WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?

ektomorfik-endomorfik-mezomorfik

Określenie własnego somatotypu, szczególnie na początku zmagań z treningami siłowymi, może w dużym stopniu pomóc w szybszym osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Do której grupy zalicza się Twoje ciało ? Chcesz się dowiedzieć, czy Twój somatotyp to ektomorfik, endomorkfik czy mezomorfik ? Zapraszam do lektury.

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?

typ budowy - ektomorfik, mezomorfik, endomorfik

Somatotyp, czyli typ sylwetki męskiej ciała na siłowni, który odnosi się do proporcji ciała branej pod uwagę jako całość.

Wyróżnia się trzy podstawowe somatotypy:

  1. ektomorfik,
  2. mezomorfik
  3. endomorfik.

Każdy somatotyp charakteryzuje się odmienną budową. Określenie, do której grupy przynależysz, może w dużym stopniu pomóc Ci w prawidłowym doborze suplementacji, wyborem odpowiedniego treningu dla siebie, a przede wszystkim znalezieniem rozwiązania na brak postępów na siłowni!

Określenie własnego somatotypu można dokonać poprzez ocenę wizualną, np. w lustrze.

Ektomorfik – co to?

Typowy ektomorfik jest bardzo szczupły. Charakteryzuje go przyspieszony metabolizm (w porównaniu do pozostałych somatotypów) co bardzo często stoi na przeszkodzie podczas budowania masy.

W przypadku tego typu budowy ciała, brak wiedzy na temat odpowiedniego odżywiania stanowi bardzo poważny problem. Aby budowanie masy mięśniowej było skuteczne, należy spożywać znacznie większą pulę kaloryczną niż jest wymagana do utrzymania wagi.

zestaw na budowanie masy

Ponadto w okresie budowania masy mięśniowej ektomorfik powinien ograniczyć treningi cardio do niezbędnego minimum. W przypadku ektomorfików, dodatkowa suplementacja w postaci odżywek na masę jest jak najbardziej wskazana.

Czy każdy ektomorfik jest bardzo szczupły? Otóż nie. Reguła mówi, że ektomorfik jest przykładem szczupłej osoby. Jednak długotrwałe pomijanie odpowiedniego odżywiania może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha.

Kup Zestaw na masę w sklepie Budujmase.pl

Ponadto, bardzo częstym problemem jest tzw. mięsień piwny – duży odstający brzuch. Łatwo pomylić takie zaniedbanie z inną budową ciała – endomorfikiem.

 Ektomorfik cechy

10 wskazówek dotyczących treningu i odżywiania dla ektomorfików
  • bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej,
  • bardzo małe mięśnie,
  • szczupłe ramiona,
  • płaska klatka piersiowa,
  • przy odpowiednio zbilansowanej diecie, łatwiej nabrać suchej masy mięśniowej,
  • bardzo szybki metabolizm,
  • przykładowy „hardgainer” – czyli osoba, której bardzo trudno nabrać masy mięśniowej,
  • określenie sylwetki – „patyk”.

Dieta dla ektomorfika

Dieta na masę dla ektomorfika jest dość specyficzna i powinna być wysokokaloryczna (zawierać odpowiednie ilości potrzebnych do przyrostów składników). Menu ektomorfika powinno opierać się na produktach wysokiej jakości i iść w parze z odpowiednio zbilansowanym treningiem.

Somatotyp ektomorfika powinien spożywać 3-4 posiłki w ciągu dnia z wydłużonymi przerwami między nimi bez podjadania. To bardzo ważne. Takie zachowanie powinno zmusić oporny organizm „ekto” do magazynowania składników odżywczych.

Czytaj także: Ektomorfik – dieta dla ektomorfika

plany treningowe budujmase

Ektomorfik – trening

Ektomorfik powinien bazować szczególnie na wolnych ciężarach, głownie opierając się o ćwiczenia wielostawowe. Podczas treningu warto wykonywać 3-4 ćwiczenia na mniejsze grupy mięśniowe (barki, triceps, biceps) oraz 5-6 ćwiczeń na większe.

W przypadku treningu dla ektomorfików duże znaczenie ma nie tyle liczba powtórzeń co samo obciążenie.

Endomorfik – co to?

Przykładowy endomorfik to osoba mocno otłuszczona. Przez zwolniony metabolizm, spalanie tkanki tłuszczowej stanowi dość duży problem. Aby utrzymać ciało w formie, endomorfik wymaga stałej kontroli kalorycznej i dobrze wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego.

Nawet kilkutygodniowe zaniedbania, mogą powodować mocne przyrosty tkanki tłuszczowej. Budowanie masy nie stanowi dla endomorfika problemu. Jednak bez odpowiednich proporcji makroskładników, tuż obok masy mięśniowej przybywa duża ilość masy tłuszczowej.

6Pak whey isolate

Dla tych somatotypów zaleca się szczególnie stosowanie odżywek białkowych jako uzupełnienie diety. Jeśli nie liczysz kalorii – lepiej nie stosuj gainerów.

Endomorfik, w przeciwieństwie do ektomorfika, potrzebuje minimalnie większą pulę kaloryczną niż wymagana, aby nabierać masy mięśniowej. Spalanie tkanki tłuszczowej wymaga natomiast znacznie mniejszej podaży kalorycznej oraz wykonywania treningów cardio.

Kup odżywkę białkową 6PAK Whey Isolate w sklepie Budujmase.pl

Swoją drogą budowa endomorfika jest idealna do trójboju siłowego – gdzie liczy się siła, a nie wygląd.

Sprawdź także: Kalkulator PPM (Podstawowej przemiany materii)

Endomorfik – cechy

męzczyzna z nadwagą mierzy ilość tłuszczu
  • wysoki poziom tkanki tłuszczowej,
  • znacznie większa siła wyjściowa od ektomorfika,
  • bardzo łatwo przybiera masy mięśniowej oraz masy tłuszczowej,
  • znacznie trudniej spalić tłuszcz niż ektomorfikowi,
  • zwolniony metabolizm,
  • tłuszcz gromadzi się na wszystkich partiach ciała,
  • określenie sylwetki – owalna.

Dieta dla endomorfika

Dieta dla endomorfika powinna być przede wszystkim bogata w pełnowartościowe źródła białka takie jak np. jaja, ryby, przetwory mleczne czy mięso. Nie można zapominać również o właściwej podaży zdrowych tłuszczy i produktów bogatych w kwasy wielonasycone.

Świetnie sprawdzi się w tym przypadku np. oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy czy tłuste ryby morskie. Węglowodany natomiast powinny być stosowane z umiarem i stanowić maksymalnie połowę całkowitej energii z diety.

Czytaj więcej: Endomorfik – dieta dla endomorfika

Endomorfik – trening

W związku z nadmiarem zgromadzonego w organizmie tłuszczu, endomorficy powinni skupić się przede wszystkim na ćwiczenia aerobowych.

Prawie każdy trening endomorfika powinien zakończyć się sesją cardio trwającą co najmniej 30minut. Zalecane ćwiczenia aerobowe to przede wszystkim bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy np. bieżnia na siłowni.

Zobacz także: Endomorfik – dieta, trening, suplementacja

plany treningowe budujmase

Mezomorfik – co to?

Standardowy mezomorfik trzymając odpowiednią dietę, nawet bez większych starań wygląda dobrze. Niejednokrotnie niećwiczący mezomorfik wygląda lepiej niż ektomorfik trenujący kilka miesięcy.

Jest to spowodowane bardzo dobrą genetycznie budową ciała. Ze wszystkich somatotypów, to właśnie ten ma najlepsze predyspozycje do zostania kulturystą.

Przy odpowiedniej podaży kalorycznej do organizmu, zarówno budowanie masy mięśniowej jak i spalanie tkanki tłuszczowej nie stwarza problemów. Dla tego somatotypu połączenie treningów siłowych z treningami cardio będzie najlepszym rozwiązaniem.

Mezomorfik – cechy

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?
  • niski poziom tkanki tłuszczowej,
  • szerokie barki, wąska talia, wyraźnie widoczne mięśnie,
  • nabieranie masy mięśniowej przychodzi dosyć łatwo,
  • spalanie tkanki tłuszczowej nie jest większym problemem,
  • idealna budowa ciała dla osoby ćwiczącej,
  • duża siła,
  • określenie sylwetki – atletyczna.

Dieta dla mezomorfika

Dieta mezomorfika powinna być zbilansowana. Nie ma on tak szybkiego metabolizmu jak ektomorfik i powinien uważać, by nie przekraczać w swojej diecie dozwolonej ilości składników odżywczych (szczególnie węglowodanów oraz tłuszczy).

Osoby z budową ciała mezomorfika nie nabierają też masy z taką łatwością jak wyżej opisany endomorfik, więc powinny zwracać także szczególną uwagę na wystarczającą podaż białka w swojej codziennej diecie.

Przeczytaj więcej: Mezomorfik – dieta dla mezomorfika

Mezomorfik – trening

Budowa mezomorfika to wymarzony typ sylwetki, który można rozpoznać szczególnie po idealnej i proporcjonalnej sylwetce. Cechy takiej budowy to przede wszystkim muskularna sylwetka i łatwość w nabieraniu nowej tkanki mięśniowej.

Mezomorfik może sobie pozwolić zarówno na trening o charakterze wytrzymałościowym jak i siłowym. Ten somatotyp będzie sprawdzał się niemal w każdego rodzaju dyscyplinie sportowej.

Wybierając trening ukierunkowany na rozbudowę masy musi pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością cardio, ponieważ może to nie co utrudnić zauważalny progres.

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?

Sprawdź: Jak dobrać trening do sylwetki? Typ budowy ciała a ćwiczenia

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – kombinacje somatotypów

Podane wyżej przykłady somatotypów stanowią tylko idealne ich charakteryzacje. Jednak najczęściej spotykanymi są kombinacje poszczególnych budów ciała.

Oczywiście kombinacje jakie mogą wystąpić to ektomorfik – mezomorfik oraz mezomorfik – endomorfik. Ponieważ ektomorfik i endomorfik stanowią przeciwności – nie występują ich kombinacje.

Somatotypy – podsumowanie

Niezależnie jaką budowę ciała posiadasz – ektomorfik, mezomofrik czy endomorfik – przy odpowiedniej diecie, suplementacji oraz wytrwałości w treningach możesz osiągnąć bardzo dobrą sylwetkę.

Określenie somatotypu ma jedynie na celu pomóc w doborze odpowiednich parametrów, mogących przyczynić się do szybszego osiągnięcia celu.

Sprawdź także: Skinny fat – co to jest? Jak poprawić wygląd sylwetki?


Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Szukałem odpowiedzi co mogę zrobić ze swoim ciałem endomorfika by nie wyglądać jak wyglądam teraz tj. kulka tłuszczu głównie na klacie (cycochy) i brzuchu. Nogi czy ręce są mniej otłuszczone w porównaniu do powyższych. A tu info że nie muszę przejmować się wyglądem, bo liczy się siła.. paranoja. Niestety ale to przeszkadza zarówno wizualnie jak i w codziennym życiu bo przy siedzącym trybie życia i w sumie niedużej wadze [86,5 kg] przy 183 cm wzrostu mam dosyć sporą tkankę tłuszczową ok 14 kg (jeśli dobrze obliczyłem wg jakiegoś wzoru). Zaczynam właśnie ćwiczenia i w sumie najbardziej na chwilę obecną zalezy mi na redukcji tkanki tłuszczowej a nie na budowaniu masy… jak rozumiem dobrym wyjściem jest zaczęcie od aerobów ze 3-4 razy w tygodniu?

    1. Moim zdaniem, teksty tutaj pisane są bardziej pod kątem rzeźby, mięśni, dlatego powinieneś w trakcie okresu treningowego mniej skupić się na ocenie zewnętrznej Ciebie do momentu aż osiągniesz cel, pod warunkiem że sam ze sobą jesteś fair i dążysz do poprawy.

  2. Chłopy są niesamowicie głupie, nawet nie wiedziałam,że aż tak.klata taka łydki takie Boże tragedia!!!!!!

  3. Kurde, mam szerokie barki, sporo tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, klatki piersiowej (lipomastia)
    długie szczupłe ręce i wciąż nie mam pojęcia jaki mam typ budowy 🙁 helpnie ktoś? ;x najwyżej wyśle zdj

    1. Jezeli masz szerokie ramiona i robi sie duzy przedzial gdy staniesz wyprostowany ze zlaczonymi rekami do bioder. I jezeli np nie mozesz ich zlaczyc do ciala bo masz za szerokie ramiona i musza pojsc troche do tylu by stac wyprostowanym to masz mezomorficzna budowe ciala. Osoby ktore maja ektomorficzna gdy stoja wyprostowano, ich rece zlaczaja sie do bioder i ida praktycznie wzdluz do ramion, nie robia sie prawie wgl przedzialy pomiedzy bo maja waskie ramiona. A osoby o endomorficznej budowie przede wszystkim maja tendencje do tycia, do wiekszego tluszczu, bo maja mniejszy metabolizm, ale maja rowniez wezsze ramiona podobnie jak ektomorficy ktore przylegaja do ciala nie powodujac dyskomfortu ramion

      1. Czy na pewno 3 typy budowy to wszystko? Czy może sprowadza się to bardziej do procentów?

        W moim przypadku, od urodzenia moja waga rosła adekwatnie do wzrostu, a w wieku dojrzewania pojawiły się mięśnie, do tej pory mam widoczne mięśnie tak jak jest to opisane w tym artykule.
        Wcześniej w czasie szkoły uprawiałem sporty lekkoatletyczne, ale nie podchodziłem do tego zbyt poważnie. Nie trenowałem dzień w dzień, zdarzało się że nie robiłem nic specjalnego przez tydzień lub więcej.

        Jednakże, wydaje mi się że moja budowa przypomina bardziej prostokąt, czyli bardziej w stylu ektomorfika, ale mięśnie są bardzo wyraźne pomimo tego że nie ćwiczę, ani regularnie, ani intensywnie.
        Mam szerokie barki i gdyby tak to ująć, rzeczywiście była by litera V *Gdyby ciągnąć linie od końców ramion do bioder*
        Sam tułów bez ramion jest jednak prostokątem.
        I tak jak poleciłeś, mogę złączyć ramiona. Tylko kiedy trzymam je swobodnie, jest ta przestrzeń.
        Mam dość dużo siły. Wyrzucałem kolegów do 70 kilo za łokcie. Do 90, nawet trochę powyżej setki podnoszę a ważę tylko 64 kilo. Za nic nie potrafię przytyć, nie ważne jak wiele bym nie jadł. A zwykle i tak jem dużo wysokokalorycznych potraw.

        Może jestem po prostu mieszańcem. Jaka dieta byłaby więc dla mnie odpowiednia? I jakie ćwiczenia?

  4. Jakis skonczony idiota to pisal jestem ektomorfikiem i absolutnie sie ni zgodze z eektomorfik jest slabszy od endomrfika itp wrecz przeciwnie

    1. Logicznym faktem jest to, że ekto ma słabszą siłę “wyjściową” niż endo.
      Troszkę lektury chłopie bo ośmieszasz się pisząc, że autor jest idiotą.
      Budowa szkieletu i metabolizm = równa się odpowiednia siła.
      Po prostu chyba nie rozumiesz co to oznacza “siła wyjściowa”.
      Krowa, która daje mało mleka dużo ryczy. Coś jak Ty.

  5. Witam mam pytanie bo z tego co wyczytalem jestem endomorfik przez ten brzuch. A jezeli mam uda normalne nawet dobre a lydki juz chude niemiłosiernie tak samo oprocz brzucha to klate tez fajną bicek tez ale przedramie tragicznie chóde to kim ja jestem? jak mozesz odezwij sie na [email protected]

    1. Jakby ci to grzecznie powiedzieć.. totalnym głąbem i nieukiem, który zamiast myśleć o “bickach, klacie itd” powinien przysiąść do książek. Kiedyś będziesz miał dzieci, którym będziesz musiał wytłumaczyć różne sprawy nt otaczającego świata i jakoś tego nie widzę u ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *