Aminokwasy rozgałęzione BCAA (Branched Chain Amino Acids) należą do grupy suplementów, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Składają się z trzech aminokwasów: leucyny, izoleucyny oraz waliny. Czy taki skład i struktura aminokwasów BCAA gwarantuje jego skuteczność? Na czym polega ich niezawodność oraz jakie powinno być ich dawkowanie?

BCAA – czym jest i jakie są jego źródła?

BCAA jest suplementem zawierającym trzy z grupy ośmiu niezbędnych aminokwasów egzogennych (leucyna, izoleucyna i walina), które muszą być dostarczone z zewnątrz, ponieważ organizm ludzki nie potrafi ich sam wytworzyć.
Do produktów spożywczych zawierających duże ilości aminokwasów BCAA należą: białko mleka, białko mięsa, białko soi, białko pszenicy, a także odżywki białkowe.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA – działanie

Rzeczą, która czyni ten suplement niezwykłym jest jego wyjątkowy metabolizm, ponieważ zachodzi on bezpośrednio w mięśniach, a nie w wątrobie jak w przypadku większości aminokwasów. W konsekwencji suplement wchłania się szybciej niż inne aminokwasy, co pozwala zaoszczędzić wychwyt BCAA z mięśni podczas wysiłku.
Aminokwasy BCAA posiadają silne działanie anaboliczne. Stosując je mięśnie są lepiej odżywione, w wyniku czego, mają lepsze warunki do zwiększania swych obwodów.

Kolejną ważną właściwością suplementu jakim jest BCAA jest jego działanie antykataboliczne. Powodują zmniejszenie utraty tkanki mięśniowej podczas aktywności fizycznej, a także w różnych sytuacjach wpływających na jej redukcje.
Warto stosować BCAA, w przypadku, gdy celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej. Badania dowodzą, że aminokwasy rozgałęzione chroniąc tkankę mięśniową, powodują zwiększone wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii.

Poprzez proces transaminacji aminokwasy BCAA mogą przemienić się w zupełnie inne aminokwasy, których organizm akurat odczuwa niedobór. Powoduje to zaspokojenie wielu potrzeb związanych z ich brakiem.

W krwiobiegu człowieka  występuje równowaga pomiędzy aminokwasami BCAA, a tryptofanem. W przypadku, gdy spada stężenie BCAA, wzrasta stężenie tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny – hormonu wywołującego sen i zmęczenie. Istnieją przypuszczenia, iż w wyniku uczestnictwa aminokwasów BCAA w procesie syntezy neuroprzekaźników takich jak serotonina, stosowanie ich ogranicza zmęczenie występujące podczas długotrwałego treningu.

Aminokwasy BCAA, obok węglowodanów, jest suplementem diety mającym wpływ na zmniejszenie poziomu stresu, który niekorzystnie wpływa na proces regeneracji mięśni, a także zwiększa ryzyko kontuzji. Stres związany jest z zachwianiem równowagi kortyzol-testosteron. Jego wzrost warunkuje niekorzystny wpływ na procesy anaboliczne, które budują mięśnie. Zażywając BCAA możemy tego uniknąć.

BCAA – dawkowanie

W wyniku wielu badań przeprowadzonych na osobach uprawiających sport, ustalono, iż optymalną dawką powodującą oczekiwane efekty w organizmie jest 10g aminokwasów BCAA w ciągu doby. Zaleca się stosowanie aminokwasów rozgałęzionych w czasie okołotreningowym np. 5g przed treningiem i 5g po treningu.
Istnieją również rekomendacje, że dzięki właściwości BCAA, jaką jest ochrona mięśni, warto je stosować na czczo lub podczas długotrwałych treningów. Wpływa to nie tylko na ochronę ciężko wypracowanych mięśni, ale również przyczynia się to spalenia niechcianej tkanki tłuszczowej.
Należy zwrócić uwagę na skład kupionego suplementu, gdyż nie każdy preparat zawiera 100% BCAA, co wpływa na błędne w stosunku do zamiarów dawkowanie. BCAA należą do grupy suplementów stosunkowo bezpiecznych, ponieważ zawarte są w spożywanych na co dzień produktach bogatych w białko. Jedynym skutkiem ubocznym jest to, że ich nadmierna ilość może utrudnić wchłanianie innych aminokwasów.

BCAA – opinie

Stosowanie BCAA przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły. Może również pomóc przyspieszyć regenerację, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, a także poprawić stan zdrowia. Warto stosować aminokwasy rozgałęzione w okresach intensywnych treningów, kiedy oczekiwany jest coraz wyższy poziom, a ryzyko kontuzji wzrasta. BCAA to suplement należący do grupy preparatów o silnie ugryntowanej pozycji. Ma dobre opinie wśród sportowców.

Rating: 5.0/5. Wg 6 głosów.
Proszę czekać...

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

  1. Polecam przetestować ekonomiczne cenowo BCAA od DNA supps. Świetnie się rozpuszczają i nie mają chemicznego posmaku.

  2. Potwierdzam – bardzo dobre suple jak na tak niską cenę. U mnie na stanie mono i bcaa z tej marki i efekty jak najbardziej zadowalające

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj