Aminokwasy  endogenne wchodzą w skład protein, niezbędnych każdemu ćwiczącemu na siłowni. Posiadają one bardzo istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jakie role pełnią? Skąd je wziąć?  Sprawdź więcej o aminokwasach endogennych w artykule.

Co to są aminokwasy endogenne?

Aminokwasymonomerami zawierającymi w swojej strukturze dwie grupy funkcyjne: grupę karboksylową – tzw. C-koniec oraz grupę aminową (NH2) tzw. N-koniec. Występuje dwadzieścia rodzajów aminokwasów budujących białka. Każdy z nich zbudowany jest z atomów:

 • węgla,
 • wodoru,
 • tlenu,
 • azotu.

Istnieją również aminokwasy siarkowe – np. cysteina i metionina – których budowa jest wzbogacona o atom siarki.

Aminokwasy egzo i endogenne

Aminokwasy dzielą się na egzogenne i endogenne. Kryterium ich podziału jest zdolność syntezy danego aminokwasu przez organizm.

 • Jeżeli określony aminokwas może być syntezowany w organizmie ludzkim, to zaliczany jest do grupy aminokwasów endogennych.
 • Aminokwasem egzogennym będzie ten, który takiej zdolności nie posiada.

Właściwości aminokwasów endogennych

Aminokwasy endogenne posiadają ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu ustroju człowieka. Mogą one pełnić szereg różnych funkcji – wszystko zależy od konkretnego aminokwasu. Właściwości:

 • antykataboliczne,
 • anaboliczne,
 • energetyczne,
 • antyoksydacyjne,
 • budulcowe,

wydają się być tymi najistotniejszymi.

Skąd brać aminokwasy endogenne?

Aminokwasy endogenne i dieta

Aminokwasy endogenne są kluczowym elementem białek. Nic więc dziwnego, że ich głównymi źródłami są:

Aminokwasy endogenne i suplementy

Suplementy są od tego, by uzupełniać niedobory wartości odżywczych w diecie. Często jednak nie jesteśmy w stanie skomponować posiłku, kompletnego we wszystkie składniki. W tym przypadku doskonale sprawdzą się odżywki, tj.

Aminokwasy endogenne i trening

Prawidłowa podaż aminokwasów endogennych wpływa pozytywnie na jakość treningową. To właśnie dzięki nim osoby trenujące są bardziej skoncentrowane i zmotywowane na treningu.  Aminokwasy te:

 • pełnią funkcję antykataboliczną,
 • pozwalają na zwiększenie objętości treningu,
 • redukują zmęczenie organizmu.

Dieta to 70% sukcesu. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, musi być wyposażone w niezbędne wartości odżywcze – w tym frakcje aminokwasów. Te pozwolą osiągać upragnione efekty treningowe i przechodzić bezpiecznie przez kolejne poziomy treningu siłowego.

Aminokwasy endogenne

Poniżej przedstawione zostały aminokwasy endogenne wraz z ich krótką charakterystyką.

Aminokwas endogenny

Charakterystyka (rola/znaczenie)

Aminokwasy endogenne odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Z racji, że nie są syntezowane wewnątrz organizmu, niezbędne staje się dostarczenie ich z zewnątrz. W tym celu powinien służyć odpowiedni plan dietetyczny. W razie problemów – na rynku nie brakuje suplementów, które pomagają w uzupełnianiu tych braków.

Brak głosów.
Proszę czekać...

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

 1. Białko stanowi podstawę diety każdego kulturysty. Z tego względu staram się spożywać produkty, które są wysokobiałkowe. Ponadto intensywnie trenuję oraz stosuję LargoMass, ponieważ dostarcza argininy, karnityny i kofeiny. Wówczas ćwiczenia zyskują na wartości, wytrzymałość i siła wzrastają, a masa mięśniowa jest regularnie rozbudowywana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj