WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sporty walki a sztuki walki – jakie są różnice?

sporty walki a sztuki walki

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na treningi sportów walki. Podyktowane jest to po pierwsze chęcią samodoskonalenia oraz nauki samoobrony, a po drugie potrzebą rozładowania negatywnych emocji, nadmiaru energii oraz rywalizacji. W naszej kulturze istnieją przede wszystkim sporty walki oraz sztuki walki. Pytanie brzmi jakie są pomiędzy nimi różnice oraz co wybrać pod swój cel? Na te pytania poznasz odpowiedź w poniższym tekście.

W sportach walki zawodnika czeka rywalizacja z innymi sportowcami podczas zawodów oraz turniejów. Treningi nastawione są przede wszystkim na stronę sportową. Kluby zyskują prestiż, jeśli ich podopieczni zaprezentują wysokie umiejętności w trakcie walki i zwyciężą w turnieju.

Sztuki walki nastawione są z kolei na samodoskonalenie. Cechy niezbędne do opanowania w stopniu mistrzowskim techniki to między innymi cierpliwość oraz pokora. W sztukach walki bezpośrednia rywalizacja z przeciwnikiem należy do rzadkości i zawsze ma charakter rozwojowy. Adepci nie startują w zawodach, a medale mają charakter drugoplanowy i nie są istotne. Liczy się trening, który potrafi przełożyć się na całe życie.

Sporty walki a sztuki walki

W sportach walki wbrew pozorom liczy się nie tylko ciało, ale także umysł. To łączy ze sobą te dyscypliny. Zawodnicy startujący w zawodach zmuszeni są trenować inaczej niż osoby uprawiające sport walki dla własnej przyjemności.

Okres startowy wymaga aby ćwiczenia były dobrane pod danego zawodnika oraz cel jaki sobie on stawia. Układając plan treningowy należy pamiętać ile mamy czasu na przygotowania.

plany - rejestracja

Etapy przygotowań do walki można podzielić na:

  • treningi kondycyjne – których głównym celem jest zbudować wydolność tlenową oraz beztlenową i lepszą kondycję w kontekście wysiłku specjalistycznego;
  • okres budowania siły – trening siłowy ma na celu poprawić siłę ciosu, zbudować siłę burzącą obronę przeciwnika oraz pozwolić na siłowanie się w sportach walki parterowych;
  • przełożenie rozwoju siły relatywnej na eksplozywność w dynamicznych uderzeniach;
  • szybkość – ostatni etap przed łapaniem świeżość to praca nad szybkością.
mężczyzna szykuje się na trening motoryczny w boksie

Treningu sportów walki nie da się łatwo opisać, ponieważ składa się na niego wiele czynników. W sportach walki istotny jest trening siłowy, szybkości, kondycyjny oraz odpowiedni poziom wagi ciała. Dlatego są to bardzo ciężkie dyscypliny wymagające wielkiego samozaparcia. Główną robotę robimy na sali, jednak cała reszta determinuje wynik walki.

Sprawdź także: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować

Czym różnią się sztuki walki i sporty walki?

Podstawową różnicą pomiędzy sztuką, a sportem walki jest cel w jakim je uprawiamy. Sztuki walki służą przede wszystkim nauce panowania nad ciałem. Pozwalają:

  • opanować ciało i nauczyć się samokontroli;
  • oczyścić umysł z negatywnych emocji;
  • zbudować dyscyplinę i wytrwałość;
  • poprawić stan zdrowia ciała i ducha.

Sporty walki nastawione są na rywalizację. Osoby je trenujące pragną przede wszystkim wygrywać w starciach z innymi zawodnikami. Dodatkowo różnica polega na całej otoczce. Sztuki walki mają przypisaną do siebie konkretną filozofię życia. Sporty walki są to po prostu dyscypliny takie same jak piłka nożna czy skoki narciarskie.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Sporty walki i sztuki walki – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów sztuk oraz sportów walki. Najpopularniejsze z nich to:

  • Boks – pięściarstwo jak nazywa się boks, jest sportem z wielowiekowymi tradycjami. Występuje na Olimpiadzie i słynie z serii agresywnych wymian oraz tego, że najlepsi potrafią oszukać rywala. Motto przewodnie boksu to “hit and don’t get a hit”.
  • MMA – mieszane sztuki walki umożliwiają walkę w wielu płaszczyznach. W trakcie walki z kimś silniejszym nie będziemy pozwalać na to aby walka parterowa dominowała w starciu. Lepiej będzie wykorzystać umiejętności bokserskie oraz zaczerpnięte ze sportów kopanych;
  • Zapasy – kolejny sport z tradycjami, który gości na olimpiadzie. Każdy kto trenował zapasy wie, że w walce można łatwo zniwelować naszą szybkość, o ile jesteś silniejszy;
zawodnicy w octagonie podczas walki mma
  • Karate;
  • Kung fu;
  • Aikido;
  • Kick boxing;
  • Muay thai;

Czytaj także: Sztuki walki – rodzaje i zasady

Plan treningowy dla fightera – podstawowe zasady

Należy pamiętać, że w sportach walki trening siłowy nie składa się z typowego treningu siły. Większość fighterów ćwiczy z ciężarem własnego ciała. Na siłowni natomiast ich plany składają się głównie z ćwiczeń wielostawowych. Sesje specjalistyczne technik danej dyscypliny uzupełniane są o trening pomocniczy, którego zadaniem jest poprawienie słabych ogniw.

Wszystkie ćwiczenia wielostawowe obudowane są w planach w ćwiczenia pomocnicze, które chronią przed kontuzjami. Poniżej pokażę gotowy plan treningowy, najpierw jednak warto zapamiętać kilka najważniejszych zasad:

  • Czas treningu nie powinien być zbyt długi ani na sali, ani na siłowni;
  • Wraz z rozwojem siły należy rozwijać także dynamikę oraz moc;
  • Niestabilne podłoże pomoże wzmocnić mięśnie głębokie jeśli chcesz mieć silne stawy i unikać kontuzji;
  • Należy umiejętnie łączyć różne rodzaje ćwiczeń w celu pracy nad każdą cechą motoryczną;
  • Nie należy się przetrenowywać – odpoczynek jest również bardzo ważny.
sporty walki

Gotowy plan treningowy pod sporty walki

Poniżej prezentuje gotowy plan treningowy przeznaczony dla osób początkujących, które chcą wzmocnić swoje ciało pod sporty walki. Plan mogą zaadaptować również zawodnicy, wystarczy dobrać odpowiednią objętość oraz wykorzystać go we właściwym okresie przygotowawczym.

  1. Poniedziałek

Każdy trening siłowy musi rozpoczynać się od rozgrzewki oraz kończyć sesją cool down. Najlepiej aby zakładała przeprowadzenie automasażu, np. w formie rolowania.

Sporty walki a sztuki walki - jakie są różnice?
  1. Goblet squat – przysiad z odważnikiem kettlebell trzymanym przed klatką 3×10;
  2. Martwy ciąg klasyczny – 3×10;
  3. Podciąganie (może być z wykorzystaniem gumy power band) + gorilla row, czyli wiosłowanie w opadzie tułowia odważnikiem kulowym na zmianę obiema rękami- 3×8 w superserii;
  4. Deska + spacer farmera – 3x1min;
  5. Interwał na skakance – 10x15s pracy na 15s przerwy.
Kup Zestaw gum oporowych w sklepie Budujmase.pl
  1. Środa
  • Wyciskanie sztangi z ziemi w moście biodrowym + pompka z odbiciem – 3×8;
  • Wyciskanie żołnierskie + rzut rotacyjny piłką lekarską (obie strony) – 3×8;
  • Wiosłowanie w podporze na hantlach + przysiad bułgarski + odwrotne rozpiętki w opadzie tułowia – 3×8;
  • Dipy + uginanie przedramion siedząc – 3×10;
  • Scyzoryk + russian twist + deska – 3×10,20,45s;
  • Interwał na worku – 10x30s pracy na 30s przerwy.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 
  1. Piątek
  • Spokojny bieg na 5km tempem około 10km/h;
  • 10 spirtnów po bieżni na dystansie 100m;
  • Kilometr marszobiegu (truchtu) na rozluźnienie.

W pozostałe dni należy wrzucić w plan treningi specjalistyczne na sali. Jeden dzień w tygodniu powinien być wolny od ćwiczeń.

Zobacz więcej: Plan treningowy dla fightera


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *