WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Ostropest plamisty – właściwości, opinie, jak stosować

ostropest plamisty

Większość ludzi dowiaduje się, co to jest ostropest plamisty, gdy szukają sposobu na detoks wątroby po nocy zakrapianej alkoholem. Rzeczywiście, nasiona ostropestu mają regenerujący wpływ na wątrobę, ale to nie jedyna jego zaleta. Ta roślina przypominająca pospolity chwast jest od dawna stosowana jako naturalny środek na niestrawność, a nawet zatrucia. Sprawdź, w czym jeszcze mogą pomóc Ci nasiona ostropestu plamistego i jak go stosować.

Ostropest plamisty – jak działa?

Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to ziele z rodziny astrowatych, którego fioletowy kwiat i kłujące liście kojarzą się z popularnym na łąkach ostem. Jednak nie daj się zwieść pozorom. Nasiona ostropestu plamistego zawierają kompleks substancji, które wykazują działanie żółciopędne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Działanie detoksykujące i odtruwające ostropestu jest na tyle silne, że stosuje się go jako doraźną pomoc przy często śmiertelnym zatruciu muchomorem sromotnikowym.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty, ze względu na swoje silne działanie odtruwające, jest głównie polecany jako naturalny lek wspomagający zdrowie wątroby. Od wieków znany jest jako środek chroniący przed toksynami i zatruciami, jednak jego możliwości lecznicze okazują się o wiele większe.

Cenne właściwości lecznicze a składniki aktywne

Ostropest plamisty to roślina bogata w liczne składniki aktywne, które wykazują cenne właściwości lecznicze chętnie wykorzystywane przez farmaceutów [1].

Ostropest plamisty znany jest głównie dzięki zawartości sylimaryny. To flawonoid, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, żółciopędne i odtruwające. Sylimaryna zapewnia ostropestowi dużą popularność wśród naturalnych suplementów na zdrowie. Obecność sylimaryny w ostropeście plamistym sprawia, że jest on polecany jako pomoc w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby oraz wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, a także w alkoholowej chorobie wątroby [2]. Substancja ta pobudza hepatocyty (komórki wątrobowe) do odbudowy, uszczelnia ich ściany, chroni miąższ wątroby oraz obniża stężenie bilirubiny we krwi, wskaźnika chorób wątroby i zaburzeń krwi.

  • Innym flawonoidem zawartym w ostropeście jest kwercetyna. Ten antyoksydant pozwala zapobiegać chorobom krążenia, chorobom neurodegeneracyjnym oraz nowotworom [3].
  • Ziarna ostropestu zawierają jeszcze inne składniki aktywne – sterole roślinne (fitosterole). Pomagają one zmniejszyć wchłanianie cholesterolu, obniżając jego stężenie we krwi. Z tego powodu herbatki z ostropestu są często polecane osobom, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom tego lipidu.
  • Innym składnikiem aktywnym w ostropeście plamistym jest kwas linolowy. To antyoksydant, który skutecznie rozprawia się z wolnymi rodnikami, a więc chroni przed nowotworami. Ma również zbawienne działanie na skórę – nawilża, ułatwia jej regenerację oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu chroni skórę przed chorobami np. łuszczycą, trądzikiem, oprócz tego przyspiesza gojenie ran, rozjaśnia przebarwienia.
  • Olej z ostropestu plamistego zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które mają działanie przeciwzapalne oraz ochronne dla układu sercowo-naczyniowego [4].

Sprawdź: Kwasy omega-3

Pamiętaj, że dla organizmu jest bardzo ważna odpowiednio zbilansowana dieta. Zdecydowanie warto zaufać dietetykowi, który przygotuje dla Ciebie indywidualną rozpiskę posiłków.

plany - rejestracja

Stosowanie ostropestu plamistego – opinie

Z powodu swoich cennych właściwości prozdrowotnych ostropest plamisty był używany w medycynie niekonwencjonalnej przy problemach z wątrobą, przewodem pokarmowym i woreczkiem żółciowym już ponad 2000 lat temu. Współcześni eksperci wciąż badają niezliczoną ilość właściwości leczniczych tej niepozornej rośliny i co rusz odkrywają jej nowe zastosowania.

Badacze uważają, że sylimaryna to główny aktywny składnik tego zioła odpowiedzialny za najbardziej spektakularne efekty detoksykujące [2]. Dlatego ostropest plamisty coraz częściej stosuje się w profilaktyce i leczeniu wcześniej wymienionych chorób, a także jako wsparcie tradycyjnych kuracji. Wiele dotychczasowych analiz potwierdza zdrowotne właściwości ostropestu plamistego, chociaż badania nad nimi nadal trwają.

Sprawdź: Zioła na obniżenie cholesterolu

Essensey Ostropest plamisty

Ten suplement diety to wysokiej jakości czyste ziarno ostropestu plamistego, które:

ostropest plamisty
  • pomaga usprawnić trawienie, wspiera układ trawienny,
  • jest bogatym źródłem naturalnych substancji aktywnych,
  • wzbogaca dietę w naturalny błonnik pokarmowy,
  • może stanowić wsparcie w procesie odchudzania bez efektu jo-jo,
  • stanowi wsparcie dla układu odpornościowego,
  • wspiera pracę wątroby i przyspiesza jej regenerację.
Essensey Ostropest plamisty kupisz w sklepie Budujmase.pl

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty – właściwości, opinie, jak stosować

Ostropest plamisty jest łatwo dostępny jako suplement. Można go kupić pod postacią proszku, w kapsułkach lub jako ekstrakt. Częstą formą dostępną w sklepach jest również ostropest plamisty mielony, który gotowy jest do użycia bezpośredniego, jako dodatek do potraw lub do sporządzenia naparu. Ostropest mielony zazwyczaj stosuje się w ilości 1-2 łyżeczki na dzień, jednorazowo zaparzając jedną łyżeczkę ziela 1 szklanką gorącej wody i zostawiając pod przykryciem na około 20 minut.

Intenson Ostropest plamisty kupisz w sklepie Budujmase.pl

Zmielone nasiona ostropestu możesz również stosować zewnętrznie. Mogą być pomocne w walce z problemami skórnymi. W tym celu wystarczy zmieszać niewielką ich ilość z oliwą, aby uzyskać papkę gotową do nałożenia na skórę. W sklepach ze zdrową żywnością dostępny jest również olej z ostropestu, który można stosować wewnętrznie (ochrona wątroby, problemy gastryczne, migreny) oraz zewnętrznie (oparzenia, atopowe zapalenie skóry, trudno gojące się rany, wysypka).

Z czym nie można łączyć ostropestu?

Ostropest nie wykazuje interakcji z większością wyrobów farmakologicznych, jednak może oddziaływać na metabolizm niektórych leków. Z tego powodu nie powinno się go łączyć z:

  • lekami przeciwbakteryjnymi,
  • przeciwcukrzycowymi,
  • niektórymi antybiotykami,
  • lekami immunosupresyjnymi,
  • lekami na zapalenie wątroby typu C,
  • antykoncepcją hormonalną,
  • lekami przeciwpierwotniakowymi, które zawierają w składzie metronidazol.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Ostropest jest ogólnie uważany za bezpieczny, jednak jak każda roślina, może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy i wywoływać typowe reakcje alergiczne (zwłaszcza jeśli masz alergię na pokrewne rośliny, takie jak nagietek, stokrotki lub chryzantemy).

Szczególną ostrożność w stosowaniu ostropestu plamistego powinny zachować osoby z cukrzycą (ostropest plamisty może obniżać poziom cukru we krwi).

Uważa się, że ostropest plamisty ma właściwości estrogenne i nie ma pewności, jak zawierające go produkty mogą wpływać na choroby kobiece takie jak mięśniaki macicy, endometrioza, czy rak piersi, macicy lub jajnika. Nie wiadomo, czy ostropest plamisty jest bezpieczny dla przyszłych mam i karmiących piersią.

Przeciwwskazaniem do stosowania ostropestu plamistego mogą być leki na receptę. W niektórych sytuacjach może on wchodzić w interakcje z niektórymi składnikami leków przeciwcukrzycowych, leków na zapalenie wątroby typu C i niektórymi antybiotykami.

Czy przedawkowanie ostropestu plamistego jest szkodliwe?

Ostropest plamisty rekomendowany jest do regularnej długotrwałej kuracji trwającej nawet do 6 miesięcy. Przyjmuje się, że efekt leczniczy lub ochronny uzyskuje się, stosując ziele co najmniej 3 miesiące. Oznacza to, że jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale też jego możliwości lecznicze mogą się zwiększać wraz z wydłużaniem czasu stosowania.

Ziele ostropestu jest bezpieczne dla zdrowia i nie jest możliwe przedawkowanie go. Z reguły nie wywołuje skutków ubocznych poza ewentualnymi rekcjami ze strony układu pokarmowego, które mogą pojawić się na początku kuracji. Należą do nich biegunki i niestrawność. Jednak należy pamiętać, aby stosując ostropest plamisty postępować jak w przypadku każdego ziela – z umiarem. Warto wiedzieć, że stosowanie preparatów z sylimaryną nie jest zalecane u dzieci poniżej 12 lat.

plan dietetyczny

Ostropest plamisty – dla kogo?

Ostropest plamisty jest zalecany osobom, które:

  • przechodzą rekonwalescencję po przebytej żółtaczce,
  • odczuwają negatywne skutki niedrożności kanalików żółciowych (m.in. w leczeniu kamicy żółciowej),
  • mają zbyt niskie ciśnienie krwi,
  • mają za wysoki poziom cholesterolu we krwi,
  • muszą długotrwale zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które obciążają wątrobę,
  • mają problem z regulacją i przebiegiem cyklu menstruacyjnego (np. przedłużającym się krwawieniem),
  • cierpią na migreny,
  • chcą zapobiec stłuszczeniu wątroby,
  • potrzebują wsparcia przy alkoholowej chorobie wątroby oraz przy wirusowym zapaleniu wątroby,
  • cierpią na osteoporozę,
  • zmagają się z problemami trawiennymi (wzdęciami, zgagą, niedokwasotą, brakiem apetytu), ponieważ reguluje czynności trawienne i wspomaga wydzielanie soku żołądkowego,
  • cierpią na stany zapalne w związku z cukrzycą,
  • cierpią na marskość wątroby (ostropest wspiera leczenie i zapobiega marskości wątroby).

Bibliografia:

  1. https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=122153
  2. Ludovico Abenavoli et al: Milk thistle in liver diseases: past, present, future. Phytotherpay Research, Volume24, Issue10. October 2010, Pages 1423-1432
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.3207
  3. Sama Rahimi Devin et al: The Medicinal Properties of Milk Thistle (Silybum Marianum) With Emphasis on Its Property in Reducing the Side Effects of Chemotherapy: A Mini-Review.
    https://biomedgrid.com/pdf/AJBSR.MS.ID.002165.pdf
  4. file:///C:/Users/monika.drozdz/Downloads/Utylizacja_odpadu_nasion_ostropestu.pdf

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *