WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening kettlebell, czyli trening z odważnikami

Trening kettlebell, czyli trening z odważnikamiKettlebells, czyli odważniki kulowe to jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi treningowych stosowanych dziś w klubach fitness, na siłowniach i sekcjach sportowych. Trening kettlebell znajduje także zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych, m.in. sportach walki oraz bieganiu, jako narzędzie ogólnego przygotowania motorycznego zawodników. Do zrobienia treningu z kettlem potrzebujesz jedynie kilku metrów kwadratowych wolnej przestrzeni i jednego kettla. Czym właściwie są odważniki kulowe? W czym tkwi ich popularność? Od czego zacząć trening kettlebell?

Jak zacząć ćwiczenia z kettlebell ?

Kettlebell przy odpowiednim użyciu kształtuje ciało, a także pozwala rozwinąć :

  • ogólna kondycje fizyczną,
  • wszechstronną siłę,
  • dynamikę,
  • moc,
  • gibkość.

Sam odważnik kettlebell na niewiele się zda, kiedy nie wiadomo jak bezpiecznie go używać. Trening kettlebell najlepiej zacząć pod okiem fachowego instruktora, który przedstawi podstawy metodyczne oraz elementarne zasady pracy w kettlem. Bardzo istotną rzeczą w trakcie pierwszych zajęć jest odpowiedni ciężar kettla. Nie może być za duży, ponieważ nie będziemy w stanie dobrze opanować techniki ćwiczeń. Zdecydowanie lepiej zacząć treningi z mniejszym ciężarem, skupiając uwagę na elementach technicznych, niż zmagać się z dużym obciążeniem (i walcząc o przetrwanie). Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Dla kobiet zaleca się odważnik 8 kilogramowy, dla mężczyzn – 16 kilogramowy. Nie jest to oczywiście sztywna zasada, ponieważ ciężar zawsze jest dobierany indywidualne do aktualnych możliwości osoby trenującej. Początkujący już po kilku sesjach treningowych pod okiem dobrego trenera, są w stanie bezpiecznie wykonywać podstawowe ćwiczenia oraz cieszyć się ich efektywnością.

Dla kogo trening kettlebell ?

Kettlebell to zajęcia dla wszystkich, nie ma w nich szczególnych ograniczeń. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych, stwierdzonych lekarza lub fizjoterapeutę. Treningi skierowane są dla:

  • kobiet,
  • mężczyzn,
  • seniorów.

Wszystko zależy od ciężaru kettla, odpowiednio dobranych ćwiczeń i właściwego doboru intensywności. Każdy z nas chce wyglądać i czuć się dobrze. Trening kettlebell jest właśnie dla takich osób. Wzmocnienie siły bez nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej, a także bardzo duże zaangażowanie mięśni całego ciała – w tym pośladków, grzbietu i nóg – to tylko jedne z wielu zalet, które zadowolą wymagające panie oraz żądnych solidnego treningu mężczyzn.

Trening kettlebell dla początkujących

Trening kettlebell to przede wszystkim ćwiczenia balistyczne – w których odważnik jest w ruchu, angażując całe ciało do kontroli toru jego lotu. Najważniejszymi zasadami tego typu zadań ruchowych są odpowiednia technika oraz świadomość własnego organizmu. Bez tych dwóch składowych, ryzykownym wydaje się zalecanie ćwiczeń dla osób początkujących, ponieważ brak choćby odpowiedniego napięcia mięśni brzucha może przyczynić się do kontuzji, kiedy odważnik jest w ruchu.

Podstawowe ćwiczenia statyczne od których warto zacząć trening z kettlem to:

  • martwy ciąg (czyli podnoszenie odważnika z podłogi do wysokości ud);
  • goblet squat (popularny głęboki przysiad z ciężarem trzymanym przy ciele na wysokości klatki piersiowej).

Oczywiście przy obu ćwiczeniach należy pamiętać o wszystkich niezbędnych składowych, gwarantujących bezpieczeństwo ich wykonania, czyli:

  • prostych plecach,
  • ściągniętych łopatkach,
  • napiętych mięśniach brzucha i pośladków,
  • prawidłowym oddechu.

Trening kettlebell

Kettlebell to uniwersalne narzędzie – dla amatorów i profesjonalnych sportowców. Wzmacnia kompleksowo całe ciało, a także eliminuje tzw. najsłabsze ogniwa naszego organizmu, poprzez wymuszanie prawidłowych wzorców ruchowych, o których często się zapomina. Kettle spełnia funkcję przenośnej siłowni. Mając do dyspozycji jeden odważnik można wykonać trening w zasadzie wszędzie. Trening kettlebell zapewnia także efektywną utratę tkanki tłuszczowej bez nadmiernej ilości ćwiczeń aerobowych. Wszystko to można osiągnąć przy krótkich i intensywnych sesjach, poświęcając na to niewiele czasu. To zdecydowana przewaga treningu kettlebell nad innymi formami ćwiczeń.

Podobne artykuły:

mgr Maciej Łuczak

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi na kierunku Kultura Fizyczna i zdrowotna oraz Społecznej Akademii Nauk w Łodzi na kierunku Fizjoterapia. 2 krotny Mistrz Świata oraz Mistrz Europy Kettlebell Maraton. Pierwsza Polak z tytułem „Master of Sport World Class” nadanym przez International Kettlebell Marathon Federation. Zawodowo trener oraz fizjoterapeuta. Pasjonat sportu oraz innowacyjnych metod rozwoju siły i wytrzymałości. Strona internetowa www.trenerluczak.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *