Jednym z najczęstszych problemów z jakim borykają się ciężarowcy jest ból stawów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: brak rozgrzewki, zbyt długi i częsty trening, zbyt duże ciężary, brak regeneracji, brak odpowiednich składników odżywczych. Każdy staw w organizmie ma bardzo ograniczoną rozpiętość. Jest to uzależnione od wieku, ale też do zdrowia i zużycia stawów. Pomyśl o tym jak o zużywających się częściach w samochodzie. Bez odpowiedniej opieki i konserwacji nic nie będzie dobrze pracować przez długi czas. Poniżej przedstawiamy 3 najlepsze suplementy na stawy, idealne dla osób podnoszących ciężary.

1. Olej z ryb

Suplement, który jest często stosowany ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Zawarte w nim kwas eikozapentaenowy – EPA i kwas dokozaheksaenowy – DHA, stanowią rodzaj tłuszczu, który musi być uzyskany z diety, gdyż nasz organizm nie jest w stanie go wytworzyć. Badania pokazują, że olej rybny ma silne działanie przeciwzapalne i może znacznie zmniejszyć ból stawów. Suplementacja tym składnikiem może:

• przyspieszyć wzrost syntezy białek mięśniowych

• zmniejszyć zapalenie i bolesność mięśni

• obniżyć ciśnienie krwi

• łagodzić negatywne skutki stresu

• zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, a także udaru mózgu

• poprawić wychwyt glukozy i wrażliwość na insulinę u osób z zaburzeniami wydzielania insuliny

• poprawić pamięć i zdolności poznawcze

• przyspieszyć spalanie tłuszczu

Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie (2 – 3 g dziennie), zdecydowanie należy dodać go do przyjmowanych suplementów. Obecnie na rynku znajdziemy dwa rodzaje oleju rybnego: forma triglicerydów oraz forma estra etylowego.

Pierwsza z nich to olej w stanie naturalnym, natomiast forma estrów jest to przetworzona postać, która zawiera cząsteczkę alkoholu (etanolu). Ze względu na różną jakość olejów rybnych na rynku, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak wiele miligramów EPA i DHA znajduje się w każdej porcji.

Suplementy gorszej jakości mogą zawierać 150 – 200 miligramów na 1 gram tłuszczu w porcji, co czyni je niemal bezwartościowe.

Wysokiej jakości olej z ryb może być trochę droższy, ale patrząc na to co dzięki tym suplementom dostarczamy do organizmu warto zainwestować większą kwotę.

Więcej na temat pozytywnego wpływu oleju rybnego na stawy znajdziecie w artykule Jak olej z ryb wpływa na Twoje stawy.

2. Glukozamina

Suplement ten produkuje się ze skorupiaków i jest stosowany w celu łagodzenia bólu stawów oraz poprawienia ich ogólnego stanu. Badania pokazują, że glukozamina może także zmniejszyć tempo utraty kolagenu, co jest szczególnie istotne dla osób, które prowadzą intensywny i/lub regularny trening siłowy. Najważniejsze jest to, że glukozamina nie jest bezwartościowa, ale też nie jest tak skuteczna, jak wiele firm twierdzi. Nie jest to najbardziej popularny suplement na stawy, ponieważ nie jest najlepszy. Jednak jest tani w produkcji, co czyni go niezwykle dostępnym. Skuteczne dawki dzienne glukozaminy wynoszą od 900 do 1500 mg.

3. Kurkumina

Kurkumina jest to żółty barwnik obecny w roślinie o nazwie kurkuma, który jest głównym składnikiem przyprawy curry. Jego korzyści zdrowotne są rozległe, a naukowcy na całym świecie badają jej wpływ na zwalczanie różnych chorób, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia, osteoporozy, cukrzyce, choroby Alzheimera i inne. Jednym z powodów tak dobrych wyników jest silne działanie przeciwzapalne, które jest wywoływane przez hamowanie białka wywołującego wytwarzanie chemicznych ognisk zapalnych. Kurkumina ma znaczącą wadę – wchłanianie jelitowe jest bardzo słabe. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie dla coraz większej biodostępności, np. ekstrakt pieprzu czarnego. Badania pokazują, że łącząc ekstrakt pieprzu czarnego z kurkuminą jej biodostępność zwiększa się dwudziestokrotnie. Suplementacja kurkuminy i ekstraktu pieprzu czarnego zmniejsza sygnały zapalne stawów, w tym także zapalenie stawów. Łagodzi ból, sztywność oraz zwiększa mobilność. Klinicznie skuteczne dawki kurkuminy mieszczą się w zakresie pomiędzy 200 – 500 mg.

Wszystkie wyżej wymienione składniki znajdują się w suplemencie diety Universal Nutrition Animal Flex.

Ocena: 3.0. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No