WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Salbutamol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

salbutamol

Salbutamol WZF jest to lek rozszerzający oskrzela. Stosuje się go w przebiegu astmy oskrzelowej. Jednym ze wskazań do zażywania tego środka jest planowany wysiłek fizyczny co oznacza, że substancja znalazła zastosowanie również w sporcie jako doping. Przyjrzyjmy się dokładniej w jaki sposób działa ona na organizm oraz jakie efekty stosowania leku można uzyskać w przypadku treningów, głównie wytrzymałościowych. Należy zachować ostrożność stosując tego typu preparaty, ponieważ jest to lek stosowany w określonych okolicznościach, który może zostać przepisany jedynie przez lekarza. Tym samym oznacza to, że jego zastosowanie w sporcie bez wyraźnego medycznego powodu będzie traktowane jako stosowanie dopingu.

Salbutamol WZF stanowi bardzo popularny lek wykorzystywany przez sportowców jako doping farmakologiczny. Oznacza to, że substancja ta jest zakazana przez WADA, czyli Światową Agencję Antydopingową. Jest ona wykorzystywana w medycynie, lecz jak większość środków, które mogą sprzyjać poprawie wyników sportowych została zaadaptowana w tym celu. Warto wspomnieć że ta konkretna substancja znajduje się również na liście wyjątków, które mogą być przyjmowane przez zawodników, o ile zachodzi ku temu realna medyczna potrzeba. Mowa oczywiście o dawkach terapeutycznych sięgających maksymalnie 1600μg na dobę, co ważne w dawkach podzielonych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu lekowi, jakie działania niepożądane może wywołać w naszym organizmie oraz temu jakie stosowanie salbutamolu może przynieść rezultaty.

doping i sterydy

Co to jest Salbutamol?

Salbutamol jest to lek, którego substancję czynną stanowi związek chemiczny o tej samej nazwie. Zalicza się ona do grupy beta2-mimetyków. Występuje w kilku wersjach. W postaci doustnej, czyli postaci tabletek oraz syropu do picia, a także w formie roztworu przeznaczonego do podawania podskórnie, dożylnie, bądź domięśniowo.

Lek stosowany jest w leczeniu astmy oraz niewydolności układu oddechowego. Przy podaniu doustnym rozszerza oskrzeliki. Zwiększa również stężenie glukozy we krwi pobudzając przemianę materii.

Salbutamol – właściwości

Salbutamol WZF pobudza receptory androgeniczne, które występują w komórkach mięśniowych oraz nerwowych. W normalnych warunkach receptory te są pobudzane przez hormon adrenaliny, bądź noradrenaliny. Substancja czynna leku powoduje aktywację receptorów w mięśniach gładkich oskrzeli.

Prowadzi to do rozszerzenia oskrzeli oraz ułatwienia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Lek podawany jest zazwyczaj w postaci inhalatora, ponieważ forma wziewna najszybciej działa w przypadku ataku astmy, czy wystąpienia alergii.

Salbutamol jako środek dopingujący

Salbutamol powoduje aktywację cyklazy adenylowej, czyli enzymu katalizującego syntazę cAMP. Oznacza to, że jego działanie może zostać wykorzystane w sportach wytrzymałościowych w celu zwiększenia wydolności organizmu. Jest także stosowany w kulturystyce w trakcie okresu redukcyjnego, ponieważ może nasilać termogenezę.

Wydaje się, że lek ma podobne działanie jak popularny clen, z tą różnicą, że jest zdecydowanie łagodniejszy dla układu pokarmowego oraz serca. Wykazuje również działanie przeciw kataboliczne, co może okazać się bardzo cenne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Salbutamol i doping – jak działa?

W wyższych niż terapeutyczne dawki środek może wpływać nie tylko na poprawę wydolności organizmu, lecz dodatkowo na stymulację wzrostu mięśni, a także zwiększenie stężenia glukozy we krwi co za tym idzie dania ciału dodatkowego łatwego do wykorzystania paliwa. Według najnowszych badań może przyczyniać się również do wzrostu poziomu siły.

Substancje znajdujące się w grupie beta2-mimetyków są tymi samymi, które tworzą clenbuterol, zakazany przez WADA. Warto również wspomnieć, że liczne badania potwierdzają wpływ salbutamolu na układ sercowo naczyniowy i zwiększenie szybkości oraz siły.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Jakie efekty daje Salbutamol?

Mówiąc o efektach jakie daje lek należy przede wszystkim powiedzieć, o tym że wpływa on na wydolność dróg oddechowych. Podawany jest najczęściej drogą wziewną dzięki czemu stosowanie preparatu daje bardzo szybki efekt w postaci zwiększonego przepływu tlenu przez udrożnione drogi oddechowe.

doping

Działanie Salbutamolu

Salbutamol WZF pobudza receptory andrenergiczne zlokalizowane w mięśniach gładkich oskrzeli. Aktywuje również cyklazę adenylową, która z kolei nasila przemianę ATP do cAMP. W efekcie tego dochodzi do rozszerzenia się oskrzeli oraz rozkurczu ich mięśni gładkich. Ponadto zwiększa się ilość śluzu w drogach oddechowych, rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, a wydzielanie mediatorów stanów zapalnych zostaje zmniejszone.

Pod wpływem leku przyśpieszają procesy metaboliczne oraz zwiększa się stężenie kwasów tłuszczowych oraz glukozy we krwi.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Wskazania do stosowania Salbutamolu

Stosowanie leku jest wskazane w następujących przypadkach:

  • w przebiegu astmy oskrzelowej;
  • stanach takich jak skurcz oskrzeli;
  • odwracalnej obturacji, czyli ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe;
  • przed planowanym wysiłkiem przez osoby cierpiące na na astmę;
  • kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię objawiającą się dusznościami.

Salbutamol – opinie

Opinie na forach kulturystycznych są podzielone. Wiele osób uważa środek za dobre rozwiązanie w trakcie redukcji. Inne z kolei sądzą, że jego moc w stosunku do możliwych skutków ubocznych jest niewspółmierna.

Opinie na temat preparatu jako leku są z kolei pozytywne. Jego działanie można obserwować chociażby w trakcie oglądania sportów zimowych z udziałem norweskich sportowców, którzy chętnie sięgają po ten środek, jako element leczenia astmy.

Dawkowanie Salbutamolu

Dawkowanie leku różni się w zależności od wieku oraz sposobu podania. Można jednak przyjąć, że powinno ono wyglądać następująco:

  • dzieci w wieku 6-12 lat – 2mg salbutamolu maksymalnie 4 razy na dobę;
  • dzieci powyżej 12 roku życia – 2-4mg salbutamolu 3-4 razy dziennie;
  • dawkowanie dorośli – podskórnie, bądź domięśniowo 0,5mg salbutamolu;

Należy zachować ostrożność w doborze ilości stosowanego preparatu. Zawsze należy konsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że dostaniemy odpowiednio dobraną dawkę leku. W trakcie stosowania dożylnego wskazana jest również tlenoterapia oraz przyjmowanie preparatów zawierających potas.

Zobacz: Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych

Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.

plany treningowe budujmase

Przeciwwskazania do stosowania Salbutamolu

Jednym z podstawowych przeciwwskazań do stosowania leku jest bycie przez kobietę w okresie karmienia piersią oraz ciąży. Lek wchłania się do krążenia z przewodu pokarmowego i przenika do mleka kobiecego, mogąc stanowić zagrożenie dla dziecka. Przyjmowanie leku przez kobiety karmiące jest możliwe jedynie, jeśli korzyści z jego stosowania są znacznie większe niż możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dziecka.

Inne przeciwwskazania:

  • nadwrażliwość na salbutamol;
  • choroby serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • nadczynność tarczycy;
  • cukrzyca;
  • stosowanie preparatu przez osoby przyjmujące trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Nie należy również podawać leku osobom z chorobą niedokrwienną serca, czy mających problemy takie jak zaburzenia rytmu serca.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania salbutamolu

Przed użyciem preparatu zawsze należy zapoznać się z dołączoną ulotką. Ważne jest, że tego leku nie należy stosować jako podstawowego środka leczniczego u pacjentów z ciężką, bądź niestabilną astmą. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na padaczkę, oraz wszelkiego rodzaju problemy z układem krążenia.

Salbutamol a prowadzenie pojazdów

Nie ma żadnych danych sugerujących, aby stosowanie preparatu miało wpływ na prowadzenie pojazdów.

Salbutamol a interakcje z innymi lekami

Salbutamol WZF w połączeniu z innymi lekami może wchodzić z nimi w interakcje.

  • leki moczopędne w połączeniu z salbutamolem mogą zwiększać ryzyko hipokalemii;
  • zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego w połączeniu z lekami przeciwnowotworowymi, SSRI, oraz agonistami różnych receptorów;
  • lek może hamować czynność skurczową macicy w połączeniu z anestykami.

Warto pamiętać, że preparat może wchodzić w różne reakcje z poszczególnymi lekami, dlatego zawsze jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem.

Salbutamol – skutki uboczne

Przyjmując substancję tego typu mogą niestety wystąpić działania niepożądane. Należy do niech zaliczyć:

  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • hipokalemia;
  • zmiany skórne takie jak pokrzywka;
  • skurcz oskrzeli;
  • kurcze mięśni;
  • niedociśnienie tętnicze;
  • rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych;
  • zmniejszenie stężenia potasu;
  • niedokrwienie mięśnia sercowego.

Bardzo rzadko występują reakcje nadwrażliwości na lek. Należą do nich jednak między innymi obrzęk naczynioruchowy, czy osłabienie siły mięśniowej.

Zobacz także: Skutki uboczne stosowania sterydów

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Salbutamol WZF – tabletki?

Należy uważać przy stosowaniu leków zawierających beta2-mimetyki, ponieważ mogą one powodować działania niepożądane ze strony układu krążenia, a także sercowo-naczyniowego.

Objawy przedawkowania Salbutamolu

W przypadku przedawkowania substancji czynnej jaką jest salbutamol WZF mogą wystąpić powikłania w postaci:

  • nadciśnienie tętnicze lub obniżenie ciśnienia tętniczego w zależności od reakcji organizmu;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • ból dławicowy.

Objawy przedawkowania preparatu są to zazwyczaj nasilone działania niepożądane jakie mogą wystąpić podczas normalnego podawania leku. Ich rodzaj oraz ilość będzie uzależniona od indywidualnej reakcji organizmu.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *