WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie z nadwagą – jak zacząć biegać z dużą nadwagą?

bieganie z nadwaga

Bieganie jest jednym z pierwszych wyborów osób które chcą walczyć z nadwagą. Oczywiście jest to świetny sposób na zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów, jednakże jeśli nasza nadwaga jest duża, to niestety nie od razu możemy zacząć biegać.

Czy z nadwagą można biegać?

Oczywiście, osoby z nadwagą mogą biegać, jednakże nie powinny tego robić od razu. Jeśli zaczęlibyśmy od razu biegać, to prawdopodobnie nasze kolana nie wytrzymałyby zbyt długo. Bieganie jest ćwiczeniem, w którym obciążeniem jest masa naszego ciała. U osób otyłych masa ciała jest stosunkowo duża, a więc stanowi ona duże obciążenie dla organizmu. To tak samo jakbyśmy poszli pierwszy raz na siłownię i od razu chcielibyśmy podnosić 200 kg.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Na początku powinniśmy dać naszemu organizmowi czas na zaadaptowanie się do nowego rodzaju wysiłku. Dopiero po jakimś czasie, gdy nasze mięśnie i stawy przyzwyczają się do specyficznych ruchów pod naszym obciążeniem, będziemy mogli rozpocząć standardowe treningi biegowe.

Czy bieganie dla otyłych jest dobre?

To nie tak, że nadwaga przekreśla możliwości bezpiecznego biegania. Jednakże jeśli chcesz zacząć biegać, powinieneś zabrać się za to stopniowo. Dzięki temu nasze mięśnie i stawy będą miały czas na zaadaptowanie się do nowego wysiłku. Jeśli od razu rozpoczniemy biegać, to ryzyko kontuzji będzie bardzo wysokie. Aczkolwiek jeśli nasze ciao zostanie dobrze przygotowane do biegania, to może być to bardzo korzystne dla naszego ciała.

Jak zacząć biegać z dużą nadwagą?

Proces przemiany należy zacząć od procesu adaptacji naszego ciała. Jeśli wcześniej nie mieliśmy zbytniej styczności ze sportem, to powinniśmy rozpocząć od krótkich, spokojnych spacerów. Dzięki temu nasze mięśnie oraz stawy będą mogły się przyzwyczaić do specyfiki ruchu. Wraz z upływem czasu powinniśmy wydłużać czas spacerów. Po pewnym czasie powinniśmy rozpocząć maszerować i podobnie jak w przypadku spacerów, stopniowo wydłużać czas. Jeśli czujemy się gotowi, to możemy zamienić marsz na spokojny trucht i jeśli nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, to zwiększać czas wysiłku.

Dopiero po takich przygotowaniach możemy rozpocząć bezpiecznie ćwiczyć bieganie z nadwagą. Jeśli mamy obawy, to warto rozpocząć współpracę z trenerem personalnym, który pomoże nam zacząć przygodę z bieganiem.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Jak często biegać na początku?

Wiele osób chcąc przyspieszyć przemianę fizyczną rozpoczyna częste i ostre treningi. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ, jak już wiemy stawy i mięśnie są osłabione. W dłuższej perspektywie czasu znacznie lepszym i bezpieczniejszym pomysłem jest lżejsze trenowanie na początku.

Jeśli od pierwszego treningu ćwiczenia będą bardzo intensywne i częste, nasze późniejsze treningi biegowe mogą stanąć pod znakiem zapytania. Na początku nie powinniśmy przekraczać 3 treningów w skali tygodnia. Jednakże jeśli nie czujemy się na siłach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmniejszyć ilość treningów.

Czytaj także: Rozgrzewka przed bieganiem – jak wygląda i ile powinna trwać?

Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny trening i wspólnie osiągniemy masę ciała do jakiej dążysz!

plany - rejestracja

Bieganie z nadwagą – jak przygotować ciało i stawy?

Jeśli masz nadwagę i chcesz zacząć biegać, na początku musisz zastosować odpowiedni plan treningowy. Osoby mające kilka-, kilkanaście kilogramów nadwagi powinny rozpocząć od spokojnych spacerów, które po pewnym czasie zamienimy na trucht, a ten na powolny bieg. Jednakże nie jest to jedyna forma jaką możemy przygotowywać nasze ciało do rozpoczęcia treningów biegania. W planie treningowym powinny znaleźć się ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała. Taka forma aktywności fizycznej będzie świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni oraz na przygotowanie stawów. Ćwiczenia wykorzystujące masę ciała są w większości przypadków idealnym sposobem na “naoliwienie” stawów.

Zestaw dla Biegacza

zestaw na masę

Zestaw dla Biegacza
 

Jednakże u osób z zaawansowaną otyłością nawet aktywność fizyczna z wykorzystaniem masy ciała może być zbyt ciężka. W takim przypadku powinniśmy zastosować regresję ćwiczeń, np. z wykorzystaniem TRX oraz gum oporowych. Warto również w takim przypadku skontaktować się z trenerem personalnym w celu ustalenia dokładnego planu działania.

Od jakiej wagi najlepiej zacząć intensywnie biegać?

Nie istnieje żadna konkretna wartość od której możemy rozpocząć intensywne bieganie, a powyżej której nie powinniśmy tego robić. Są osoby bardzo zaawansowane, które charakteryzują się stosunkowo wysoką wagą i poziomem tkanki tłuszczowej, które mogą biegać bardzo intensywnie. Jednakże w większości przypadków konieczne będzie zrzucenie kilku kilogramów nadwagi.

Powinniśmy słuchać swojego ciała, ponieważ to ono najlepiej wie, czy jesteśmy gotowi na bieganie. Jeśli postanowiliśmy pobiegać i czujemy np. dyskomfort w stawie kolanowym, to powinniśmy zrobić krok wstecz i wrócić do truchtu podczas którego czuliśmy się komfortowo.

Podaruj formę bliskim! Kup voucher na indywidualne plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i zmotywuj swojego przyjaciela lub drugą połówkę! Resztą zajmiemy się już my 😎

voucher na plan treningowy i dietę

Jak zacząć biegać gdy nie ma się kondycji?

Tak naprawdę jedynym sposobem na poprawę kondycji jest ćwiczenie. A więc jeśli chcemy biegać, a kondycja nam nie pozwala, to powinniśmy zacząć od truchtu. Po pewnym czasie zauważymy, że nasza kondycja poprawiła się na tyle, że jesteśmy w stanie biegać przez krótki okres czasu. Wraz z upływem czasu zauważymy, że jesteśmy w stanie biegać coraz dłużej.

Warto również zastanowić się, co może być powodem naszej słabej kondycji. Jeśli ma to związek z naszym stylem życia, to powinniśmy postarać się wykształcić zdrowe nawyki oraz pozbyć się nałogów, np. jeśli palimy papierosy, ciężko będzie nam zbudować dobrą kondycję.

Podsumowując, nie powinniśmy się zamykać na bieganie. Osoby z nadwagą mogą nadal biegać i czerpać z tego korzyści. Jedynym wymogiem jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała do takiego rodzaju wysiłku.

Poznaj również: 5 korzyści jakie daje bieganie na zewnątrz

plany

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *