WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie czy rower – co jest lepsze?

bieganie

Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze są to jedne z najpopularniejszych aktywności fizycznych na świecie. Jednakże może nas najść pytanie, co jest lepszym wyborem, rower czy bieg. Wbrew pozorom może okazać się, że odpowiedź nie jest taka łatwa.

Bieganie czy rower – co lepsze na odchudzanie?

Mówiąc o odchudzaniu automatycznie na myśl przychodzi nam kwestia spalania kalorii. Jeśli mówimy o tym aspekcie, to wygrywa bieganie, ponieważ podczas godzinnej przebieżki jesteśmy w stanie spalić około 500 kalorii, a w przypadku jazdy na rowerze, jest to aż o 100 kalorii mniej. Jednakże kalorie to nie wszystko i ważna jest też ilość zaangażowanych mięśni. Obie formy aktywności angażują do pracy głównie mięśnie nóg, czyli łydki i uda. Jednakże w tym aspekcie ponownie wygrywa bieganie, ponieważ dodatkowo w małym stopniu angażuje ono mięśnie pośladków oraz brzucha.

Jest jeszcze jeden aspekt na który warto zwrócić uwagę, a jest nim obciążenie stawów. Pod tym względem to jazda na rowerze wypada znacznie lepiej. Ta aktywność fizyczna znacznie mniej obciąża nasz staw kolanowy, przez co jest ona bezpieczniejsza i charakteryzuje się mniejszym ryzykiem kontuzji. W przypadku biegania obciążenie stawów jest znacznie większe niż w przypadku jazdy na rowerze.

Powinniśmy również pamiętać, że nie ważne na którą aktywność fizyczną się zdecydujemy, będzie to dobry wybór. Każda, nawet najmniejsza forma ruchu przyniesie nam wiele korzyści.

Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i zobacz jak wygląda przykładowy plan

plany - rejestracja

Co spala więcej kalorii bieganie czy rower?

Jak już wiemy, bieganie angażuje większą liczbę mięśni, a więc wymaga ono również większej ilości energii. Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie spalanie tkanki tłuszczowej lepszym wyborem będzie bieganie, ponieważ spali ono około 500 kalorii na godzinę, a w przypadku jazdy rowerem jest to 400 kalorii na godzinę.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Oczywiście jest to średnia wartość uzyskana w neutralnym terenie. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze w nierównym, górzystym terenie są dla naszego ciała większym wyzwaniem, więc spalą również więcej kalorii. Podobnie działa to w drugą stronę, jeśli będziemy biec cały czas “z górki” to spalimy mniejszą ilość kalorii, ponieważ wymaga to od nas mniejszych nakładów energii.

Czy rower może zastąpić bieganie?

Wszystko zależy od tego jaki cel nam przyświeca, jeśli jest to tylko i wyłącznie spalanie kalorii, to jak najbardziej możemy wybrać rower zamiast biegania. Obie aktywności spalają całkiem sporą ilość kalorii, więc będą one skuteczne jeśli chcemy spalić tkankę tłuszczową. Jednakże, niektóre osoby mają inne cele, takiej jak np. poprawa wytrzymałości. Jeśli chcemy dłużej jeździć na rowerze, to bieganie nie będzie nam zbyt pomocne i podobnie w drugą stronę.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Są również osoby, które ze względów zdrowotnych nie powinny biegać. W tym wypadku jest wręcz wskazane, aby zamienić bieganie na rower ( o ile możemy jeździć na rowerze). Podobnie jest w przypadku osób otyłych i ze znaczną nadwagą. Zaleca się aby w takich przypadkach wybierać jazdę na rowerze, ponieważ jest ona znacznie mniej obciążająca dla stawów.

Plusy i minusy treningów biegowych i jazdy na rowerze

Wszystko na świecie ma swoje plusy i minusy, tak samo jazda na rowerze i bieganie. Oczywiście w obu formach aktywności przeważają plusy, jednakże powinniśmy również znać zagrożenia, aby móc im przeciwdziałać:

Korzyści i zagrożenia treningów biegowych

Plusy:

  • Cena – tak naprawdę aby rozpocząć przygodę z bieganiem nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu. Na sam początek wystarczą nam zwykłe buty i strój sportowy.
  • Odchudzanie – jak już wiemy, spala ono całkiem sporo kalorii, więc będzie to świetna forma aby spalić trochę tkanki tłuszczowej.
  • Możliwość biegania cały rok – praktycznie niezależnie od pogody możemy wybrać się na przebieżkę, a gdy pogoda jest na tyle złą, że uniemożliwia nam to, nadal pozostaje nam siłownia.

Czytaj także: Najczęstsze kontuzje biegaczy – czy bieganie jest kontuzjogenne?

Minusy:

  • Obciążenie stawów – niestety bieganie jest bardzo obciążającym sportem dla stawów, a więc biegacze są narażenie na wiele kontuzji, w szczególności kolan.
  • Pogorszenie niektórych problemów zdrowotnych – bieganie niestety nie jest dla każdego. Osoby z niektórymi urazami ortopedycznymi powinny unikać tej formy aktywności.

💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

plany treningowe budujmase

Korzyści i zagrożenia treningów jazdy na rowerze

Plusy:

  • Poprawa pracy układu krążenia – aktywność ta należy do ćwiczeń cardio, a więc jak sama nazwa wskazuje ma ona pozytywny wpływ na nasze serce i cały układ krążenia.
  • Poprawa kondycji – należy ono również do ćwiczeń wytrzymałościowych, a więc poprawa kondycji i wytrzymałości będzie kolejną zaletą regularnej jazdy na rowerze.
  • Wzmocnienie mięśni – dzięki regularnej jeździe na rowerze nasze mięśnie staną się mocniejsze i wytrzymalsze.

Minusy:

  • Cena – niestety bieganie wypada znacznie korzystniej na samym początku. Aby rozpocząć jazdę na rowerze musimy zainwestować najpierw rower.
  • Umiejętności – niestety do jazdy na rowerze są potrzebne specjalne umiejętności ruchowe, które wymagają koordynacji. Oczywiście większość osób będzie w stanie to opanować, jednakże nie wszyscy.

👉Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Rower a bieganie – co wybrać?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To na którą aktywność się zdecydujemy zależy w głównej mierze od naszego celu i stanu zdrowia. Jednakże jeśli mówimy tylko i wyłącznie o spalaniu kalorii, to lepszym wyborem będzie bieganie.

Przemawia za tym znacznie więcej korzyści i zalet, takich jak m.in.: niska cena rozpoczęcia oraz większa ilość spalanych kalorii. Musimy jednakże pamiętać, że niezależnie od tego jaką aktywność wybierzemy, będzie to świetny wybór.

Przeczytaj także: 5 korzyści jakie daje bieganie na zewnątrz


Podobne artykuły:

Komentarze
  1. Co to za głupoty, że jazda na rowerze angażuje tylko łydki i uda, a bieganie dodatkowo pośladki?
    W przypadku biegania mamy ogromny udział górnych partii mięśniowych, brzucha, korpusu.
    Na rowerze pośladki, plecy, brzuch, core, ręce – wszystko zależy od tego, jak jeździmy. Ale pisanie, że bieganie czy rower angażują tylko łydki i uda to wykaz ogromnej ignorancji i braku wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *