Aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz glutamina to bez wątpienia kluczowe aminokwasy w diecie każdego miłośnika siłowni. Każdy z nich jest istotny na swój sposób, jednak zarówno jeden jak i drugi działa antykatabolicznie, przyspiesza regenerację oraz przyczynia się do budowy nowej tkanki mięśniowej. Połączenie aminokwasów BCAA oraz glutaminy w suplementacji może przynieść niesamowite efekty!

 

Aminokwasy rozgałęzione BCAA

Aminokwasy rozgałęzione BCAA to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie jest w stanie wytwporzyć. Dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz z pożywieniem. W skład BCAA wchodzą leucyna, izoleucyna i walina. Stanowią one 1/3 puli aminokwasów w mięśniach. Ich działanie jest bardzo wszechstronne, przez co na kilka sposobów wpływają na poprawę wyników sportowych.

Zalety stosowania BCAA:

działają antykataboliczne zabezpieczając mięśnie przed rozpadem podczas długotrwałych sesji treningowych, czy „głodówki” (np. w nocy, czy podczas okresu redukcji). Podczas wysiłku fizycznego, przy braku glikogenu, mięśnie zostają rozbite na aminokwasy, a one w procesie glukoneogenezy są przetwarzane w energię. Suplementacja BCAA zabezpiecza przed tym procesem.

działają energetycznie podnosząc próg zmęczenia, przez co możemy trenować dłużej i intensywniej. Efekt ten jest szczególnie zauważalny jest przy długotrwałym ich stosowaniu.

przyspieszają regenerację powysiłkową mięśni. Szczególnie aminokwas leucyna wykazuje działanie anaboliczne, zapoczątkowując syntezę białek.

Glutamina

Glutamina również jest aminokwasem wchodzącym w skład mięśni (stanowi 60% całej puli). W odróżnieniu do aminokwasów rozgałęzionych BCAA jest aminokwasem endogennym (czyli nasz organizm potrafi ją wytworzyć i nie musimy dostarczać jej z zewnątrz). Jednak przy wytężonym wysiłku fizycznym gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na ten aminokwas i warto zadbać o jego suplementacje. W innym przypadku organizm zacznie pobierać glutaminę z naszych mięśni szkieletowych rozbijając je na pojedyncze struktury (aminokwasy), doprowadzając do katabolizmu. A tego z pewnością wolałby uniknąć każdy bywalec siłowni.

Zalety stosowania glutaminy:

pełni funkcję antykataboliczną, zabezpieczając nasze mięśnie przed rozpadem podczas intensywnego treningu,

uczestniczy w metabolizmie azotu, a dodatni bilans azotowy (czyli magazynowanie większych jego ilości w stosunku do wydalania) wpływa na procesy anaboliczne,

wysokie stężenie glutaminy wpływa na odbudowę glikogenu mięśniowego, co po wysiłku fizycznym jest kluczowe dla rozpoczęcia procesów regeneracji.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA i glutamina – idealna para

Przypatrując się działaniu obu suplementów można zaobserwować kilka podobieństw:

– oba działają antykatabolicznie zabezpieczając mięśnie przed rozpadem

– przyspieszają regenerację mięśni

– działają anabolicznie

Działania te jednak występują na różnych płaszczyznach i w nieco inny sposób. Dlatego najkorzystniej byłoby połączyć oba te suplementy, wykorzystując pełne spektrum ich działania.

BCAA oraz glutamina działają synergicznie wzajemnie się uzupełniając, przez co ich połączenie to idealne rozwiązanie.

Aminokwasy BCAA i glutamina – dawkowanie

Najlepiej jest stosować każdy suplement według zaleceń producenta na opakowaniu. Jednak na podstawie wielu badań naukowych można wyciągnąć pewne wnioski optymalizując działanie tych suplementów.

Takim właśnie optymalnym dawkowaniem aminokwasów rozgałęzionych BCAA jest przyjmowanie ich w porcji 1g/10kg masy ciała, zarówno przed jak i po każdej aktywności fizycznej celu przyspieszenia syntezy białek. Czyli przykładowo 80-kilogramowy człowiek powinien przyjmować 8g BCAA w porcji.

Należy uważać przed większymi dawkami BCAA, szczególnie stosując je w celu antykatabolicznym np. przed treningiem cardio (ukierunkowanym na spalanie tkanki tłuszczowej). Zbyt wysoka porcja może doprowadzić do przekształcenia ich w energię i zamiast palić tkankę tłuszczową organizm będzie czerpał energię z BCAA.

Glutaminę natomiast najlepiej przyjmować w nieco większych porcjach – ok. 10-15g, w zależności od obciążenia jakim poddawany jest organizm. Szczególnie znaczenie ma stosowanie jej po treningu siłowym oraz na noc. Według wielu badań naukowych glutamina stosowana przed snem przyczynia się do większego wyrzutu hormonu wzrostu, wpływając na lepszą regenerację całego organizmu.

Rating: 4.0/5. Wg 6 głosów.
Proszę czekać...

Hubert Kulczyński

Hubert Kulczyński - Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor sportów siłowych. Czynny zawodnik IFBB w kategorii kulturystyka klasyczna, reprezentant Polski. Zawodnik Formotiva Team. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Triumfator zawodów Arnold Classic USA.

Komentarze

  1. Ja ostatnio zacząłem suplementować BCAA od DNA supps i glutamine z Olimpu. Zdecydowana poprawa wytrzymałości podczas treningów. Do tego świetny efekt regeneracyjny, mniejsze zakwasy, polecam taką kombinację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj