WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Zestaw dla ektomorfika – suplementy na masę do 300 zł miesięcznie

zestaw dla ektomorfika

Zdecydowana większość z nas ma problem ze skuteczną redukcją tkanki tłuszczowej. Istnieje jednak duża grupa część osób, która od dłuższego czasu bezskutecznie próbuje zwiększyć ilość masy mięśniowej mięśniowej. Ektomorficy, bo to o nich mowa, charakteryzują się dość szczupłą budową, niskim poziomem tkanki tłuszczowej i mięśni. Szybki metabolizm jest dużym utrudnieniem w wykreowaniu dodatniego bilansu energetycznego. Jak zatem poprawić efekty sylwetkowe, dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji?

Kim jest ektomorfik?

Ektomorfik to jeden z trzech typów budowy ciała, sklasyfikowany pod katem sylwetki i predyspozycji pod kątem metabolizmu. Ektomorficy charakteryzują się smukłą budową ciała, wąskimi ramionami i długimi kończynami. Ektomorfikom często towarzyszy płaska klatka piersiowa czy wąskie barki.Najczęstszym problemem w kontekście opisywanej grupy osób jest efektywne zwiększanie masy mięśniowej.

Ektomorfik posiada bardzo szybki metabolizm przez co zazwyczaj nie musi przejmować się nadmiarem tkanki tłuszczowej. Okres budowy masy mięśniowej wiąże się z koniecznością spożywania bardzo dużej ilości kalorii, która często wykracza poza możliwości ektomorfików. Właśnie z tego powodu warto włączyć suplementy zawierające sporą ilość białka i węglowodanów. Jest to prosty sposób na zwiększenie puli kalorii. Zapotrzebowanie kaloryczne ektomorfików znacznie przewyższa przeciętne zapotrzebowanie typowej osoby aktywnej fizycznie.

Ze względu na niską wagę i drobną budowę ciała, ektomorficy świetnie sprawdzają się w sportach wytrzymałościowych.

Sprawdź także: Typy sylwetek męskich na siłowni – jaki jest Twój somatotyp?

Najlepsze suplementy na masę dla ektomorfika

Jeśli posiadasz ektomorficzny typ budowy ciała i Twoim celem jest przyrost masy mięśniowej to powinieneś skupić się na suplementach, które dostarczają odpowiedniej jakości kalorii oraz wpływają na zwiększenie apetytu. Nie należy zapominać o suplementach, które przyczynią się do uzupełnienia ewentualnych niedoborów.

1. Odżywka typu gainer dla ektomorfika – szybka dostawa kalorii i białka

mass

Gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe to absolutny „must have” dla ektomorfików, których celem jest zwiększenie masy ciała.

W skład gainera wchodzi pełnowartościowe białko WPC oraz pula węglowodanów prostych i złożonych. W zależności od rodzaju gainera możemy znaleźć też porcję tłuszczy.

Podstawową rolą gainera jest zwiększenie puli kalorii w dość prosty sposób. Posiłki w postaci płynnej są zdecydowanie szybciej trawione, dzięki czemu nie obciążają układu pokarmowego.

Warto wybrać gainer dobrej jakości, np. Trec Mass XXL. Charakteryzuje się zbilansowanym składem i doskonałym smakiem.

Kup gainera w sklepie Budujmase.pl
gainery

2. Suplementacja dla ektomorfików – kreatyna na zwiększenie objętości mięśniowej

6pak creatine

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów mających zwiększyć ilość masy mięśniowej. Szczególnie, gdy chodzi o monohydrat kreatyny. Aktywuje ona procesy anaboliczne tworząc odpowiednie środowisko do rozbudowy mięśni.[1]

Kreatyna zwiększa efektywność treningu poprzez poprawę siły i zwiększenie wytrzymałości mięśni. Suplementacja w przypadku ektomorfików nieróżni się niczym w porównaniu do endomorfików czy mezomorfików. Wystarczy regularnie dostarczać 5g kreatyny dziennie, aby po kilku dniach zauważyć efekty suplementacji. Jest to dzienna dawka, która w zupełności pokrywa zapotrzebowanie na energię mięśniową.

Jeśli decydujesz się na włączenie suplementacji monohydratem kreatyny to dobrym wyborem będzie m.in. 6PAK Nutrition Creatine Monohydrate.

Kup witaminę D3 w sklepie Budujmase.pl
kreatyny

3. Kwasy omega-3 dla ektomorfików

trec omega 3

Kwasy Omega 3 to istotny suplement diety nie tylko dla ektomorfików. Redukuje on stany zapalne w organizmie i wpływa na szybszą regenerację.

Omega 3 wykazuje także korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy oraz pozwala obniżać poziom trójglicerydów we krwi.[2] Jest to dość istotne, gdy nadwyżka kaloryczna towarzyszy w naszej diecie od dłuższego czasu.

Preparaty witaminowe i zdrowe tłuszcze Omega 3 powinny stanowić podstawę suplementacji nawet dla początkujących sportowców. Wypróbuj Trec ENDURANCE Omega 3+D3 Sport Edition, czyli suplement dedykowany sticte osobom aktywnym fizycznie.

Kup omegę 3 w sklepie Budujmase.pl

➡️Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?

Gotowy plan suplementacji dla ektomorfika – budżet 300 zł

300 zł to zdecydowanie wystarczający budżet pod kątem budowania masy mięśniowej u ektomorfików. W tej kwocie możemy uwzględnić suplementy wspomagające trening siłowy oraz uzupełniające niedobory. Pamiętaj jednak, że podstawą jest dieta o wysokiej kaloryczności.

Poniżej znajdziesz 2 warianty pakietów, które są dedykowane pod ektomorficzny typ sylwetki.

Wariant 1:

Wariant 2

Podstawę suplementacji dla ektomorfika stanowi gainer, kreatyna i kwasy omega 3. Pierwsze trzy suplementy możemy przyjąć na około godzinę przed rozpoczęciem treningu. W zależności od preferencji możemy wspomóc się AAKG, jest to rodzaj przedtreningówki, która zwiększy wytrzymałość, dzięki czemu możliwe jest stopniowe zwiększenie obciążeń treningowych.

Jeżeli zależy Ci na pompie mięśniowej i dodatkowej energii na treningu, to od czasu do czasu warto skorzystać z przedtreningówki.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Sposób stosowania suplementów na masę dla ektomorfika

Czas przyjęcia poszczególnych suplementów może mieć duże znaczenie dla osiąganych efektów. Przyspieszony metabolizm u ektomorfików sprawia, że kalorie są zamieniane na energię stosunkowo szybko.

  • Gainer może stanowić dobrej jakości posiłek przedtreningowy, potreningowy lub uzupełnienie kalorii w ciągu dnia jako dodatkowy posiłek. Pamiętaj jednak, aby dietę opierać na pełnowartościowych produktach, takich jak węglowodany złożone, np. płatki owsiane, chude mięso, tłuste ryby morskie, zdrowe tłuszcze. Kluczowe jest białko, które powinno być spożywane na poziomie ok. 2g na kilogram masy ciała.
  • Kreatyna powinna być spożywana codziennie w ilości 5g, niezależnie od pory dnia czy obecności treningu. Jeśli chodzi o kwasy Omega 3 to najlepszą porą będą godziny poranne i pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Są to podstawowe suplementy, natomiast listę warto rozszerzyć o aminokwasy rozgałęzione, AAKG przyczyniające się do zwiększenia pompy mięśniowej.

Dowiedz się również: Jak dobrać trening do sylwetki? Typ budowy ciała a ćwiczenia

Bibliografia:

[1] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36877404/
[2] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33480268/


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *