Aminokwasy są nieodłącznym elementem suplementacji. Jakie mają znaczenie podczas pracy nad sylwetką? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości, czy powinieneś je stosować.

Aminokwasy – praktycznie każdy stosuje, ale czy wszyscy wiedzą za co są odpowiedzialne? Czy jest potrzeba, aby stosować je stale, niezależnie od celu jaki sobie obierzesz? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiłem dokładnie opisać działanie tego, jakże istotnego suplementu, stosowanego powszechnie w kulturystyce.

Zacznijmy od podstaw – czym są aminokwasy?

Tkanka mięśniowa składa się z tzw. bloczków białkowych, których budulcem są właśnie aminokwasy. Pełna gama składa się z 23 aminokwasów, z których każdy odgrywa pewną rolę w organizmie. Dzielą się na aminokwasy zasadnicze, określane mianem „IAA” oraz te mniej istotne czyli „DAA”. Mniej istotne nie oznacza, że są niekonieczne. Najzwyczajniej w świecie organizm potrafi je samemu wyprodukować, na podstawie syntezy, z innych aminokwasów.

Dlaczego są tak istotne w świetle kulturystyki?

Ponieważ odgrywają niezwykle ważną rolę podczas pracy nad własną sylwetką. Aminokwasy wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, pośrednio oddziałują na zwiększanie siły, a przede wszystkim chronią mięśnie przed katabolizmem. Nie każdy zwraca uwagę na zawartość i równowagę poszczególnych aminokwasów w spożywanych posiłkach. Należy jednak pamiętać, że to właśnie między innymi posiłki bogate w aminokwasy i białko odpowiadają za dobrą sylwetkę.

Wchłanialność aminokwasów

Koncerny farmaceutyczne oraz producenci suplementów diety stale prześcigają się z wyżej wymienionym stwierdzeniem. Czym lepsza wchłanialność – tym lepszy i szybszy efekt. Jak to wygląda z dietetyce kulturystycznej? Otóż jest to również bardzo istotny czynnik. Praktycznie wszystkie pełnowartościowe źródła białka, tj. mięso, ryby, jajka posiada całą gamę niezbędnych aminokwasów. Dlaczego więc aminokwasy w postaci suplementu biorą nad nimi górę? Tutaj swój niepodważalny plus czerpią ze znacznie lepszej wchłanialności poszczególnych frakcji białkowych do organizmu. Kolejnym powodem jest fakt, że aminokwasy w formie proszku, który są bardzo łatwe do przyrządzenia, można spożyć „o każdej porze dnia i nocy”. Forma rozpuszczonego suplementu w postaci cieszy jeszcze bardziej przyspieszy ten proces.

Główne zalety stosowania suplementacji aminokwasami:

  • Bardzo proste w przygotowaniu
  • Potężna dawka niezbędnych aminokwasów w formie słodkiego szejka
  • Bardzo szybka wchłanialność do organizmu
  • Pomoc przy transportowaniu innych substancji odżywczych do komórek mięśniowych
  • Zatrzymanie katabolizmu nocnego
  • Niedopuszczenie do czerpania energii z mięśni podczas redukcji tkanki tłuszczowej

Dlaczego akurat suplementacja aminokwasami?

Standardowe aminokwasy w formie suplementu są często nazywane „wolną formą aminokwasów”. Stwierdzenie to ma swoje bardzo dobre uzasadnienie. Oznacza ono, że są one wolne od wiązań chemicznych z innymi cząsteczkami, dzięki czemu trafiają przez żołądek do jelita cienkiego. Z kolei stamtąd są bardzo szybko wchłaniane do krwioobiegu. Aminokwasy służą przede wszystkim do budowy białek, stąd większość aminokwasów wędruje z krwią do różnych komórek organizmu.

Najlepszy czas na zażywanie aminokwasów.

Nie ma wątpliwości, że stosowanie aminokwasów jest niezbędne. Pytanie brzmi – kiedy najlepiej je spożywać? Są dwie pory dnia, podczas których spożycie aminokwasów da najlepsze rezultaty. Pierwszą z nich jest poranek, czyli okres tuz po przebudzeniu. W tym czasie organizm znajduje się stanie katabolicznym, ponieważ przez długi okres nie dostawał odpowiednich dawek poszczególnych substancji do organizmu. Kolejny okres to pora około – treningowa. Większość osób przepisuje stare utarte schematy, że najlepszym sposobem jest dostarczenie BCAA tuż po treningu. Jednak nie koniecznie jest to najlepszy – może to być jeden z najlepszych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest „picie” aminokwasów podczas treningu, może być w formie szejka z węglowodanami prostymi oraz kreatyną. Takie rozwiązanie da równie dobre, a w niektórych przypadkach może przynieść nawet lepsze efekty. Polecam wypróbować.

Aminokwasy, a siła podczas treningu – jaki to ma związek?

Otóż należy zacząć od początku. Do wykonania intensywnego treningu potrzebna jest energia. Nie może być ona pobierana z węglowodanów ponieważ jej konwersja do energii użytecznej trwa zbyt długo. Dlatego też za odpowiednią siłę podczas treningów odpowiada energia ATP znajdująca się w mięśniach. Energia ta jest wykorzystywana przez pierwsze kilkanaście sekund od rozpoczęcia danego ćwiczenia. Aby zwiększyć jej ilość stosuje się suplementy kreatyny. Dzięki zawartej w niej fosfokreatynie nieużyteczne cząsteczki ADP zamieniają się w użyteczne cząstki energii ATP, co pozwala wykorzystać więcej siły. Jak do tego ma się suplementacja aminokwasami? Po pierwsze – sama kreatyna składa się z aminokwasów – argininy, metioniny i glicyny. Po drugie – każda inna forma aminokwasów, np. w postaci BCAA, przyspiesza proces przemiany cząstek ADP w energię użyteczną. Tak więc stosowanie wolnych form aminokwasów (lub w połączeniu z kreatyną) może zapewnić bezpośrednie źródło energii aby wspomóc siłę i wytrzymałość.

Wpływ aminokwasów na redukcje tkanki tłuszczowej.

Aminokwasy odgrywają dwie bardzo ważne rolę podczas okresu redukcyjnego. Pierwszym plusem jest fakt, że dzięki stale dostarczanej dawce BCAA oraz Glutaminy do mięśni, ich objętość zostanie na takim samym poziomie, dzięki odpowiednim składnikom odżywczym. Drugi plus, który ma ogromne znaczenie, jest związany z przekształceniem tłuszczu w energię. Odpowiedzialne za ten proces jest kilka składników, między innymi metionina aminokwasu. Stosowana w odpowiednich ilościach może pomóc poprawić transport i metabolizm tłuszczu.

Jak nie doprowadzić do rozpadu mięśni?

To, że aminokwasy chronią mięśnie przed katabolizmem nie jest już nowością, ale na jakiej zasadzie działa ten proces? Organizm ludzki ma zdolność do podziału tkanki mięśniowej jako dodatkowego źródła energii podczas ciężkich ćwiczeń. Jest to część zwana glukoneogeneza co oznacza produkcję lub generowanie glukozy ze źródeł niewęglowodanowych. Część tej reakcji, która jest ważna dla kulturystów, to cykl glukozo – alaniny, w którym BCAA są usuwane z tkanki mięśniowej i część z nich przekształca się do aminokwasu alaniny, który jest następnie transportowany do wątroby i przekształcany w glukozę. Jeśli wspomagasz się suplementacją BCAA organizm nie pozyskuje dodatkowej energii z tkanek mięśniowych. Podczas badań stwierdzono, że spożywanie BCAA (około 4g) w trakcie oraz po treningu może prowadzić do znacznego zmniejszenia uszkodzenia mięśni podczas treningu. Katabolizm mięśni może powodować skurcze oraz bóle mięśni, a także doprowadzić do kontuzji.

Rating: 3.8/5. Wg 8 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Ja polecam suplementować aminokwasy BCAA. Świetnie wspomagają podczas treningów wytrzymałościowych. Ja używam podczas interwałów i dłuższych wybiegań. Polecam obczaić BCAA od DNA supps – tanie i bardzo dobre jakościowo

  2. Autor rtykulu o aminokwasach zadal sobie duzo trudu przeczytania o aminokwasachh jednakze nie przeczytal najnowszej wiedzy na temat aminokwasow stad sa duze braki i mylace informacje ..polecam zatem dla ciekawskich poczytac ksiazke pt The protein revolution autor lars Johansson jest ona takze w j niemieckim co do wplywu aminokwasow na sile polecam film na YT pt Mit MAP keine halben Sachen.Autor chwilowo nie wie ze 8 aminokwasow z 20 nie potrafi nasz organim sam syntetyzowac oraz ze skoro syntetyzuje 12 to powstaje pytanie czy odciazanmy nasz organizm z syntezy tych 12 czy tez nasz organizm wogule ich nie wchlania lecz zamienia na glukoze w 75 %

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj