Na pewno niejednokrotnie widziałeś na siłowni osoby, które popełniają błędy, zarówno w podejściu do treningu, technice jak i doborze ćwiczeń. Prawdziwym problemem nie jest popełnianie błędów (praktycznie każdy kiedyś popełniał błędy). Problemem jest niewiedza oraz brak chęci na poprawę!

Osoby trenujące możemy podzielić na 3 grupy – początkujący, średniozaawansowani oraz zaawansowani. Każda z tych grup popełnia charakterystyczne błędy podczas wykonywania ćwiczeń. Jednak im szybciej zauważysz jaki błąd Ty popełniasz, tym lepiej dla Ciebie! Pomoże Ci to szybko naprawić błędy oraz wrócić do poprawnego budowania masy mięśniowej.

Błędy wykonywane przez średniozaawansowanych bywalców siłowni.

Jeśli doszedłeś do mementu kiedy Twoje ciało wygląda dobrze, technika ćwiczeń jest już opanowana, a jednak mimo tego chcesz osiągnąć więcej to możesz uważać się za średniozaawansowanego bywalca siłowni.

Będąc na siłowni, rozejrzyj się wokół siebie, a zauważysz, że takich osób jest najwięcej. Jest wiele osób, które ćwiczą miesiącami, latami, a ich ciało praktycznie wcale się nie zmienia. Jest to przekleństwo wielu sportowców. Jeśli będziesz ćwiczył starymi sposobami, nie będziesz wprowadzał niczego nowego, Twoje ciało będzie stało w miejscu. Aby zapobiec przestojom w budowaniu masy, sprawdź jakie są główne błędy popełniane przez średniozaawansowanych.

„Mój ulubiony trening”.

Jeśli masz Swój ulubiony trening i daje on oczekiwane rezultaty to bardzo dobrze. Jeśli jednak nie daje on już żadnych efektów to najwyższy czas, aby go zmienić. Być może, aby zapobiec przestojom wystarczyłoby zamienić kolejność ćwiczeń. Jeśli to nie pomaga, wprowadź nowe ćwiczenia, zmień ilość serii, zwiększ/ zmniejsz ciężar, zmień ilość powtórzeń lub zwiększ/ zmniejsz intensywność treningów. Na pewno jakiekolwiek działanie mające na celu urozmaicenie treningu pobudzi Twoje mięśnie ponownie do wzrostu, a dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przestojów.

Ponadto, zmiana treningu ma dodatkową zaletę. Zwiększasz swój komfort psychiczny poprzez nowe doświadczenia. Nie czujesz się znudzony standardowym treningiem, który wykonywałeś od dawna. Pamiętaj jednak aby każdy nowy trening wypróbować przez pewien okres. Daj się mięśniom przyzwyczaić do nowych wyzwań, na pewno zwiększy to Twoje osiągi. Treningi zmieniaj według własnych potrzeb, aby zapobiec przestojom.

Standardowa wersja ruchu.

Wiedza – jak prawidłowo wykonywać dany rodzaj ćwiczenia, jaki rozstaw ramion, nóg, jak szeroko chwycić dany uchwyt, pozwoli Ci zbudować solidne podstawy. Każde ćwiczenie wymaga odpowiedniego chwytu. Jednak modyfikacja uchwytu pozwoli Ci zbudować większe oraz twardsze mięśnie. Wykorzystując różnego rodzaju chwyty lub modyfikując trajektorię ruchu, dasz impuls do wzrostu siły oraz wielkości mięśni.

Różnicą będzie czy dane ćwiczenie będziesz wykonywał na hantlach, na sztandze czy na linkach. Każda z tych opcji oferuje nieco inny bodziec wzrostu. Istnieje wiele sposobów zmiany ruchu lub chwytu. Weźmy pod uwagę unoszenie hantelek bokiem, stojąc. Aby zmodyfikować to ćwiczenie można między innymi:
– zmienić pozycję ze stojącej na siedzącą,

– unosić hantle na przemian,

– wykorzystać linki wyciągu dolnego, aby utrzymać stałe napięcie mięśniowe,

– wykorzystać maszynę do unoszenia ramion bokiem,

– lekko pochylić się do przodu,

– siedząc na ławeczce, pochylić się lekko w tył.

Wystarczy trochę wyobraźni, a wariancje ćwiczeń są nieograniczone.

Kolejnym plusem umiejętności wykonywania ćwiczeń na różne sposoby, jest trening w zatłoczonej siłowni. Jeśli zajęte są hantle, ćwiczenie możesz wykonać na linkach lub na maszynie.

Nieprawidłowe przerwy między ćwiczeniami.

Średnim czasem odpoczywania między ćwiczeniami/seriami podczas budowania masy mięśniowej jest 90 – 120 sekund. Jednak ścisłe trzymanie się tego czasu nie zawsze może dobrze wpłynąć na rezultaty treningu. Istnieje wiele powodów, dla których warto dostosować czas odpoczynku w zależności od sytuacji.

Oto kilka z nich:

– przerwy między seriami podczas wykonywania początkowych ćwiczeń (najcięższych) mogą się nieco wydłużyć, aby odzyskać siły w odpowiednim stopniu oraz przywrócić oddech i tętno do normalnego stanu (szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń trójboju siłowego, tj. przysiady, martwy ciąg oraz wyciskanie),

– przerwy pomiędzy seriami pod koniec treningu powinny być krótsze dla pompy mięśniowej,

– mniejsze partie mięśniowe, tj. ramiona, brzuch i łydki mają tendencję do szybszej regeneracji, wiec odpoczynki powinny być krótsze podczas wykonywania ćwiczeń na te partie mięśniowe,

– w zależności od wprowadzania nowych technik, takich jak dropsety, superserie, wyciskanie negatywne, przerwy również mogą się zmienić w zależności od organizmu.

Rating: 3.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj