Glutamina jest jednym z popularniejszych suplementów dla sportowców, jednak nie każdy wie o niej wystarczająco dużo, by świadomie decydować o podjęciu suplementacji bądź pominięciu produktu w swojej diecie. Sprawdź czym jest glutamina – wydobądź więcej z suplementacji tym aminokwasem!

Glutamina – wprowadzenie

Glutamina jest aminokwasem endogennym, czyli wytwarzanym przez organizm. Nasze ciało w znacznym stopniu (ok. 70%) produkuje związek na własną rękę.  Pozostałe 30% dostarczamy wraz z pożywieniem. Formą występującą w organizmie człowieka jest L-glutamina. Kontrowersje owiały suplementację tym składnikiem już jakiś czas temu. Jest ona punktem spornym między obozami zagorzałych zwolenników i równie stanowczych przeciwników. Jedni mówią, że jest zbawienna, inni stanowczo zaprzeczają. My uspokajamy sytuację, prezentując powody, dla których jest stosowana, a także rezultaty takiej decyzji.

Korzyści stosowania glutaminy

Na początku, warto wspomnieć, że L-glutamina jako obecny w największym stężeniu aminokwas, współgra ze zdecydowaną większością ciała. Możemy zaobserwować jej korzystne działanie dla układu odpornościowego, hormonalnego, mięśni, a nawet krwi, w której reguluje stężenie cukru.

Określa się, że glutamina nie tylko wspomaga syntezę białek, skraca czas regeneracji mięśni po wysiłku, zmniejsza katabolizm mięśni, ale także utrzymuje równowagę kwasowo – zasadową organizmu oraz wpływa na zwiększenie stężenia hormonu wzrostu. Powyższe działania nie obchodzą się bez echa dla naszych zachowań. To dzięki niej możemy ćwiczyć więcej, efektywniej, a przede wszystkim zmniejsza się apetyt na słodycze i alkohol, co dla niejednego z nas stanowi prawdziwe wyzwanie.

Czy glutamina może Ci pomóc?

Odpowiedź jest dość prosta, bowiem aminokwas nie sprawi, że zaczniesz przenosić góry. Może jednak bardzo korzystnie wpłynąć na sprawność i działanie Twojego ciała, zwłaszcza w okresach wzmożonej jego eksploatacji, podczas intensywnych treningów, okresu redukcji, gdzie nie musisz nie tylko ograniczyć podaż węglowodanów, ale przede wszystkim utrzymać wypracowaną wcześniej masę mięśniową.

Szybsza regeneracja z udziałem glutaminy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, glutamina wspomaga procesy regeneracyjne, w tym odbudowę glikogenu zarówno w mięśniach, jak i w wątrobie. Co ciekawe – przyspiesza proces glukoneogenezy, czyli przekształcania innych związków w glukozę. Dzięki temu możemy sprawniej używać np. tłuszczu jako paliwa, które będzie napędzało nasze mięśnie. Badania wykazały, że już 8 g tego aminokwasu dodanych do szejka z węglowodanami jest w stanie znacznie poprawić ich wchłanianie, co skutkuje skróceniem czasu regeneracji mięśni. Zauważmy, że 8 g nie powinno być dla żadnego z nas zawrotną liczbą, bowiem L-glutamina nie należy do suplementów, które powinniśmy odmierzać co do dziesiętnych części grama. Występuje w dużych ilościach i w stosunkowo dużych ilościach będziemy ją przyjmować.

Dowiedziono, że może działać nawet w pojedynkę, bez węglowodanów. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób na silnej redukcji, które nie mogą włączyć do posiłku potreningowego zbyt dużej ilości węglowodanów. Glutamina pozwoli maksymalnie wykorzystać to, co możemy spożyć.

Glutamina wspomaga leucynę w procesie wzrostu mięśni

Przez szereg reakcji chemicznych, jakie zachodzą w organizmie, możemy powiedzieć, że glutamina wspomaga leucynę w procesie budowania mięśni. Pozwala na usprawnienie całego procesu i przyśpiesza go w porównaniu z brakiem suplementacji tym środkiem. Nie można jednak powiedzieć, że bez L-glutaminy dostarczonej z zewnątrz, mięśnie nie będą się rozrastać. Oczywiście, że będą, ale możemy to usprawnić. Nie ulega wątpliwości, że jest aminokwasem godnym uwagi w odniesieniu do ochrony zbudowanej już tkanki mięśniowej.

Reasumując, glutamina nie jest absolutnym „must have”, ale jest pomocna. Warto zdecydować się na jej dodatnie do jadłospisu, zwłaszcza, gdy potrzebujemy chronić mięśnie, nie możemy pozwolić sobie na żaden przestój, a treningi jakie założyliśmy są naprawdę wymagające

Rating: 4.0/5. Wg 5 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Oprócz kreatyny i bcaa jeden z ważniejszych suplementów, choć wydaje się że mniej promowany. Moim zdaniem bardzo dobry i ja osobiście używam.

    1. Bcaa i glutamina powinny być stosowane non stop w przypadku sportowego trybu życia . Kreatyna cyklicznie . Kreatyna może być stosowana na przemian z bosterami testosteronu .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj