Czym są odżywki węglowodanowo–białkowe typu gainer? Komu zaleca się ich stosowanie? Czy spożywanie szejków węglowodanowo – białkowych jest niezbędne, aby budować masę mięśniową? 

Czym są gainery?

Gainer jest odżywką węglowodanowo – białkową w formie proszku. Skład standardowego gainera to w większości węglowodany, stanowiące około 70% zawartości oraz białko – około 15%. Odżywki węglowodanowo – białkowe zalecane są osobom, które potrzebują zwiększenia ilości kalorii w swojej diecie, co jest podstawa budowania masy mięśniowej.

Dlaczego warto stosować gainery?

Gainer składa się głównie z węglowodanów – natomiast budulcem mięśni jest białko… Po co więc zażywać odżywkę, w której węglowodany są większością, a białko dodatkiem? Jest to jedno z częściej zadawanych pytań przez młodych adeptów siłowni. Owszem, białko jest niezbędne do budowania masy mięśniowej, jednak to węglowodany oraz tłuszcze napędzają organizm do działania. Organizm potrzebuje wysokich dawek węglowodanów, aby nie zużywał białka jako źródła energii. Białko musi zostać przeznaczone na budulec masy mięśniowej.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem stosowania Gainerów jest wygoda – można go przygotować oraz spożyć w 2 minuty! Jest to bardzo przydatne jeśli potrzebujesz szybkiego dostarczenia kalorii do organizmu (np. po treningu).

Gainery najlepsze dla ektomorfików?

Ektomorfik (osoba o szczupłej budowie ciała, mająca problemy z nabraniem masy) do zbudowania masy mięśniowej potrzebuje większą podaż kaloryczną od innych typów budowy ciała. Typowy ektomorfik, aby budować masę mięśniową, potrzebuje spożyć nawet kilkaset więcej kalorii w ciągu dnia, niż jego kolega endomorfik (osoba z tendencją do tycia). Osiągnięcie wymaganej dziennej puli kalorycznej z samego jedzenia jest nie lada wyczynem dla wielu osób. Dlatego też ektomorfikom zaleca się stosowanie gainerów jako uzupełnienia diety: między posiłkami, po treningu, jak i również do posiłku (w celu zwiększenia spożytej ilości kalorii).

Jeśli jesteś ektomorfikiem i masz problem z nabraniem masy mięśniowej, gainer może być idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak podstawową rzecz – Gainer służy jako dodatek do diety, nie jako zamiennik! Dzienna ilość gainera zależna jest od tego ile kalorii dostarczyłeś z posiłków do organizmu, a ile jeszcze chcesz dostarczyć w formie gainera.

Czy stosowanie gainerów jest konieczne?

Jeśli jesteś w stanie spożyć wymaganą liczbę kalorii w ciągu dnia z posiłków, to nie musisz zażywać gainerów. Zostały one stworzone po to, aby pomóc w nabraniu masy – są w wielu sytuacjach bardzo przydatne, jednak nie są niezbędne!

Jeśeli nie wiesz jaką ilość kalorii powinieneś dostarczac swojemu organizmowi, polecamy zapoznać się z dwoma artykułami:

 … lub sprawdzić przygotowane przez nas przykładowe diety w dziale – Przykładowe diety.

Podsumowanie.

Odżywki węglowodanowo – białkowe (gainery) służą temu, aby pomóc w dostarczaniu wymaganej puli kalorycznej (makroskładników). Zalecane są osobom, którym ciężko nabrać masy mięśniowej, a spożycie wymaganej ilości kalorii z jedzenia sprawia kłopot. Pamiętaj jednak, aby nie traktować „szejków gainerowych” jako zamienników posiłku! 

Rating: 4.3/5. Wg 7 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Pije gainery przed stosunkiem i jestem w łóżku kawał dzika są węgle i białko jest moc ,a tak po za tym szybciej nabrać kilka kilogramy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj