Aminokwasy stanowią podstawowy budulec organizmu. Wyróżnia się ich 23 rodzaje – część z nich jest endogenna (które organizm sam syntezuje), a część – egzogenna (te z kolei są dostarczane wraz z pożywieniem). Niedobór aminokwasów może skutkować problemami nie tylko ze sprawnością, ale i zdrowiem. Czy aminokwasy na masę są w takim razie niezbędne? Jak wpływają na proces budowania masy mięśniowej? Sprawdź więcej w artykule.

Aminokwasy w suplementacji

Aminokwasy to dosyć popularny suplement w treningu siłowym. Tak naprawdę każdy ćwiczący uzupełnia je w różnej postaci. Ważne jest, by zdać sobie sprawę jakich aminokwasów się dostarcza – białko po treningu to też potężna dawka aminokwasów. Jakie aminokwasy w suplementacji można użyć?

BCAA na masę

BCAA, Branched Chain Amino Acids, to najpopularniejsze na rynku aminokwasy. W ich skład wchodzi:

 • leucyna,
 • walina,
 • izoleucyna.

Aminokwasy rozgałęzione mają zbawienny wpływ przede wszystkim na regenerację po treningową, przyrost masy mięśniowej i ochronę przed katabolizmem. Najlepiej stosować je na około 30 minut przed treningiem. W przypadku naprawdę długich sesji treningowych zaleca się ich przyjmowanie w trakcie wysiłku.

EAA na masę

EAA stanowią kolejną grupę aminokwasów. Essential Amino Acids zbiorczo określają aminokwasy egzogenne, których organizm ćwiczącego nie jest w stanie sam wytworzyć. Dlatego tak ważne jest, by dostarczyć ich odpowiednią ilość m.in. z posiłków i suplementów. EAA pozwalają m.in. zachować pełną sprawność funkcjonowania organizmu.

GABA na masę

GABA to skrócona nazwa kwasu gamma-aminomasłowego, który jest jednym z aminokwasów endogennych. Jego działanie sprzyja przede wszystkim nocnej regeneracji i poprawie jakości snu. Wspomaga także wydzielanie się hormonu wzrostu. Dlatego też stosowany jest najczęściej w godzinach wieczornych i bezpośrednio przed snem.

DAA na masę

DAA, czyli kwas D-asparaginowy, jest endogennym produktem organizmu. W jakim celu w takim razie dostarczać większą jego ilość? Jego suplementacja ma na celu podniesienie poziomu testosteronu, co ma bezpośredni wpływ na siłę, budowanie masy mięśniowej i libido.

Aminokwasy na masę – efekty

Efekty stosowania aminokwasów będą uzależnione od dwóch czynników. Od jakich? Pierwszym jest oczywiście dieta, a drugim – sposób ich suplementacji. Stara szkoła treningu i suplementacji mówi o tym, by spożywać je bezpośrednio po treningu. Jednak aktualnie zaleca się ich przyjmowanie przed wysiłkiem i w jego trakcie.

Niezależnie od suplementacji, aminokwasy przynoszą szczególne efekty w trakcie budowania masy mięśniowej.

 • Pierwszym i najważniejszym efektem zażywania aminokwasów jest powstrzymanie procesu katabolizmu. Organizm, który nie ma wystarczająco dużej ilości energii, konsumuje własne mięśnie. Część aminokwasów może zostać przekształcona w węglowodany. Dostarczane w postaci suplementu bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu, wspomagając transport innych substancji odżywczych.
 • Niektóre z aminokwasów posiadają właściwości poprawiające wydolność oraz kondycję organizmu. Są to tak zwane właściwości biostymulujące. Z tego względu sportowcy na każdym poziomie wytrenowania chętnie sięgają po suplementy z aminokwasami. Większa wydolność pozwala na wykonywanie mocniejszych treningów, co często przekłada się na większą masę.

Aminokwasy na masę

Dla kogo aminokwasy na masę?

Aminokwasy powinien spożywać każdy ćwiczący, bez wyjątku. Ich zażywania postać powinna być jednak uzależniona od:

 • celu treningowego,
 • preferencji żywieniowych,
 • stanu zdrowia.

Osoby pragnące zwiększyć masę mięśniową powinny zadbać o odpowiednią podaż kompleksowego zestawu aminokwasów. Bardzo ważna jest glutamina w suplementacji, która m.in. wspomaga pracę jelit, co pozwala na lepsze wchłanianie pożywienia. Inne aminokwasy pozwalają na powstrzymanie procesów katabolicznych jeśli po sesji treningowej nie możemy od razu zjeść posiłku. Aminokwasy na masę mięśniową powinien stosować też każdy, kto nie zawsze może zjeść posiłek do godziny czasu po zakończeniu treningu. To także odpowiedni suplement dla osób, których dieta pozostawia wiele do życzenia.

Kiedy brać aminokwasy na masę?

Kiedy brać aminokwasy na masę? Najlepszym czasem na spożywanie aminokwasów dla osób budujących masę mięśniową są godziny poranne oraz wieczorne.

 • Rano organizm znajduje się w stanie katabolizmu, ponieważ przez dłuższy czas nie dostawał odpowiednich wartości odżywczych.
 • Przyjmowanie aminokwasów wieczorem pozwoli opóźnić występowanie nocnego katabolizmu.

Aminokwasy na masę?

Aminokwasy stanowią podstawowy budulec białek. Pełnią także wiele istotnych funkcji w każdym organizmie. Bez wielu z nich – dostarczanych z pożywienia – nie będziemy mogli odpowiednio funkcjonować i ćwiczyć.

 • Osoby trenujące, by zwiększyć masę mięśniową, mogą śmiało przyjmować aminokwasy w godzinach porannych i wieczornych w celu powstrzymania procesu degradacji tkanek.
 • Stosowanie ich około treningowo nie będzie aż tak efektywne w ich przypadku, jak dla osób redukujących tkankę tłuszczową.

Osoby na masie powinny także pamiętać, że nadmiar białka w diecie tak naprawdę przeszkadza w budowaniu mięśni. Dlatego trzeba znaleźć idealną dla siebie proporcję protein. Aminokwasy na masę? To doskonały pomysł, ponieważ mają ogromny wpływ m.in. na proces regeneracji i poziom wolnego testosteronu.

Rating: 3.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj