Wyróżniamy kilka typów budowy ciała, są to tak zwane somatotypy. Najbardziej znane a jednocześnie skrajne to ektomorfik, mezomorfik oraz endomorfik. W większości przypadków mamy do czynienia z ich mieszankami. Dla każdego typu budowy ciała są charakterystyczne inne predyspozycje. Różne typy budowy wymagają także różnego sposobu odżywiania. W tym artykule opiszę dokładnie cechy mezomorfika oraz jaką powinien stosować dietę.

Samotypy – ektomorfik, endomorfik i mezomorfik

Teoria o somatotypach została stworzona już w 1940 roku przez amerykańskiego psychologa W.H. Sheldona. Na jej podstawie można za pomocą cech fizycznych określić predyspozycję naszej fizyczności, a także psychiki. Jest to bardzo ciekawy temat, ponieważ rzeczą ludzką jest oceniać kogoś wzrokowo. W ten sposób nim z kimś porozmawiamy mamy jakieś zdanie o tej osobie. Okazuje się, że nasza fizyczność ma bardzo duże przełożenie na naszą psychikę. W tej teorii rozróżniamy trzy typy główne: ektomorfik, endomorfik oraz mezomorfik. Natomiast wszystkie pozostałe są ich połączeniem. Jak rozpoznać, jaki reprezentujemy typ budowy?

Ektomorfik

Większość ektomorfików charakteryzuje się wysokim wzrostem oraz długimi kończynami. Są to osoby z natury szczupłe, mają wysokie czoło i cofnięty podbródek. Ich twarz przypomina kształtem jajko. Mają wąskie ramiona, brzuch i talie. Ciężko im stworzyć sylwetkę w kształcie litery „V”. Ponieważ mają długie mięśnie, ciężko im zwiększyć ich masę. Plusem jest fakt, że także posiadają znikomą zdolność do otłuszczania. Kiedy spotkamy osobę z chudymi rękami oraz nogami, mającą duży brzuch jest to ektomorfik z nadwagą. Rzadko się to zdarza, jednak w dobie fast foodów oraz  śmieciowego jedzenia ten widok staje się częstszy.

Endomorfik

Endomorficy są to osoby o krępej budowie ciała. Mają szerokie ramiona i barki, lecz także brzuch i talię. To wrażenie potęguje mocno zarysowana szczęka. Ich głowa jest okrągła, a kończyny stosunkowo krótkie. Mają dużą zdolność do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Tłuszcz zbiera się w ich wypadku na całym ciele, w największych jednak ilościach w jamie brzusznej oraz okolicach ud i ramion. Plusem jest tutaj fakt, że także łatwo przybierają masy mięśniowej. Muszą się jednak bardzo mocno pilnować, aby nabierać tylko tych „dobrych kilogramów”. Dieta w przypadku endomorfika jest bardzo rygorystyczna. Powinni oni zjadać więcej mniejszych posiłków, w przeciwieństwie do ektomorfików, którzy mogą jeść mniej większych. Tacy ludzie są predysponowani do wszelkiego rodzaju sportów siłowych. Często ich siła jest tak duża naturalnie, że nawet bez treningów są wstanie przenosić ciężary niedostępne dla innych. Sprawdzą się w konkurencjach takich jak dwubój oraz trójbój siłowy.

Mezomorfik

Mezomorfik to idealny typ budowy ciała, o którym marzą wszyscy mężczyźni. Charakteryzuje się szerokimi barkami oraz wąską talią, co wizualnie wygląda jak litera „V”. Osoby takie łatwo budują masę mięśniową oraz posiadają niewielkie predyspozycje do otłuszczania się. Dzięki temu są idealnymi sportowcami. Zarówno sporty wytrzymałościowe, w których sprawdzają się ektomorficy, jak i siłowe, będące domeną endomorfików, nie stanowią dla nich problemu.

Mezomorfik – dieta dla mezomorfika

Dieta dla mezomorfika powinna uwzględniać cel jaki sobie obecnie stawia. Większość ludzi trenujących sporty sylwetkowe ma dwa okresy treningowe w roku. Budowanie masy mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej. W obu przypadkach ważne jest to, aby dobrać zapotrzebowanie kaloryczne odpowiednie pod dany cel.

Mezomorficy nawet przy zerowym bilansie kalorycznym są wstanie spalać tkankę tłuszczową, jednocześnie zwiększając masę mięśniową. Ich organizmy są pod tym względem fenomenalne. Istotnym elementem układania planu dietetycznego jest także podaż makroskładników. W celu ochrony mięśni warto ustalić spożycie białka na poziomie 2 do 2,5 g na kg masy ciała w trakcie okresu masowego. Dlaczego tak mało? Ponieważ szybki metabolizm mezomorfików przez zwiększoną podaż białka narkręca się jeszcze mocniej, a w takim przypadku budowanie masy trwa znacznie dłużej. Skutkuje to także zwiększeniem ilości jedzenia. Istotna jest także podaż tłuszczów, ponieważ w dużej mierze od nich zależy jaki stworzymy poziom testosteronu w organizmie. Dla kobiet także tłuszcze są istotne, gdyż są odpowiedzialne za procesy tworzenia różnego rodzaju enzymów i kobiecych hormonów. Optymalna ich podaż to 35% kaloryczności diety. Dzięki takiemu spożyciu tłuszczów nasz organizm uzyska największy poziom wolnego testosteronu, który zostanie wykorzystany w celach anabolicznych. Resztę zapotrzebowania kalorycznego uzupełniamy węglowodanami, będącymi naszym głównym źródłem energii.

W diecie należy zawsze uwzględniać także ilość spożywanych płynów oraz mikroskładniki. Przeciętny człowiek w dni nietreningowe powinien wypijać przynajmniej 0,03 litra na kg masy ciała, w dni treningowe natomiast 0,04 litra wody. Jest to bardzo istotne, ponieważ woda transportuje tlen i składniki odżywcze do mięśni. Dieta dla mezomorfika powinna uwzględniać dodatkowo witaminy i minerały, które odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu naszych mięśni oraz narządów. Antyoksydanty pomogą w zwalczaniu zmęczenia oraz powstałych wskutek ciężkich treningów wolnych rodników tlenowych. Witaminy A, C i E oraz takie substancje jak likopen powinny znaleźć się w wysokim stężeniu w pożywieniu. Jednak czasami niezbędna jest suplementacja.

Dieta dla mezomorfika – podsumowanie

Reasumując najpierw należy wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne następnie dobrać odpowiednie makroskładniki. Nauczyć się pić wodę i zadbać o podaż witamin i minerałów. Mezomorfikowi, który nigdy nie stosował żadnych planów żywieniowych w pierwszej kolejności wystarczy wyrzucić z diety śmieciowe jedzenie, słodycze oraz napoje słodzone, a już pojawią się pierwsze efekty.

Rating: 3.9/5. Wg 7 głosów.
Proszę czekać...

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj