Trening Kettlebell stał się bardzo popularną formą kształtowania sylwetki na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ćwiczenia kettlebell pozwalają na uzyskanie wymarzonych efektów dla ciała, w stosunkowo krótkim czasie. Hard Style i Giveroy Sport to dwa wyróżniane rodzaje treningu z kettlami. Który z nich jest najlepszy i co właściwie daje trening kettlebell?

Trening kettlebell

Trening kettlebell charakteryzuje się dużą intensywnością i zaangażowaniem niemal wszystkich partii mięśniowych, co daje mu dużą przewagę nad innymi formami aktywności fizycznej, np. treningiem obwodowym na siłowni. Taki rodzaj aktywności m.in.:

 • poprawia kondycję i koordynację ruchową,
 • kształtuje wytrzymałość.

Każdy kolejny miesiąc wypełniony treningami kettlebell poprawia również w znacznym stopniu sprawność i gibkość ciała u osoby ćwiczącej.

Rodzaje treningu kettlebell

Trening kettlebell jest bardzo zróżnicowany. Istnieje mnóstwo ćwiczeń dla osób początkujących z wykorzystaniem kettla. Można w trakcie treningu kettlebell używać jednego odważnika lub dwóch naraz, wszystko zależy od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. To jakie obciążenie i ile kettli zostanie użytych do przeprowadzenia zajęć wpływa na stopień ich trudności. Decydując się na ćwiczenia kettlebell można przeprowadzić trening statyczny bądź dynamiczny. Osoby, które nie miały do czynienia z funkcjonalną formą treningową mogą odkryć nowe możliwości dzięki kettlebell. Wyróżnia się dwa rodzaje treningu z kettlami:

 • Hard Style,
 • Giveroy Sport.

Ciężko jest powiedzieć który z nich jest najlepszy. Otóż oba rodzaje treningu kettlebell mają swoje zalety. Pomimo tego, że sprzęt do ćwiczeń w obu formach treningowych jest taki sam, to style bardzo się od siebie różnią pod względem zastosowania.

Trening kettlebell: Girevoy Sport

Wyróżnia się dłuższymi seriami ćwiczeń z kettlem, co pozwala osobie ćwiczącej na dokładne opracowanie techniki ćwiczeń kettlebell. Zadaniem Girvoy Sport jest to, aby podczas każdorazowego podnoszenia kettla wykorzystywać jak najmniej siły. Ta ekonomika pracy sprawia, że trenujący jest w stanie podnosić przez kilkadziesiąt minut odważnik z dużym obciążeniem, nie wykorzystując przy tym całego potencjału siłowego swojego ciała. Ćwiczący skupia się głównie na technice i jest w stanie tak kształtować i urozmaicać swoją pracę z kettlem. To umożliwia m.in. na:

 • wydłużanie serii,
 • zwiększanie obciążenia wraz z kolejnym tygodniem cyklu treningowego.

Trening kettlebell: Hard Style

To trening funkcjonalny, który skupia niemalże wszystkie partie mięśniowe. Ten rodzaj treningu kettlebell nastawiony jest na:

 • spięcie mięśni,
 • dynamikę,
 • mniejszą ilość powtórzeń.

Występują w nim krótsze cykle pracy z kettlem. Hard Style jest świetną propozycją dla osób, które chcą poprzez ten rodzaj treningu kettlebell wpłynąć na swoje wyniki, w innych dyscyplinach sportowych. Właśnie dzięki tego rodzaju ćwiczeniom, trenujący będzie mógł nawet lepiej radzić sobie z treningiem na siłowni i podnoszeniem większych ciężarów.

By trening z kettlami spełniał swoją rolę i dawał wymierne efekty, musi zostać od początku do końca przeprowadzony pod okiem wykwalifikowanego instruktora z praktycznym doświadczeniem. Trener przede wszystkim odpowiednio dopasuje trening, czuwając nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń i zabezpieczając osobę ćwiczącą przed ewentualnymi kontuzjami.

Dlaczego warto ćwiczyć z kettlami?

Trening kettlebell przede wszystkim:

 • działa kompleksowo na nasz organizm,
 • świetnie wpływa na ciało i duszę,
 • mobilizuje i doskonale wpływa na samopoczucie.

Cel treningowy determinuje wybór najlepszego rodzaju treningu kettlebell. Zarówno Hard Style i Giveroy Sport mają wiele do zaoferowania. Właściwie przeprowadzony trening kettlebell w obu stylach może dać znakomite rezultaty zarówno osobom chcącym doskonalić swoją pracę z odważnikiem, jak i pracującym nad motoryką, wytrzymałością, gibkością.

Rating: 4.0/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

mgr Maciej Łuczak

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi na kierunku Kultura Fizyczna i zdrowotna oraz Społecznej Akademii Nauk w Łodzi na kierunku Fizjoterapia. 2 krotny Mistrz Świata oraz Mistrz Europy Kettlebell Maraton. Pierwsza Polak z tytułem „Master of Sport World Class” nadanym przez International Kettlebell Marathon Federation. Zawodowo trener oraz fizjoterapeuta. Pasjonat sportu oraz innowacyjnych metod rozwoju siły i wytrzymałości. Strona internetowa www.trenerluczak.pl

Komentarze

 1. Po pierwsze Hard Style to metodyka treningu (budowa mocy, siły i wytrzymałości) !!! A Kettlebell Lifting czyli GS- Girevoy Sport to nie metodyka tylko rywalizacja sportowa a trening ukierunkowany jest pod budowę wytrzymałości w danych bojach czyli rwaniu podrzucie i LC- Długi cykl. Podczas treningu dążymy do tego aby nasza praca była jak najbardziej ekonomiczna i wydajna. Powinniśmy przetrwać 10 minut i wykonać przy tym jak najwięcej powtórzeń danego boju. GS nie jest metodyką treningową!!! choć sam ww sobie jest świetną formą ruchu, która dobrze przygotuje nas do życia… Pozdro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj