WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kickboxing – na czym polega i czy warto trenować?

kickboxing

Kickboxing to dynamiczny sport walki łączący elementy boksu z kopnięciami. Jest to świetna forma samoobrony, ale również dobry sposób na zapewnienie naszemu organizmowi niezbędnej dawki aktywności fizycznej.

Na czym polega kickboxing?

Kickboxing to wszechstronny i ekscytujący sport walki, który łączy elementy boksu i techniki kopnięć w dynamiczną całość. Jego istota polega na tym, że zawodnicy mogą używać zarówno rąk, jak i nóg, aby atakować przeciwnika. Kickboxing to nie tylko forma sportu, ale także sztuka, która wymaga precyzji, techniki i kondycji fizycznej.

W kickboxingu istnieją różne style i odmiany, takie jak full contact, light contact, czy kick light, ale wszystkie one mają wspólną cechę – rywalizację między dwoma zawodnikami w ringu. To nie tylko test fizycznej siły, ale także umiejętności technicznych i szybkości reakcji.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Kickboxing to nie tylko sport walki, ale także doskonała forma treningu wytrzymałościowego. Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, rozwija gibkość i zwinność. Regularne treningi kickboxingu można poprawią także nasze umiejętności samoobrony, co może być przydatne w życiu codziennym. Poza tym, kickboxing kształtuje charakter, ucząc zdyscyplinowania, wytrwałości i budując pewność siebie.

Warto dodać, że kickboxing to nie tylko sport dla zawodników, ale także dla osób, które szukają aktywności fizycznej, która pozwoli im poprawić kondycję, spalić kalorie i odstresować się. Jest to sport otwarty dla każdego z nas niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, co sprawia, że każdy może znaleźć w nim coś dla siebie.

📖Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz indywidualnie dobrany plan np. pod sporty walki

plany - rejestracja

Jakie są zasady kickboxingu?

Wszystkie sporty walki mają swoje charakterystyczne zasady, na których podstawie rozstrzyga się walki na zawodach. Jest jedna zasada, która łączy wszystkie sporty walki – zakaz uderzeń poniżej pasa. Takie przewinienie, jeśli jest intencjonalne, na zawodach kończy się dyskwalifikacją.

Zajęcia kickboxingu często mylone są z zajęciami boksu tajskiego, który pomimo podobnej formy, różni się pod względem zasad. W kickboxingu jest zakaz zadawania ciosów kolanami i łokciami, które w muay thai są dozwolone. Walka przeważnie trwa 3 rundy, a w przypadku amatorskich pojedynków czasami dystans zostaje skrócony do 2 rund. Walka rozstrzyga się poprzez nokaut lub poprzez decyzję sędziów, na którą w dużej mierze ma wpływ ilość ciosów i kopnięć które wyprowadziliśmy.

Sprawdź także: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki

Dlaczego warto trenować kickboxing?

Trenowanie kickboxingu to świetna droga do rozwoju fizycznego, psychicznego i osobistego, która ma wiele wartościowych aspektów. Kilka korzyści płynących z uprawiania kickboxingu:

  • Poprawa kondycji fizycznej – Kickboxing to intensywny trening cardio, który pomaga poprawić wytrzymałość i kondycję, a także spalić kalorie. Regularne treningi przyczyniają się do wzrostu naszej ogólnej sprawności fizycznej, a także niosą ze sobą poprawę kondycji fizycznej.
  • Umiejętności samoobrony – Kickboxing to nie tylko sport, ale także sztuka samoobrony. Ucząc się poszczególnych technik ataku i obrony, sporty walki pomogą nam poczuć się bezpieczniej, a także zwiększyć naszą pewność siebie.
  • Redukowanie stresu – Treningi kickboxingu pozwalają uwolnić się od stresu i napięcia związanego z codziennym życiem. Uderzanie w worki treningowe czy sparingi z partnerem to doskonały sposób na rozładowanie emocji i poprawę samopoczucia.
  • Kształtowanie charakteru – Kickboxing należy do sztuk walki, które wymagają wytrwałości, determinacji i samodyscypliny. Regularne treningi uczą cierpliwości, pracy nad sobą i dążenia do obranego celu.

To tylko przykładowe zalety trenowania kickboxingu, a jest ich znacznie więcej. Jeśli chcemy się o tym przekonać, powinniśmy udać się na pierwszy trening kickboxingu i przekonać się o tym na własnej skórze.

Zobacz: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować

sporty walki

Ile razy w tygodniu trenować kickboxing?

To jak często będziemy trenować zależy w głównej mierze od naszego poziomu zaawansowania oraz od celów jakie sobie obraliśmy. Na początku nie powinniśmy przesadzać z ilością treningów, ponieważ może dojść do przetrenowania.

Na samym początku optymalną ilością będą 2-3 treningi w tygodniu, pozwoli nam to na czynienie postępów bez przetrenowania. W miarę upływu czasu i nabierania umiejętności i kondycji możemy zwiększać ilość treningów w skali tygodnia, aby być coraz lepszymi.

Szykując się do zawodów możemy nawet trenować codziennie, jednakże po zawodach konieczna będzie przerwa regeneracyjna.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Czytaj również: Od ilu lat można trenować sporty walki?

Od jakiego wieku można trenować kickboxing?

Nie ma żadnego konkretnego wieku od którego możemy rozpocząć treningi. Na standardowe zajęcia zaleca się, aby przychodziły osoby powyżej 15 roku życia. Jednakże jest również opcja dla najmłodszych, która pozwala na treningi. Wiele miejsc treningowych oferuje specjalne treningi dla najmłodszych, na które mogą uczęszczać dzieci w wieku od 6 lat.

Program treningu jest specjalnie dostosowany, tak aby zajęcia były całkowicie bezpieczne, a dzieci nauczyły się na nich jak najwięcej. Takie zajęcia to świetny sposób na ogólny rozwój dziecka, a przy okazji zaszczepienie w nim pasji do tej sztuki walki. Regularne treningi kickboxingu z pewnością przyniosą najmłodszym wiele frajdy.

Jak się przygotować do pierwszego treningu kickboxingu?

trening sportów walki walka fight

Na samym początku powinniśmy poszukać klubów które oferują treningi kickboxingu. Powinniśmy zorientować się, czy dany klub oferuje zajęcia dla grupy początkującej i wybrać się na nie. Na takiej grupie spotkamy osoby na podobnym poziomie co my, dzięki czemu oboje wyniesiemy coś z treningu.

Na takiej grupie królują głównie podstawowe techniki bokserskie, które z czasem będą wzbogacane o kopnięcia. Na samym początku nie będzie zbyt wielu sparingów, ponieważ najpierw powinniśmy nabrać umiejętności technicznych.

Dobrze na początku mieć swój sprzęt do sportów walki, w szczególności przydatne będą rękawice bokserskie. Jednakże jeśli nie mamy, to nic się nie stało, większość klubów będzie w stanie pożyczyć nam podstawowy sprzęt. W takim wypadku jedyne co musimy ze sobą zabrać to strój sportowy i coś do picia. Gdy spodobają nam się treningi, powinniśmy zaopatrzyć się we własny sprzęt do sportów walki.

Dowiedz się także: Czy warto trenować zapasy? Co daje trenowanie zapasów?


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *