Beta-alanina, czyli kwas 3- aminopropionowy, jest organicznym związkiem chemicznym, enzymem odpowiadającym za syntezę karnozyny. Powstaje w wątrobie, jako wynik rozpadu uracylu. Swoją wysoką pozycję na liście popularnych suplementów wśród osób trenujących na siłowni, zyskała dzięki temu, że bez niej niemożliwa byłaby synteza karnozyny. Ma więc bezpośredni wpływ na obniżenie pH. Proces ten jest niezwykle przydatny zwłaszcza w momencie intensywnego wysiłku i powstawania kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych. Poniżej poznacie 4 sposoby jak beta-alanina może opóźnić zmęczenie mięśni.

1. Beta-alanina może opóźnić zmęczenie

Przyjmowanie beta-alaniny, jak już wiemy, wpływa na zwiększoną syntezę karnozyny. Ta z kolei stanowi znaczne ograniczenie dla produkcji kwasu mlekowego w mięśniach. Naturalnie występuje w:
– mięśniach szybkokurczliwych, używanych w szczególności przy intensywnym, krótkotrwałym wysiłku, jak np. sprinty
– mózgu
– sercu
– nerkach
– żołądku
Prowadzone badania potwierdziły przypuszczenia, że systematyczna suplementacja może zwiększyć możliwości osoby wykonującej ćwiczenie nawet o kilkanaście procent, co jest niezwykle obiecującym wynikiem, zwłaszcza w przypadku sportów wytrzymałościowych. Efekt zawdzięczany jest nie tylko karnozynie, ale także poprawie jakości wiązań peptydowych we włóknach mięśniowych.

2. Beta-alanina może zwiększyć poziom karnozyny

Karnozyna pozwola nie tylko na obniżenie pH. Jako skutek jej działania obserwuje się także poprawę wyników w krótkim, intensywnym wysiłku, poprawę kurczliwości włókien mięśniowych, a także wpływ na zwiększenie intensywności i długości treningu. Skoro karnozynie zawdzięczamy tak wiele korzyści, logicznym byłoby przyjmowanie związku bezpośrednio. Niestety nie jest to możliwe z uwagi na fakt, iż lądująca w żołądku karnozyna ulega rozpadowi i na nic nie zda się podczas wysiłku. Konieczne jest więc dostarczenie beta alaniny, która wraz z histydyną tworzy ten związek.
Zmniejszenie wydzielania kwasu mlekowego w mięśniach jest bezpośrednio związane ze zmniejszeniem zmęczenia podczas treningu. Nie będziemy go odczuwać tak dotkliwie, a w czasie samego wysiłku uda nam się ćwiczyć dłużej, z tą samą intensywnością i skutecznością, bez obserwowania tendencji do spadku wytrzymałości.

3. Beta-alanina działa uzupełniająco z kreatyną

Kreatyna wpływa na znacznie szybszą odbudowę cząsteczek ATP przez fosforylację ADP. Dzięki temu mięśnie nie męczą się tak szybko, jak w przypadku braku suplementacji tym związkiem. Jest jednym z popularniejszych odżywek zwiększających siłę, wytrzymałość oraz na szybsze uzyskanie wyników treningowych.
Badania dowodzą, że stosowanie kreatyny wraz z beta alaniną korzystnie wpływa na aktywność obydwu suplementów. Przyjmowane razem tych dwóch suplementów powoduje znacznie szybszy przyrost suchej masy mięśniowej przy jednoczesnej utracie tłuszczu. Beta alanina stanowi więc wspomaganie dla mięśni budowanych za pomocą kreatyny

4. Beta alanina działa na kobiety

Dobrą informacją dla płci pięknej jest fakt, że suplement działa także na kobiety. Mimo, że badania nad efektami przyjmowania beta-alaniny u kobiet nie są tak rozwinięte, jak w przypadku mężczyzn, to przeprowadzone, udowodniły jej skuteczność.
Z uwagi na mniejszą masę mięśniową, zaleca się stosowanie od 2-6g na dobę, przy czym około 3g suplementu uważane jest za dawkę optymalną.
Choć działanie jest potwierdzone, musimy liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi, obserwowanymi nawet w przypadku braku przekroczenia zalecanej dawki beta-alaniny. Występują tu między innymi mrowienie i drętwienie kończyn, a także podniesienie temperatury skóry oraz odczucie gorąca. Skarżący się na efekty uboczne wspominali o uczuciu przechodzenia prądu. Nie ma jednak powodów do obaw. Związane jest to z aktywacją receptorów nerwowych osadzonych pod skórą. Objawy te znikają po kilkunastu minutach.

Rating: 5.0/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj