WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sterydy w sportach walki – czy są legalne?

sterydy w sportach walki

Na wstępie należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że przyjmowanie sterydów w sportach walki jest nielegalne, szkodliwe i bardzo niebezpieczne. Pomimo tego wielu zawodników sportów walki decyduje się na takie kroki aby szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej i zrobić wagę, poprawić siłę fizyczną mięśni czy też podnieść wydolność organizmu. Sterydy w MMA czy innych sportach walki są tematem tabu. Na szczęście coraz więcej mówi się o szkodliwości ich przyjmowania, a także tym że jest to robione po prostu w sposób nieprawidłowy. Sprawdźmy zatem jak wygląda sytuacja z substancjami typu SAA w środowisku fighterów.

Przedstawiciele sportów walki sięgają po nielegalne wspomaganie najczęściej w celu stania się lepszymi zawodnikami i wygrywania większej ilości walk. To z kolei sprawia, że zarabiają większe pieniądze, są bardziej rozpoznawalni i osiągają nie tylko sukcesy sportowe. Sterydy w sportach walki są stosowane przede wszystkim w okresie przygotowawczym. To wtedy ma to największy sens. Przyjrzyjmy się zatem jakie substancje i dlaczego są popularne w profesjonalnym sporcie i jak na tle osób biorących doping wypaść może czysty zawodnik.

Sterydy w sportach walki - czy są legalne?

Dlaczego sterydy cieszą się dużą popularnością wśród zawodników sportów walki?

Zawodnicy stosują sterydy z bardzo prostych i prozaicznych powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że dają one przewagę nad przeciwnikami. Sprawiają, że wychodząc do ringu czy też oktagonu czysty zawodnik automatycznie stoi na straconej pozycji. Jednak nie jest to oczywiście regułą. Do stosowania dopingu popychają fighterów takie rzeczy jak duma, chęć wygrywania, potrzeba udowodnienia samemu sobie, że jest się lepszym oraz pieniądze. Sztuki walki nie są wcale najlepiej opłacanym sportem i godne pieniądze za narażanie swojego zdrowia otrzymują wyłącznie ci znajdujący się na szczycie łańcucha pokarmowego. Ewentualnie Ci za, którymi stoją sponsorzy i promotorzy.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Większość zawodników nie jest w stanie utrzymać optymalnej wagi w okresie pomiędzy walkami. Z wiekiem coraz trudniej jest także zrobić limit wagowy co popycha te osoby do sięgnięcia po nielegalne wspomaganie. Inną przyczyną popularności sterydów jest oczywiście możliwość stosowania bardziej intensywnego planu treningowego, który umożliwia osiągnięcie lepszej dyspozycji i zwiększa szansę na zwycięstwo.

Niejednokrotnie do sięgnięcia po sterydy w MMA czy boksie, bądź kick boxingu namawiają zawodników trenerzy i środowisko.

Jakie efekty zapewniają sterydy?

Jakie efekty zapewniają sterydy? Zacznijmy od wymienienia najważniejszych z nich:

  • mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji na skutek intensywnego planu treningowego w okresie przygotowawczym;
  • szybsza regeneracja mięśni, która jest niezmiernie ważna z punktu widzenia zawodowców. Profesjonalni zawodnicy muszą trenować 2-3 razy dziennie w szczytowym okresie obozu;
  • drastyczny wzrost wytrzymałości. Wydolność organizmu jest niezmiernie ważna dla kogoś kto musi stoczyć 5 rund walki trwających po 5min w MMA, bądź 12 trwających po 3min rund w boksie;
  • rozbudowanie masy mięśniowej oraz siły mięśni bez konieczności zmieniania kategorii wagowej;
  • stosowanie sterydów ułatwia redukcję tłuszczu i pobudza większą agresję niezbędną podczas walki.
plany - rejestracja

Jakie sterydy są stosowane w sportach walki?

Zawodnicy mieszanych sztuk walki nie interesują się takimi aspektami jak wygląd. Jest to wyłącznie efekt uboczny intensywnych ćwiczeń. Z tego względu cykle znacznie różnią od tych jakie stosuje się w kulturystyce. Odpadają wszelkie sterydy o dużej aromatyzacji, ponieważ powodują retencję wody. Nadmiar wody zwiększa wagę, co jest procesem bardzo nie korzystnym, mogącym zmusić zawodnika do zmiany kategorii na wyższą.

Stosuje się środki o niższej aromatyzacji takie jak boldenon, który przyspiesza pracę nad definicją mięśni i ułatwia redukcję tłuszczu, a co za tym idzie zrobienie wagi. W sportach walki popularnym sterydem jest również halotestin. Dokładniej mówiąc Fluoksymesteron, który zwiększa twardość mięśni.

Niezastąpiony jest również oczywiście testosteron. Najbardziej podstawowy i jednocześnie prawdopodobnie najważniejszy steryd anaboliczny. W przypadku walki umożliwia on zwiększenie siły przy utrzymaniu stałej wagi ciała.

Kolejnym bardzo często przyjmowanym środkiem jest EPO, które podnosi stężenie hemoglobiny i tym samym usprawniania transport tlenu do komórek mięśniowych.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

W większości zawodnicy stosują sterydy bez ograniczeń w okresie przygotowawczym, ponieważ są badani głównie przed i po samej walce. Nieco inaczej jest w boksie, gdzie zawodnicy ze ścisłej czołówki mogą być poddani wyrywkowej kontroli antydopingowej w dowolnym momencie i muszą raportować organizacjom gdzie będą się znajdować podczas przygotowań. Z tego względu w sportach walki stosuje się sterydy o krótkim czasie półtrwania, które są ciężko wykrywalne przez testy.

Sprawdź: Odblok po testosteronie – na czym polega PCT?

Doping i sterydy w sporcie zawodowym

Sterydy i doping to w świecie MMA tabu, jednak wielu najlepszych zawodników UFC je stosuje. Podobnie na najwyższym poziomie w boksie czy innych rodzajach sztuk walki. Bardzo rzadko zdarza się aby ktoś był w stanie bez dodatkowego wspomagania wytrzymać reżim treningowy mistrzów i utrzymać się na piedestale tak długo jak oni.

Środowisko zdaje sobie sprawę, że doping stanowi poważny problem i naraża zawodników na utratę zdrowia oraz życia. Często zdarza się, że zawodnicy nie schodzą już z maty o własnych siłach, bądź nie wracają do pełni zdrowia. Istnieje mnóstwo głośnych przypadków stosowania sterydów i śmierci poniesionej w wyniku walki.

Sterydy w sportach walki – czy są legalne?

Sterydy nie są i nigdy nie były legalne. Niegdyś jednak kiedy wiedza na temat wspomagania organizmu i tego jak ich przyjmowanie daje dużą przewagę nie była tak powszechna sporo substancji nie było zabronionych. Dziś toczy się wyścig zbrojeń pomiędzy osobami prowadzącymi testy antydopingowe, a chemikami tworzącymi kolejne formy dopingu niewykrywalne przez obecne testy.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Sterydy w sportach walki a ryzyko dyskwalifikacji

W większości zawodnicy złapani na dopingu zostają surowo ukarani poprzez dyskwalifikacje na pewien okres czasu. Mogą zostać im również odebrane zdobyte tytułu i nałożone kary finansowe. Wysokość i surowość kar uzależniona jest od tego co jest stawką walk i na jakim odbywa się poziomie.

Istotne jest także to kto przeprowadza testy oraz jakimi przepisami kieruje się organizacja sprawująca kontrolę nad wydarzeniem. Niestety zazwyczaj po odbyciu kary wracają i ponownie święcą triumfy.

Zobacz: Jaki testosteron na pierwszy cykl? Sterydy w tabletkach i nie tylko

doping

Sterydy – jakie skutki uboczne powodują?

Badania pokazują, że ryzyko przedwczesnej śmierci jest aż trzykrotnie większe w przypadku osób stosujących sterydy. Skutków ubocznych przyjmowania niedozwolonych substancji jest naprawdę dużo. Począwszy od ryzyka utraty zdrowia, poprzez możliwość dyskwalifikacji, a na zgonie kończąc. Wiele uzależnione jest oczywiście od tego jakie środki przyjmuje dana osoba, w jakich dawkach oraz jak długo.

Dlatego właśnie aby zminimalizować ryzyko jakie niosą za sobą niedozwolone substancje profesjonalni zawodnicy muszą robić to pod stałym nadzorem lekarzy.

Ryzyko stosowania sterydów w sportach walki

Nie istnieje możliwość aby czysty zawodnik nadążył za rozwojem przyjmujących sterydy przeciwników. Nawet posiadając lepsze umiejętności techniczne stoi na straconej pozycji. Z tego względu za stosowanie sterydów w sztukach walki kary powinny być zdecydowanie bardziej surowe, a całe środowisko powinno się zjednoczyć w celu zwalczenia tego procederu.

Niestety tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, ludzkie życie, zdrowie oraz moralność schodzą na dalszy plan.

Czytaj więcej: Skutki uboczne stosowania sterydów – zestawienie


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *