WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie a mięśnie brzucha – czy bieganie jest dobre na mięśnie brzucha?

bieganie a mięśnie brzucha

Widoczne mięśnie brzucha, to marzenie wielu osób. Jedną z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych jest bieganie. Jednakże, czy jest to dobry sposób aby uwidocznić mięśnie brzucha?

Czy bieganie jest dobre na mięśnie brzucha?

ćwiczenia na barki - anatomia

Mówiąc o mięśniu prostym brzucha, czyli tym który jest odpowiedzialny za tzw. kaloryfer, bieganie nie angażuje go w dużym stopniu. Jednakże, brzuch to nie tylko mięsień prosty, ale również mięsień poprzeczny oraz wiele innych. Są one odpowiedzialne za stabilizację naszego tułowia oraz zachowanie odpowiedniej postury ciała. Podczas biegania nasze ciało jest wystawione na znacznie większe przeciążenia niż podczas zwykłego chodzenia.

Właśnie dlatego nasze mięśnie stabilizacyjne mają znacznie więcej roboty. A więc, jeśli chodzi o zależność: bieganie a mięśnie brzucha, to z pewnością bieganie pomoże nam zbudować mocne mięśnie brzucha. Nie zapominajmy, że istnieją również mięśnie skośne brzucha, one również są angażowane podczas biegania. Ich głównym zadaniem jest “pilnowanie” aby nasz tułów nie przechylał się zbytnio na boki.

Zobacz jak wyglądają plany treningowe Budujmase.pl i zbuduj formę o jakiej marzysz od dawna!

plany - rejestracja

Bieganie a mięśnie brzucha – czy bieganie pomaga je wyrobić?

Z pewnością mięśnie tułowia pracują w pewnym zakresie. Jednakże ze wszystkich mięśni brzucha, prosty pracuje w najmniejszym zakresie, a więc ciężko będzie nam zbudować kaloryfer tylko biegając. Oczywiście bieganie jest świetnym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej zalegającej na naszym brzuchu, co pozwoli nam na uwidocznienie mięśni. Jednakże powinniśmy dodać jeszcze trening siłowy, który pozwoli nam zbudować silne mięśnie brzucha.

Co daje bieganie na mięśnie brzucha?

Wiele osób może się zastanawiać, co daje bieganie na brzuch. Jeśli chodzi o widoczność mięśni brzucha, to będzie to świetnym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej, która powoduje, że nasze mięśnie brzucha są niewidoczne. Bieganie wpływa również na mięśnie stabilizujące nasz tułów.

Podczas biegania jesteśmy wystawieni na przeróżne przeciążenia, którym nasze ciało musi się przeciwstawić. A więc to właśnie mięśnie brzucha, które odpowiadają za stabilizację pracują w największym stopniu.

Zestaw dla Biegacza

zestaw na masę

Zestaw dla Biegacza
 

Rodzaje biegu i ich wpływ na wygląd brzucha

To które mięśnie pracują i w jakim stopniu jest w dużym stopniu zależne od tego, jaką formę biegu wybierzemy. Najpopularniejsze formy biegania:

  • Trucht – jest to nic innego jak powolny bieg, który pomimo swojej niskiej intensywności może przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu. Niestety jeśli chodzi o angażowanie mięśni brzucha, to nie nie pracują one w zbyt dużym stopniu. Jednakże może to być dobry sposób na spalenie tkanki tłuszczowej zalegającej na brzuchu. Dzięki temu uwidocznimy mięśnie brzucha.
  • Sprint – praktycznie przeciwieństwo truchtu, jest to krótkotrwały, ale bardzo intensywny wysiłek. Odpowiednio zaplanowane sprinty będą świetnym sposobem na poprawę zdrowia i kondycji, a także na spalenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo podczas sprintu, spięciu ulega całe nasze ciało, a więc również mięśnie brzucha.
  • Biegi górskie – Bardzo wymagająca odmiana biegania, która wymaga od nas pewnego doświadczenia. Podczas podbiegów mięśnie nóg, a w szczególności mięśnie łydek są zaangażowane w ogromnym stopniu. Na nasze ciało działają również ogromne przeciążenia, które nasze mięśnie brzucha muszą przezwyciężyć. Osoby uprawiające ten sport charakteryzują się atletyczną sylwetkową oraz ładnie zarysowanymi mięśniami brzucha.

Sprawdź także: Bieganie w górach – jak biegać i co daje taki trening?

Czy od biegania można zgubić brzuch?

Bieganie to jedno z najczęściej wybieranych ćwiczeń przez osoby, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej. Z pewnością jest to ćwiczenie na które warto zwrócić uwagę. Należy ono do grupy ćwiczeń cardio oraz wytrzymałościowych, a więc korzyścią z regularnego biegania będzie poprawa kondycji, stanu zdrowia oraz spalenie tkanki tłuszczowej.

Podczas biegania w umiarkowanym tempie przez godzinę jesteśmy w stanie spalić około 500 kcal. Jeśli połączymy to z odpowiednią dietą, to możemy być praktycznie pewni, że uda nam się zachować deficyt kaloryczny, a co za tym idzie, spalić tkankę tłuszczową.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Ile trzeba biegać żeby mieć płaski brzuch?

Niestety nie ma żadnej reguły, który powie nam jak długo musimy biegać, aby nasz brzuch był płaski. Jest to w głównej mierze zależne od tego, ile tkanki tłuszczowej znajduje się na naszym brzuchu. Osoby z mniejszą jej ilością będą w stanie szybciej się jej pozbyć. Dużo zależy też od tego, ile czasu i jak często biegamy. Im intensywniejsze treningi, tym szybciej osiągniemy zamierzony cel. Jednakże, niezależnie od tego, ile tkanki tłuszczowej mamy, będąc cierpliwymi z pewnością uda nam się uzyskać zamierzony efekt.

Najlepsze efekty będą dawać nam biegi trwające godzinę lub więcej. To właśnie wtedy nasz organizm rozpoczyna spalanie tkanki tłuszczowej, aby mieć energię. Wcześnie energia jest pozyskiwana w głównej mierze ze spalania glikogenu mięśniowego.

Zobacz: 5 korzyści jakie daje bieganie na zewnątrz

Jakie mięśnie rosną od biegania?

Z pewnością każdy z nas wie, że podczas biegania głównie angażowane są nogi. W dużej mierze pracują mięśnie pośladkowe oraz uda. Im bardziej stromy teren wybierzemy, tym bardziej zaangażowane będą mięśnie łydek. Dodatkowo w pewnym stopniu zaangażowane są mięśnie core oraz brzucha, a nawet mięśnie naramienne. To w jakim stopniu uda nam się zaangażować poszczególne grupy mięśniowe zależy w dużej mierze od terenu oraz od tego, czy biegami z zachowaniem odpowiedniej techniki.

Zestaw Buduj Masę XL

zestaw na masę

Zestaw Buduj Masę XL
 

Jednakże, musimy być świadomi, że od biegania nie zbudujemy zbytnio masy mięśniowej, a więc nasze mięśnie nie urosną. Możemy mieć wrażenie, że mięśnie nóg nam urosły, jednakże stały się one tylko bardziej zarysowane oraz ukrwione. Bieganie nie jest aż tak dużym bodźcem, aby przekroczyć próg, powyżej którego nasze mięśnie zaczynają rosnąć.

Mięśnie zaangażowane w bieganie

ćwiczenia na łydki

Tak naprawdę podczas biegania angażujemy całe nasze ciało. Oczywiście niektóre mięśnie zaangażowane są w znikomym stopniu, a np. mięśnie nóg są angażowane w bardzo dużej mierze.

Jednakże bieganie to nie tylko poruszanie nogami, ale również zachowanie równowagi i pionowej postawy ciała. W tym celu zaangażowane muszą zostać praktycznie wszystkie mięśnie w ciele.

Czytaj także: Bieganie czy rower – co jest lepsze?


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *