WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bisoprolol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

bisoprolol

Sportowcy w coraz większej mierze zmuszani są do pokonywania granic jakie stawia przed nimi ich własne ciało. Jedną z metod pokonywania swoich ograniczeń jest skorzystanie z dopingu farmakologicznego. Jest to proceder bardzo negatywny, ponieważ po pierwsze niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia zawodników, którzy się na takie rozwiązani decydują. Po drugie jest to nieuczciwe względem pozostałych uczestników wydarzeń sportowych, którzy ciężko i uczciwie przygotowywali się do startu. Bisoprolol jest środkiem, który prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca. Jakie będzie mieć to przełożenie na wyniki w sporcie? Przyjrzyjmy się bliżej czym jest tytułowa substancja czynna, jak działa oraz jakie posiada właściwości.

Należy zaznaczyć, że artykuł ma charakter informacyjny. Stosowanie dopingu jest nielegalne i podlega karom. Środki dopingujące mają na celu zwiększenie zdolności organizmu do wysiłku i poprawę osiąganych wyników sportowych w sposób niedostępny dla osób nie stosujących tego typu środków. Wszelka ingerencja w układ hormonalny oraz przyjmowanie substancji zakazanych w sporcie niesie ze sobą poważne ryzyko utraty zdrowia. Warto jednak wiedzieć, jakie jest działanie poszczególnych substancji oraz dlaczego ludzie decydują się na sięgnięcie po nie, pomimo że jest to surowo karane.

Bisoprolol jest powszechnie stosowanym lekiem, który stosuje się w leczeniu schorzeń kardiologicznych. Jakie może mieć zatem zastosowanie w świecie sportu? Sprawdźmy to.

doping i sterydy

Co to jest Bisoprolol?

Bisoprolol jest to lek z grupy selektywnych beta blokerów, którego zadaniem jest blokowanie receptorów beta, w głównej mierze beta 1. Receptory beta są pobudzane przez dwa hormony, które są wydzielane na skutek działania współczulnego układu nerwowego, mianowicie adrenaliny oraz noradrenaliny.

W praktyce oznacza to, że Bisoprolol przyczynia się do farmakologicznego zablokowania receptorów beta. Uniemożliwia to ich pobudzenie i ogranicza działanie adrenaliny oraz noradrenaliny na tkanki docelowe. Taka wybiórcza blokada receptorów beta 1 w mięśniu sercowym zmniejsza ryzyko wystąpienia działań, których byśmy nie chcieli. Między innymi związanych ze zwężeniem się dróg oddechowych na skutek oddziaływania leku na receptory beta 2 w mięśniach gładkich oskrzeli. Istotne jest, że selektywność działania leku utrzymuje się nawet po przyjęciu większych niż terapeutyczne dawki.

Lek jest stosowany przede wszystkim jako środek do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca, i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Zobacz: Beta blokery a wysiłek fizyczny – czy sportowcy mogą je stosować?

Bisoprolol – właściwości

Bisoprolol nie jest uwzględniony jako doping farmakologiczny przez WADA, Światową Agencję Antydopingową, ponieważ nie daje sportowcom żadnej istotnej przewagi konkurencyjnej. Jest jednak zabroniony w niektórych sportach:

  • kolarstwie;
  • łucznictwie;
  • golfie;
  • bobslejach;
  • w zawodach narciarskich;
  • strzelectwie.

Do właściwości jakie wykazuje lek Bisoprolol należy zaliczyć jego działanie hipotensyjne, prowadzące do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca. Obniżenia siły skurczów, a w efekcie również ciśnienia tętniczego krwi. Kolejną właściwością leku jest działanie kardioprotekcyjne, które powoduje zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Lek jest stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca.

Powoduje blokowanie receptorów beta-adrenergicznych tym samym obniżając aktywność współczulnego układu nerwowego, który wydziela adrenalinę oraz noradrenalinę w reakcji na stres.

Lek wspomaga również normalizację rytmu serca oraz redukuje ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Bisoprolol jako środek dopingujący

Obniżenie aktywność współczulnego układu nerwowego oraz blokowanie receptorów beta będzie sprzyjać poprawie koncentracji w trakcie zawodów, gdzie w grę wchodzi dodatkowo element stresu.

Zmniejszenie odczuwania stresu oraz jego skutków jest kluczowe w dyscyplinach takich jak łucznictwo, czy strzelectwo. W przypadku tego typu sportowców nawet najmniejsze drżenie ręki może okazać się decydujące o ostatecznym wyniki.

Sprawdź: Stres przed zawodami – 5 wskazówek jak radzić sobie ze stresem

Bisoprolol – jak działa jako doping?

Bisoprolol przyczynia się do obniżenia drżenia rąk w reakcji na stres. Uspokaja także rytm serca i pozwala na poprawę koncentracji sportowców, dla których precyzja jest najważniejszym czynnikiem decydującym o efekcie końcowym.

Doping w postaci tego leku nie przyczynia się do poprawy wytrzymałości organizmu przez co nie jest on wykorzystywany w większości najpopularniejszych dyscyplin. Znajdzie jednak swoje miejsce między innymi w narciarstwie oraz strzelectwie. W tego typu sportach stosowanie dopingu w takiej postaci może mieć realny wpływ na wyniki.

doping

Może zainteresuje Cię również: Najlepsze suplementy na stres – jakie wybrać?

Jakie efekty daje Bisoprolol?

Bisoprolol daje efekty w postaci obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, a także zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i zmniejszenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen.

Lek pomaga w zwalczaniu objawów takich przypadłości jak:

  • duszności;
  • zmęczenie;
  • obrzęki;
  • zaburzenia rytmu serca.

Substancja czynna jest wykorzystywana również w celu ochrony przed długoterminowymi skutkami choroby wieńcowej.

Bisoprolol – działanie

Działanie leku ogranicza się do blokowania wybiórczego receptorów beta przez co jest on stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem w leczeniu opisywanych wyżej przypadłości. O ile przyjmowanie leków odbywa się pod kontrolą lekarza.

Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.

plany treningowe budujmase

Bisoprolol – opinie

Opinie na temat stosowania preparatu są raczej pozytywne. Warto zaznaczyć, że osoby cierpiące na cukrzycę, będącej na ścisłej diecie, oraz mające łuszczycę na początku leczenia musza być pod stałą kontrolą lekarza.

Bisoprolol – dawkowanie, jak stosować?

Bisoprolol przyjmuje się doustnie w postaci tabletki, raz na dobę. Najlepiej rano oraz każdego dnia o tej samej porze co pozwala na optymalne działanie leku.

Tabletki najlepiej jest przyjmować przed, bądź w trakcie jedzenia, popijając je wodą. Dawkowanie stosowane w leczeniu uzależnione jest od takich aspektów jak rodzaj schorzenia, wiek oraz waga pacjenta. Przyjmuje się, że dawka mieści się w granicach 1,25mg do 10mg. Dawkowanie powinien jednak ustalić lekarz prowadzący.

Wskazania do stosowania bisoprololu

Podstawowymi wskazaniami do stosowania są:

  • normalizacja ciśnienia tętniczego;
  • leczenie dławicy piersiowej;
  • przewlekła niewydolność serca.

Bisoprolol – skutki uboczne i działania niepożądane

Leki w typie blokerów receptorów beta mogą nieść ze sobą pewne skutki niepożądane. W przypadku Bisoprololu tymi skutkami mogą być:

  • bradykardia – będą z definicji stanem, w którym serce kurczy się mniej niż 60 razy na minutę;
  • bóle i zawroty głowy;
  • niewydolność serca;
  • osłabienie organizmu oraz uczucie ogólnego zmęczenia;
  • zaburzenia pracy żołądka oraz jelit;
  • niedociśnienie.

Przeciwwskazania Bisoprololu do łączenia z innymi substancjami

Leku Bisoprolol nie należy łączyć z innymi blokerami receptorów beta, a także z:

  • lekami blokującymi kanały wapniowe;
  • neuroleptykami atopowymi;
  • paracetamolem;
  • należy również uważać na diuretyki i leki moczopędne.

Lek wchodzi w reakcje z wieloma innymi substancjami. Z tego względu należy poinformować lekarza o wszystkich innych lekach jakie pacjent zażywa przed rozpoczęciem kuracji.

Interakcje bisoprololu z alkoholem

Podczas stosowania leku należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on wchodzić w reakcje z substancją czynną. Powodując między innymi nasilenie zawrotów głowy.

Bisoprolol – objawy przedawkowania

W przypadku tego leku może dojść do przedawkowania, którego objawami są:

  • nadmierne zwolnienie rytmu serca;
  • skurcz oskrzeli;
  • nadmierne obniżenie ciśnienia krwi;
  • hipoglikemia;
  • niewydolność serca;
  • poważne uczucie zmęczenia;
  • ostre zawroty głowy;
  • duszności.

Przed stosowaniem leku koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania lub zalecenia swojego lekarza prowadzącego. W razie jakichkolwiek wątpliwości, bądź objawów niepożądanych niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Zdrowie jest najważniejsze, a stosowanie tego typu środków jako dopingu w większości przypadków mija się z celem i niesie ze sobą więcej potencjalnych szkód niż korzyści.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do przyjmowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *