WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Od ilu lat można trenować sporty walki?

sporty walki boks młody zawodnik

Ostatnimi laty popularność sportów walki znacznie wzrosła, nic więc dziwnego, że dzieci i młodzież coraz częściej interesują się takimi treningami. Wielu rodziców ma obawy przed puszczeniem swojej pociechy na trening, boją się oni o zdrowie swoich pociech. Jednakże sztuki walki można zacząć trenować w każdym wieku, bez obawy o swoje zdrowie.

W jakim wieku najlepiej zacząć sporty walki?

Tak naprawdę w sztukach walki nie ma ograniczeń co do wieku, musimy jedynie kierować się zdrowym rozsądkiem. W większości klubów prowadzących zajęcia sportów walki jest podział na grupy początkujące i zaawansowane, a coraz częściej są tworzone specjalne grupy dla dzieci. Na ogół najlepszym wiekiem na rozpoczęcie przygody ze sztukami walki jest wiek mniej więcej 7 lat, jednakże jest to wartość indywidualna, więc dla każdego dziecka będzie ona inna.

🛒Sprawdź plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i zbuduj formę swoich marzeń

plan treningowy i dieta na masę

Jaki sport walki jest najlepszy dla dziecka?

zestaw dla fightera

Gdy już podejmiemy decyzję, aby dziecko poszło na trening sztuk walki, to musimy zastanowić się jaką dyscyplinę dla niego wybrać. Jednymi z najbardziej ogólnorozwojowych sportów walki są zapasy oraz jiu-jitsu. Sporty te poza kształtowaniem siły i wydolności dziecka, nauczą go także samodyscypliny. Dodatkowo w tych sportach walki nie używa się ciosów, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Oczywiście niezależnie jaki sport wybierzemy, będzie to bardzo dobra decyzja. Dzięki takim treningom dziecko wyrobi znakomitą formę fizyczną oraz być może odnajdzie swoją pasję.

Kup Zestaw dla fightera w sklepie Budujmase.pl

Przeczytaj także: Jaki sport walki wybrać?

sporty walki

Plusy i minusy treningu sportów walki w młodym wieku

Od ilu lat można trenować sporty walki?

Plusy:

  • poprawa kondycji fizycznej i psychicznej
  • nauka samodyscypliny i szacunku
  • szansa na odnalezienie pasji
  • nowe znajomości

Minusy :

  • możliwość kontuzji

Niestety sporty walki należą do sportów kontaktowych, przez co są one bardziej kontuzjogenne, jednakże pomimo tego warto zapisać dzieci na takie zajęcia, ponieważ zalety znacznie przeważają nad wadami.

Czy warto trenować sporty walki?

Jak najbardziej warto rozpocząć przygodę z sportami walki. Niezależnie od wieku oraz płci podczas takich zajęć nauczymy się wielu przydatnych w życiu rzeczy, nie tylko tego jak się bronić. Takie treningi będą od nas wymagać dyscypliny, która jest bardzo ważna w codziennym życiu. Dodatkowo w konsekwencji ciężkich treningów będziemy w świetnej formie fizycznej jak i psychicznej.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć sporty walki?

zestaw dla nastolatka

Ilość jednostek treningowych w tygodniu to bardzo indywidualna sprawa, która jest uzależniona od celu w jakim uczęszczamy na treningi. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z sztukami walki, to optymalną ilością będą 2-3 treningi w tygodniu, taka ilość pozwoli nam aby rozwijać umiejętności, a przy okazji nie przetrenować się.

Jeśli trenujemy już jakiś czas i szykujemy się np. do zawodów w MMA, to treningi będą znacznie częstsze, niż w przypadku osób rozpoczynających przygodę z tą dyscypliną. Ilość jednostek treningowych może nawet dochodzić do 6-7 w ciągu tygodnia.

Kup Zestaw dla nastolatka w sklepie Budujmase.pl

Jakie są rodzaje sportów walki?

Sztuki walki są przeróżne, jedne skupiają się na ciosach, inne szlifują technikę kopnięć, a jeszcze inne polegają na rzutach i obaleniach.

  • Boks – Jest to sztuka walki polegająca na zadawaniu ciosów samymi rękoma. Sport ten znacznie rozwija szybkość i dynamikę boksera. Świetnie sprawdzi się także jako trening cardio.
  • MMA – Sport ten jak sama nazwa mówi jest mieszaniną wszystkich sportów walki. W skład MMA wchodzą nie tylko uderzenia i kopnięcia, ale także obalenia i walka w parterze. Sport ten pozwala nauczyć się walczyć w każdej płaszczyźnie, a dodatkowo jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin.
  • Kickboxing – jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie boksu z kopnięciami.
  • Muay thai – Jest to rozszerzona wersja kickboxingu, dodane zostały tutaj uderzenia kolanami oraz łokciami, przez co sport ten zyskał miano “sztuki ośmiu broni”.
  • Brazylijskie jiu-jitsu – Jest to sztuka walki wywodząca się z Brazylii, gdzie nie używa się żadnych ciosów. Głównym założeniem BJJ jest zmuszenie przeciwnika aby “odklepał”, czyli poddał się poprzez założenie techniki kończącej.
  • Taekwondo – Ten sport skupia się głównie na różnego rodzaju kopnięciach.
  • Karate – Jest to sport uczący samoobrony przy wykorzystaniu uderzeń, bloków i kopnięć
  • Krav Maga – Ta sztuka walki została stworzona do samoobrony. Zakłada ona wiele sytuacji zagrażających życiu oraz pokazuje jak bronić się przed napastnikiem, nawet tym uzbrojonym.
  • Judo – Polega na rzuceniu swojego przeciwnika na mate.

Przeczytaj więcej: Rodzaje sztuk walki

sztuki walki sporty walki

Czym różnią się sporty walki?

Każda sztuka walki ma swoją charakterystyczną płaszczyznę oraz wykorzystuje różne techniki. Brazylijskie jiu-jitsu zakłada walkę w parterze i poddanie swojego przeciwnika, a np. zapasy polegają na obaleniu swojego przeciwnika. Każda sztuka walki ma swoje własne techniki i różnice.

Czytaj także: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki

odżywki do sportów walki suplementy dla fighterów

Podobne artykuły:

Komentarze
  1. Ja chce tylko powiedzieć, że krav maga nie jest ani sportem ani sztuką walki i nazwanie jej tak jest błędem. Krav maga to system walki stosowany do samoobrony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *