WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Formoterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

formoterol

W sporcie doping wydolnościowy stanowi bardzo poważny problem, ponieważ sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej zawodników za pomocą substancji zakazanych jest nie tylko procederem nielegalnym, ale także groźnym dla zdrowia oraz życia osób przyjmujących tego typu substancje. Formoterol stanowi lek, którego stosowanie w medycynie ogranicza się głównie do procesu leczenia astmy. Niestety jak to w sporcie bywa, jego właściwości zostały zaadaptowane w celu poprawy osiąganych wyników. Przyjrzyjmy się czym dokładnie jest ten lek oraz jakie może przynieść efekty, a także potencjalne skutki uboczne.

Stosowanie dopingu jest procederem wysoce niebezpiecznym oraz nieetycznym. Poniższy artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie może być uznawany za instrukcję przyjmowania zakazanych substancji. Przyjmowanie przez zawodników na własną rękę dopingu, który powoduje zwiększenie wydolności jest surowo zabronione oraz karane. W tym celu stworzono jednostki do zwalczania dopingu, które kierują się przestrzeganiem przepisów antydopingowych w swoich działaniach.

Jakie zatem jest wykorzystanie formoterolu w sporcie wyczynowym, jakie może nieść to korzyści oraz jakie skutki uboczne dla zdrowia? Sprawdźmy to.

Formoterol - co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Formoterol – co to jest?

Formoterol jest to lek wziewny. Jego zadaniem jest rozszerzenie oskrzeli oraz poprawa swobody przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wskazaniami do stosowania leku są astma oraz choroby, w których dochodzi do skurczu oskrzeli. Lek działa jako selektywny agonista receptorów androgenicznych typu beta 2.

Organizacja WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa wpisała ten środek na listę substancji zakazanych, w myśl swojej polityki zajmującej się zwalczaniem dopingu, ponieważ może on podnosić zdolności wysiłkowe organizmu.

Właściwości formoterolu

Formeterol należy do grupy ß2-agonistów. Ta oraz podobne substancje są to leki stosowane przede wszystkim w leczeniu astmy. Przyjmowanie większych dawek, przekraczających 8-10-krotknie dawki terapeutyczne może powodować hamowanie katabolizmu białek. Lek jest również w stanie przygotować organizm do sytuacji stresowych poprzez naśladowanie działania hormonów takich jak adrenalina oraz noradrenalina. Powoduje to między innymi rozszerzenie dróg oddechowych przez co do płuc dostaje się więcej powietrza. Sprawia także, że w organizmie dochodzi do nasilenia procesów mających na celu poradzenia sobie ze stresem. Składa się na to przygotowanie mięśni oraz tak zwanej odpowiedzi metabolicznej związanej z wyrzutem insuliny.

Stosowanie formoterolu w celu zwiększenia wydolności fizycznej oraz psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza dopuszczone do legalnego użytku jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Mechanizm działania formoterolu

Mechanizm działania formoterolu polega na pobudzaniu określonych receptorów androgenicznych, które występują w mięśniach gładkich oskrzeli. Pozwala to na na rozkurcz tych mięśni, a w efekcie rozszerzenie się oskrzeli i zwiększenie przepływu tlenu. Zmniejszeniu ulegają, bądź całkowicie znikają duszności towarzyszące między innymi atakom astmy. Lek działa bardzo szybko, już po ok. 1-3 minutach. Efekt utrzymuje się ok. 12 godzin.

Formoterol jako środek dopingujący

Środki należące do grupy ß2-agonistów są w świetle przepisów antydopingowych zabronione w sporcie. Oznacza to, że ich stosowanie będzie surowo karane. Zawodnicy decydują się na tego typu praktyki głównie w sportach typowo wydolnościowych. Będą to między innymi biegi narciarskie, które słyną z afer związanych ze stosowaniem przez zawodników leków na astmę.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Formoterol – jak działa jako doping?

Rozszerzenie dróg oddechowych pozwala na zwiększenie przepływu powietrza do płuc, a w efekcie lepsze dotlenienie mięśni i ich efektywniejszą pracę. Dodatkowo poprzez nastawienie organizmu na walkę ze stresem polegającą na przygotowaniu na ten impuls mięśni oraz odpowiedzi metabolicznej ciało jest w stanie generować większą ilość energii.

Formoterol - co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Jakie efekty daje formoterol?

U sportowców, którzy uważają, że zwykłe metody treningowe są niewystarczające, często zauważa się modę na sięganie po doping. Formoterol jako lek, którego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie przepustowości dróg oddechowych może wpłynąć pozytywnie na wydolność płuc. Będzie to prowadzić bezpośrednio do lepszego dotlenienia ciężko pracujących mięśni oraz zwiększenia wytrzymałości i opóźnienia wystąpienia zmęczenia w trakcie wysiłku.

Okazuje się także, że lek będący dopingiem może prowadzić do lepszego wykorzystywania przez organizm kwasów tłuszczowych w celach energetycznych. Przyspieszając tym samym proces odchudzania.

Zestaw Szybka Wycinka XL

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka XL
 

Działanie formoterolu

Sportowcy coraz chętniej sięgają po nielegalne substancje, będące dopingiem w celu osiągnięcia lepszych wyników na zawodach. Działanie leku formoterolu rozszerzającego oskrzela pozwala zawodnikom na lepsze przygotowanie się do ciężkiego startu.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że użycie tego rodzaju dopingu wpływa na aktywność hormonów stresu jakimi są adrenalina oraz noradrenalina. Ich podniesiony poziom może sprzyjać skuteczniejszemu poradzeniu sobie z przyczyną stresu, którą w tym wypadku jest chęć wygrania zawodów.

Może zainteresuje Cię również: Salbutamol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Formoterol – opinie

Opinie na temat stosowania leku są zazwyczaj pozytywne, ponieważ jest skutecznym narzędziem w walce z objawami astmy. Należy jednak pamiętać, że ciężko znaleźć w Internecie wzmianki o tym jakie daje efekty gdy stosuje się go jako doping. Leki tego typu powinny być przyjmowane pod nadzorem oraz na zlecenie lekarza.

Dawkowanie formoterolu

Przede wszystkim należy pamiętać o tym aby przyjmować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Dawki uzależnione są między innymi od wieku pacjenta, schorzenia, a także tego jak ono przebiega i jakie daje objawy. Najczęściej stosuje się dawki rzędu do 6mcg w przypadku stosowania doraźnego. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 48mcg. Z kolei jednorazowa porcja leku nie może być większa niż 12mcg.

Zobacz: Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych

Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.

plany treningowe budujmase

Wskazania do stosowania formoterolu

Przyjęcie formoterolu jest wskazane u pacjentów podczas skojarzonego leczenia astmy oraz u osób przyjmujących kortykosteroidy wziewne. Lek stosuje się także w przypadku długotrwałego leczenia mającego na celu rozszerzenie oskrzeli.

Formoterol – skutki uboczne

Do częstych skutków ubocznych, które nie muszą jednak występować u każdego, można zaliczyć:

  • bóle głowy oraz mięśni;
  • zaburzenia smaku;
  • zaburzenia snu;
  • zawroty głowy;
  • wzrost ciśnienia krwi;
  • nudności;
  • zwiększenie glicerolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych we krwi.

Do rzadkich objawów negatywnej reakcji organizmu na lek zaliczamy:

  • skurcze dodatkowe serca;
  • paradoksalny skurcz oskrzeli;
  • częstoskurcz nadkomorowy;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • migotanie przedsionków;
  • wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG;
  • hiperglikemia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Formoterol?

Działania niepożądane przyjmowania leku mogą być różne w zależności od tego jaka jest tolerancja danej osoby na tego typu substancje. Będzie to zatem sprawa mocno indywidualna. Mało szkodliwe będą takie objawy jak suchość w ustach. Zdecydowanie bardziej groźne mogą okazać się jednak zaburzenia rytmu serca oraz nadmierne pobudzenie czy też lęk. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Skutki uboczne stosowania sterydów

Objawy przedawkowania formoterolu

W przypadku przedawkowania leku będącego agonistą receptorów beta 2 najczęściej dochodzi do poważnych problemów związanych z nieprawidłową pracą serca. Może również dochodzić do hiperkalcemii i hiperglikemii. W przypadku sportowców dochodzi ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia w trakcie zawodów.

Z tego względu podczas poważniejszych zawodów w zwalczaniu dopingu powinni brać udział wszyscy uczestnicy danego wydarzenia. Należy zachować szczególną ostrożność decydując się na przyjmowanie inhalacji leków rozszerzających oskrzela.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *