedawkowanie biotyny jest raczej niemożliwe ze względu na to, że jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Jej wchłanianie może poprawić przyjmowanie jej razem z posiłkiem.

Kup Swanson Biotin w sklepie Budujmase.pl

Jak poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci?

Włosy zdrowe i odżywione to dłuższy cykl ich wzrostu i ogólne zdrowie. Na zdrowie i porost włosów ma również wpływ kondycja skóry głowy. Ważne zadanie spełnia naturalna warstwa łoju na skórze głowy, ponieważ ma ona kilka ważnych zadań: pomaga utrzymać zdrowe łuski wokół cebulek włosów, pomaga rosnąć włosom, zapobiegając rozdwajaniu się końcówek, zapobiega łupieżowi.

Włosy wymagają kompleksowej pielęgnacji od nasady aż po końce. Dlatego, jeśli uważasz, że kondycja Twoich włosów wyraźnie spadła, wprowadź następujące nawyki, aby usprawnić wzrost włosów:

  1. Zastanów się nad swoją dietą – wypadaniu włosów, pogorszeniu kondycji skóry i paznokci może zaradzić uzupełnienie jadłospisu o źródła biotyny (żółtka jaj, mąka pełnoziarnista, pomidory, szpinak), żelazo (chude mięso, orzechy), czy cynk (żółty ser, ser feta, mięso).
  2. Skorzystaj z odpowiednich suplementów – jeśli czujesz, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej dawki witamin w tym biotyny, w produktach spożywczych, włącz suplementację; w wielu przypadkach, aby poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci wystarczy wprowadzenie dobrego suplementu witaminowego.
  3. Właściwie pielęgnuj skórę, włosy i paznokcie – nie przesuszaj, wybieraj kosmetyki, które nawilżają.
  4. Traktuj swoje włosy, skórę i paznokcie z troską – unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i gorące powietrze; ogranicz wpływ środków chemicznych np. środków czyszczących.
  5. Ogranicz stres – stres powoduje, że włosy w przyspieszonym tempie przechodzą w fazę „spoczynku”, w której wypadają jednocześnie, stres działa niekorzystnie na funkcje obronne skóry, uwrażliwia ją i powoduje, że jest bardziej podatna na podrażnienia i zapalenia.
plany dietetyczne budujmase

Bibliografia:

  1. Emily L. Guo and Rajani Katta: Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan; 7(1): 1–10.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/
  2. Ralph M Trüeb: Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss. Int J Trichology. 2016 Apr-Jun; 8(2): 73–77.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4989391/
  3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *