WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Motywacja do ćwiczeń w sportach walki – jak ją utrzymać na wysokim poziomie?

motywacja do ćwiczeń w sportach walki

Motywacja w sportach walki jest naszym motorem napędowym do dalszych treningów. Powinniśmy się starać, aby nasza motywacja i dyscyplina były na odpowiednim poziomie. Warto poznać kilka sposobów na motywowanie się do dalszych treningów i osiągnięcia wyznaczonych celów.

Jak motywować się do ćwiczeń w sportach walki?

Każdy z nas motywuje coś innego, więc kluczem jest, aby znaleźć swój własny sposób motywacji. Może być to motywacja zewnętrzna z której najczęściej wybierana jest muzyka lub oglądanie walk profesjonalnych zawodników.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Oczywiście jest również motywacja wewnętrzna, która zależy od naszej psychiki. Jest to silny bodziec psychiczny który pcha nas do działania. Dla niektórych sama chęć osiągnięcia wyznaczonego celu będzie już motywacją do działania.

plany - rejestracja

Najlepsze metody motywacji do treningu w sztukach walki

Motywacja jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w praktycznie każdej dziedzinie życia. Warto więc poznać kilka najpopularniejszych sposobów motywacji, które mogą nam przypaść do gustu.

1. Motywacja do ćwiczeń w sportach walki – wyznaczaj sobie cele

Jedną z najlepszych technik motywacji do treningów jest wyznaczenie sobie osiągalnego celu i uparte dążenie do jego osiągnięcia. Na początku za cel możemy sobie postawić start w mistrzostwach Polski, następnym celem może być zdobycie tego mistrzostwa.

Cały czas powinniśmy mieć przed oczami nasz cel i to myśl o nim powinna nas napędzać do dalszego działania. Po osiągnięciu jednego celu, wyznaczamy drugi, a później trzeci i tak cały czas.

Osiąganie poszczególnych celów również będzie dla nas dodatkową motywacją do działania.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

2. Motywacja zewnętrzna – szukaj towarzystwa osób trenujących sporty walki

Nie od dziś wiadomo, że to w jakim towarzystwie się obracamy ma na nas ogromny wpływ. Jeśli będziemy obracać się w towarzystwie osób trenujących to z pewnością taka znajomość będzie miała na nas duży wpływ.

W rozmowach z pewnością często będzie przewijać się temat sztuk walk, przez co myśl o tym sporcie będzie z nami obecna cały dzień i będzie wywoływać w nas pewnego rodzaju chęć pójścia na trening.

Dodatkowo bardzo często będzie nam głupio odpuścić trening wiedząc, że nasz kolega idzie. Oczywiście my również powinniśmy motywować naszych znajomych, dzięki czemu cała grupa będzie się rozwijać.

Sprawdź także: Jak wybrać odpowiedni klub i trenera w sportach walki?

3. Wewnętrzna motywacja – szukaj w sobie samozaparcia

Motywacja sama w sobie jest niczym bez samozaparcia. Możemy być bardzo zmotywowani do osiągania zwycięstw, ale jeśli zabraknie nam samozaparcia i silnej woli, to nic z tego nie będzie. Dla wielu osób porażki na zawodach są dużym czynnikiem kształtującym samozaparcie. Z każdej porażki powinniśmy starać się wyciągnąć wnioski i powinna być dla nas ona dodatkową motywacją do działania.

Nawet najlepsi zawodnicy sportów walki mają na swoim koncie porażki, a także oni popełniają błędy treningowe. Najważniejszym jest, aby wybaczać sobie te błędy i wyciągać z nich wnioski, które będą w przyszłości procentować.

sporty walki

4. Motywacja do ćwiczeń w sportach walki – śledź swoje postępy

Nie ma chyba nic bardziej motywującego niż zobaczenie efektów swojej ciężkiej pracy. Najbardziej motywujące są zwycięstwa lub zdobyte tytuły. Jest to dla nas znak, że nasza praca na treningach nie poszła na marne. Oczywiście wygrane nie są jedyną miarą naszych postępów, mogą być to również nasze subiektywne odczucia.

  • Na początku przygody ze sportami walki z pewnością zauważymy znaczną poprawę wydolności fizycznej, co powinno być dla nas pierwszym zastrzykiem motywacji i znakiem, że treningi nie idą na marne. Właśnie dlatego regularne śledzenie postępów jest świetnym sposobem na ciągłe motywowanie się do dalszego działania.

Warto również zapisywać sobie treningi i odczucia po nich, a także poszczególne mniejsze i większe osiągnięcia. Za każdym razem gdy będziemy sobie szukać wymówek, aby nie pójść na trening, warto spojrzeć do naszych notatek, co w wielu przypadkach pomoże nam się przełamać i pójść na trening.

5. Utrzymanie motywacji w sportach walki – dołącz do nowej grupy treningowej

Warto poszukać na social mediach grup społecznościowych o tematyce naszego sportu. Spotkamy tam osoby o podobnych zainteresowaniach do nas, co będzie nas pchało do rozwijania się. Być może dzięki temu poznamy nowe osoby z innych klubów, dzięki czemu będziemy mieli możliwość zwiedzenia nowych klubów, co również pozytywnie wpłynie na nasz rozwój.

Dodatkowo na takich grupach często dodawane są informacje i różnych wydarzeniach takich jak np. seminaria ze znanymi zawodnikami.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

6. Utrzymanie motywacji – nagradzaj się za osiągnięcia treningowe

Bardzo duży wpływ na naszą psychikę mają nagrody za poszczególne osiągnięcia. Nagradzając się za poszczególne osiągnięcia podświadomie damy znać naszej psychice, że dzięki treningom spotkało nas coś pozytywnego, dzięki czemu chęć do treningów nie będzie spadać.

Szczególnie ważne jest nagradzanie się po zawodach i walkach, szczególnie tych poprzedzonych ciężkim okresem przygotowawczym. Forma nagrody będzie dla każdego z nas inna, ponieważ wszyscy mamy inne preferencje. Dla jednych może być to pójście na ulubione jedzenie, a dla innych kupienie sobie np. wymarzonych rękawic.

Dowiedz się również: Sterydy w sportach walki – czy są legalne?

plan treningowy

Co robić, by osiągnąć wyznaczone cele w sportach walki?

Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele treningowe, to nie ma innej drogi niż ciężkie treningi i determinacja. Oczywiście znacznym ułatwieniem jest nieustanne motywowanie się do dalszego działania.

Jeśli połączymy motywację z samozaparciem oraz ciężką pracą, to z pewnością uda nam się bardzo wiele osiągnąć w każdym ze sportów walki i nie tylko.

Sprawdź także: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *