Kolagen to naturalne białko, które buduje tkankę łączna wchodzącą w skład stawów, czy ścięgien. Zapewnia ono również sprężystość i elastyczność skóry. Ma nietypowy skład aminokwasowy wyróżniający się dużą ilością glicyny i proliny. Kolagen w postaci zhydrolizowanej charakteryzuje pozytywny wpływ na stawy i może pomagać w regenerowaniu stawów u osób intensywnie trenujących. Dowiedz się czym jest kolagen na stawy, co zawiera, jak działa i jak wybrać najlepszy!

Czym jest kolagen i co zawiera?

Kolagen to główne białko budujące tkankę łączną w organizmie człowieka. Charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na rozciąganie. Wchodzi w skład skóry, ścięgien, więzadeł, rogówki oka. Charakteryzuje się nietypowym profilem aminokwasowym z wysoką zawartością dwóch składników: glicyny i proliny. Do powstawania kolagenu wymagany jest stały dostęp do witaminy C w określonym stężeniu. Występuje on w kilku postaciach. Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się aż 8 typów tego białka. Najważniejszy z punktu widzenia zdrowia stawów jest kolagen typu II, który występuje w chrząstkach stawowych.

Jak działa kolagen?

Suplementy diety zawierające kolagen, m.in. Joint Care i Flex Guard, dostarczają składników budujących strukturę stawową. Wykazano, że hydrolizowana forma kolagenu wywiera pozytywne, terapeutyczne działanie u osób z osteoporozą i zapaleniem stawów. Może zwiększać gęstość i mineralizację kości oraz zmniejszać ból związany ze zmianami w chrząstce stawowej. Białko to ma też zastosowanie w sporcie. Przeprowadzono badanie, które pokazało, że długookresowe przyjmowanie kolagenu poprawia stan zdrowia stawów u sportowców. Grupa badawcza składała się z 147 osób (72 mężczyzn i 75 kobiet). Przez okres 24 tygodni połowa badanych przyjmowała 25 ml płynu z 10 g kolagenu, a druga połowa 25 ml płynu placebo. W obydwu grupach badano bolesność, ruchomość oraz stan zapalny w stawach. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu u sportowców pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu i zmniejsza ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych w grupie podwyższonego ryzyka. Jak widać przyjmowania kolagenu na stawy ma sens i jest w pełni uzasadnione.

Najlepszy kolagen na stawy

Można spotkać różne formy kolagenu. Najlepiej sięgnąć po formę zhydrolizowaną, gdyż taka charakteryzuje się najwyższą bio-przyswajalnością. Kupując suplement diety na stawy warto wybrać taki, który zawierać będzie zawierał około 8 gram kolagenu i przynajmniej 60 mg witaminy C na porcję. Niektóre preparaty zawierają również pewne dodatki wspomagające kondycję stawów: glukozaminę, chondroitynę, czy kwas hialuronowy. Oczywiście obecność takich składników należy uznać za duży plus i warto, aby znalazły razem z naturalnym kolagenem na stawy. Szczególnie polecamy Animal Flex, Joint Care, Joint (X)pack i Kolagen + Wit. C.

Kolagen w tabletkach czy do picia?

Na rynku dostępne są zarówno suplementy zawierające kolagen w postaci sypkiej, nadającej się do picia, jak i w postaci kapsułek lub tabletek. Ze względu na szybszą przyswajalność i łatwość przyjmowania sugerujemy wybór produktów z kolagenem do picia. Dostarczenie 8 g tego białka mogłoby wymagać przełknięcie 8 masywnych kapsułek, a jak wiadomo może nie być to komfortowe. Bez wątpienia łatwiejsze będzie wypicie 200 ml smacznego napoju z taką samą zawartością tego składnika.

 

Rating: 3.0/5. Wg 30 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Dzięki za ten artykuł! Są różne opinie odnośnie stosowania kolagenu, jedne mówią, że organizm utylizuje go bardzo szybko i że to strata pieniędzy, inne natomiast, że jest to bardzo skuteczny produkt. Ja osobiście należę do tych drugich, nie raz suplement uratował mi kolano. Szkoda, że nie został wymieniony polski produkt w tym artykule, który ma fajny skład bez zbędnych dodatków, a co najważniejsze działa. Polecam przyjrzeć się Kolaminie 1000, zamiast tym produktom napakowanym zbędnymi dodatkami. Pozdrawiam 🙂

  2. A JA POLECAM KOLAGEN TYPU DRUGIEGO LUB FIRMY HANOJU KTORE ZAKUPILEM NA internecie – sklepswanson.pl duzy wybor swietne produkty

  3. Ja od dłuższego czasu stosuję Kolagenum firmy Elena zamawiam przez internet. Jest to kolagen z ryb wzmocniony o kozie i kobyle mleko, aronię i zurawinę.Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj