WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skurcze mięśni – jak sobie z nimi radzić i jakie są ich rodzaje?

Skurcze mięśni - jak sobie z nimi radzić i jakie są ich rodzaje?

Skurcze mięśni to jedno z najbardziej dokuczliwych dolegliwości osób aktywnych. Aby pozbyć się ich na stałe należy znaleźć ich przyczynę, a nie tylko zaleczać skutki. Bolesne skurcze mięśni mogą mieć przyczynę na różnych podłożach. Co może powodować skurcze mięśni i jakie są ich rodzaje?

Jakie są rodzaje skurczów mięśni?

Skurcze mięśni mogą mieć przyczyny na wielu podłożach. Do najczęstszych może należeć:

  • skurcze mięśni na skutek wysiłku fizycznego – na skutek aktywności fizycznej tracimy wraz z potem elektrolity i minerały. Spadek stężenia elektrolitów są krótkotrwałe i można sobie z nimi łatwo poradzić dzięki odpowiedniemu nawodnieniu.Bolesny skurcz mięśni może być spowodowany ich dużym zmęczeniem tym bardziej, jeśli wysiłek był nadzwyczaj intensywny. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie intensywności treningu i rozciąganie po zakończonej aktywności.
  • kurcze mięśni wynikające z niedoborów witamin i minerałów – jest to najpopularniejsza przyczyna skurczów i drżenia mięśni. Powodem jest niedobór nie tylko magnezu, ale skurcz może być sygnałem, że również inne składniki mineralne występują w niewystarczającej ilości. Mowa o stosunku magnezu, jodu i potasu.
  • skurcze mięśni spowodowane przez choroby krążenia – bolesne skurcze mięśni nóg mogą mieć swoją przyczynę za sprawą niedokrwienia. Zwężenie naczyń krwionośnych kończyn dolnych powoduje, że przepływ krwi jest niewystarczający. Tego typu skurcze najczęściej występują w nocy lub w trakcie wysiłku fizycznego. 
  • skurcze przez choroby neurologiczne – choroby układu nerwowego jak stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsona mogą przyczyniać się do nawracających skurczów mięśni. Są to przypadki, które szczególnie powinny być monitorowane przez lekarzy.
  • skurcze jako efekt uboczny przyjmowania leków – nie tylko wysiłek fizyczny, ale też niektóre leki mogą powodować skurcze mięśni. Związane są one z niedoborem magnezu lub innych składników mineralnych.

Czytaj więcej: Skurcz mięśni – 5 podpowiedzi jak wyeliminować skurcze

Co powoduje skurcze mięśni?

Jak zostało wyszczególnione w poprzednim akapicie, przyczyn skurczów mięśni może być wiele. Najczęstszą przyczyną skurczów mięśni są niedobory składników mineralnych. Powodem ich niedoboru może być nadmierny wysiłek fizyczny. Brak odpowiedniego nawodnienia, wysoka temperatura powodująca nadmierną potliwość to warunki, które sprzyjają skurczom mięśni nóg.

Nie zawsze przyczyny są związane z naszą aktywnością. Czasami skurcze mięśni są spowodowane poprzez choroby. Dolegliwości układu nerwowego polegające na upośledzonym przewodzeniu impulsów nerwowych lub zaburzenia hormonów tarczycy – niedoczynność tarczycy lub niewydolność nerek to schorzenia, które sprzyjają występowaniu uporczliwych skurczów mięśni.

🛒Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz indywidualnie dobraną rozpiskę do swoich celów oraz możliwości.

plany - rejestracja

Przyczyny skurczów nóg, łydek i stóp

Jeśli jesteśmy osobą zdrową to skurcze mięśni mogą pojawić się sporadycznie. Przyczyną takiego zjawiska jest wtedy niedobór składników mineralnych. Jeśli po długiej przerwie od aktywności, rzucimy się na wymagający trening, który w dodatku będzie długotrwały, to z dużą prawdopodobieństwa nawiedzą nas nocne skurcze nóg. Najbardziej narażone na występowanie bolesnych skurczów są mięśnie dwugłowe ud, łydki i stopy.

Doskonałym czynnikiem do wystąpienia skurczów tych partii jest wysoka temperatura i brak nawodnienia. W tym środowisku bardzo łatwo o pojawienie się bolesnych skurczów.

O czym świadczą skurcze mięśni?

Jeśli trapią Cię regularnie skurcze mięśni nóg to pomocne może okazać się badanie stężenia elektrolitów. Powracające skurcze mogą oznaczać właśnie niedobór konkretnego z minerału. Mając tę wiedzę wynikającą z badana, dużo łatwiej zniwelować to dokuczające uczucie.

Skurcze i pulsacje mięśni mogą świadczyć o zbyt dużej ilości wysiłku fizycznego. Z tym problemem zmagają się najczęściej profesjonalni sportowcy, którzy wykonują niekiedy po dwie jednostki treningowe dziennie. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zmniejszenie obciążeń treningowych.

Przeczytaj również: Skurcze mięśni nóg a niedobór magnezu

Jak długo trzyma skurcz?

Skurcz to intensywny i krótkotrwały ból z którym najlepiej poradzić sobie poprzez rozciągnięcie obolałej partii. Do najczęstszych możemy zaliczyć skurcze łydek. Mięsień brzuchaty łydki doznaje bolesnego skurczu na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Osoby regularnie uprawiające wytrzymałościowe dyscypliny sportowe z pewnością znają ten ból.

Skurcze mięśni pojawiają się najczęściej tuż po zakończonej aktywności fizycznej lub w nocy i trzymają kilkadziesiąt sekund. W skrajnych przypadkach ból może występować nieco ponad minutę. Najlepszym rozwiązaniem jest nawodnienie się jak najszybciej po skończonym wysiłku fizycznym oraz regularne rozciąganie, szczególnie kończyn dolnych.

Jak zapobiegać skurczom mięśniowym?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na ograniczenie występowania bolesnych skurczów. Niektóre związane są z regularnym uzupełnianiem niedoborów. Mowa przede wszystkim o witaminach, minerałach i elektrolitach. Pomocne mogą okazać się napoje izotoniczne, których celem jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie oraz uzupełnienie najważniejszych składników odżywczych. Jeśli nie wiesz, które składniki uzupełnić, pomocne może okazać się badanie stężenia elektrolitów.

Wizyty i zabiegi u fizjoterapeuty, to kolejny krok, który oddali Cię od niechcianych skurczów. Lepsze ukrwienie mięśni to mniejsze prawdopodobieństwo niedoborów w konkretnych partiach.

Ważne jest też rozciąganie mięśni i odpowiednie zaplanowanie jednostek treningowych. Nawet cała profilaktyka może nie zdać egzaminu jeżeli będziesz nadmiernie eksploatował swoje ciało.

👉Ranking napojów izotonicznych 2023 – najlepszy izotonik w proszku

Co pomaga na skurcze mięśni?

Ze skurczami mięśni możemy walczyć na wiele sposobów. Najskuteczniejsze będzie połączenie niektórych działań jak chociażby wizyty u fizjoterapeuty wdrożenie do swojej rutyny suplementów diety. Poniżej znajdziesz opis najbardziej skutecznych produktów, które mogą pomóc Ci z walką z niechcianymi skurczami.

Suplementy na skurcze mięśni

Wyróżniliśmy 4 produkty, które pomogą osobom aktywnym w walce ze skurczami. Jeżeli od dłuższego czasu narzekasz na pojawiający się ból w szczególności łydek czy stóp to sprawdź opisane przez nas suplementy diety.

Trec Multipack Sport Day/Night

multipack

Trec Multipack Sport Day/Night to suplement diety zawierający w swoim składzie witaminy i minerały w postaci kapsułek. Dużą zaletą jest dwufazowa formuła dzień-noc. Jak wiadomo, poszczególne minerały lepiej przyswajają się w zależności od pory dnia.

Trec Multipack Sport Day/Night rozwiązuje ten problem. W dziennej dawce znajdziesz całkowite zapotrzebowanie na składniki mineralne. Jedno opakowanie wystarcza na pełny miesiąc suplementacji.

Kup Trec Multipack Sport Day/Night w sklepie Budujmase.pl

Aflofarm NeoMag Skurcz

neomag skurcz

Aflofarm NeoMag Skurcz to produkt, który skutecznie wpływa na przeciwdziałanie negatywnym skutkom spowodowanym przez skurcze. Każda porcja dostarcza optymalnie wysokie stężenie dobrze przyswajalnego magnezu.

Dodatek potasu i witaminy B6 skutecznie przeciwdziała pojawianiem się skurczy w przyszłości.

Kup NeoMag skurcz w sklepie Budujmase.pl

6PAK Nutrition Magnesium + Vitamin B6

6pak magnez z witaminą b6

6PAK Nutrition Magnesium + Vitamin B6 to połączenie kilku form magnezu co zdecydowanie przyczynia się do lepszej przyswajalności. Dodatek witaminy B6 skutecznie wspiera metabolizm oraz działanie magnezu.

90 kapsułek w opakowaniu sprawia że 6PAK Nutrition Magnesium + Vitamin B6 pozwala na dłuższą suplementację oraz skuteczniejszą walkę z bolesnymi skurczami.

Kup 6Pak Nutrition Magnesium + Vitamin B6 w sklepie Budujmase.pl

Essensey Potas Forte

essensey potas

Jak wiadomo za skurcze odpowiada nie tylko niedobór magnezu, ale też innych minerałów jak np. potas. Essensey Potas Forte to suplement, który dostarcza aż 800mg ww. minerału w dawce, który kontroluje m.in. skurcze mięśni czy wspiera pracę układu nerwowego.

Forma kapsułek sprawia, że suplementacja jest nie tylko wydajna ale też wygodna.

Kup Essensey Potas Forte w sklepie Budujmase.pl
rankingi odżywek

Co zrobić gdy skurcz łydki nie chce puścić?

W momencie złapania skurczu, najlepiej rozciągnąć bolący mięsień. Rozciąganie i rozmasowanie bolącego mięśnia powinno przynieść oczekiwany efekt. Jest to jednak zaleczenie skutku, a nie przyczyny. Jeśli chcemy na stałe pozbyć się dyskomfortu spowodowanego przez skurcze mięśni to powinniśmy poznać powód takiego stanu rzeczy.

Najczęstszym powodem pojawiania się skurczów u osób aktywnych jest niedobór składników odżywczych. W momencie pojawienia się regularnych problemów, najlepiej skupić się na uzupełnieniu brakujących minerałów i elektrolitów.

Skurcz łydki – jak rozmasować?

Rozmasowanie bólu spowodowanego przez skurcz jest poniekąd instynktowne. Przykładowo, w momencie złapania skurczu łydki, instynktownie podciągamy palce u stóp na siebie rozciągając mięsień.

W momencie skurczu bardzo często powstaje jeden szczególnie bolący punkt, tzw. punkt spustowy. Powinniśmy się skupić na masażu tego miejsca nawet samymi palcami mocno dociskając mięsień.

Jak długo może boleć łydka po skurczu?

Nawet w momencie puszczenia skurczu możemy dalej odczuwać ból. Z pewnością na krótko po skurczu występuje osłabienie mięśni. Bezpośrednio po skurczu łydka jest twardsza i mniej elastyczna.

Ból spowodowany przez skurcz mięśni nóg może trwać przez kilka godzin. Dostarczenie składników odżywczych i aktywny wypoczynek powinien pozytywnie przyczynić się do zniwelowania bólu.

plan treningowy

Skurcze mięśni nóg a wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny powinien być odpowiednio skalowany na poszczególnym etapie przygotowań. Nie da się przez cały czas trenować na 100% możliwości, ponieważ grozi to przeciążeniem organizmu właśnie w postaci skurczów mięśni lub nawet groźną kontuzją. Regularne, powtarzające się skurcze mogą świadczyć o tym, że trenujemy zbyt ciężko i warto na jakiś czas zejść z obciążeń treningowych.

Jeśli skurcz pojawi się w trakcie wysiłku fizycznego to warto zastanowić się nad przerwaniem aktywności. Z całą pewnością Twoja wydajność będzie mniejsza po skurczu niż przed pojawieniem się przewlekłego bólu.

Jak sobie radzić ze skurczem na treningu?

Poradzenie sobie ze skurczem podczas treningu jest niełatwym zadaniem. Kontynuowanie aktywności w momencie skurczu jest niemal niemożliwe, ponieważ intensywny wysiłek fizyczny potęguje ból.

Jedyne rozwiązanie to zmniejszenie intensywności wysiłku lub jego całkowite zaprzestanie.

Jakie są domowe sposoby na skurcze mięśni?

Oprócz sposobów doraźnych jak rozciąganie obolałych partii w domu poprzez wykonanie odpowiednich ćwiczeń czy rozmasowanie miejsca skurczu, możemy zastosować kilka metod suplementacyjnych. Są to m.in:

  • dbanie o odpowiednie nawodnienie,
  • uzupełnianie mikroelementów poprzez dietę lub suplementy,
  • dbanie o regenerację,
  • wzbogacenie diety o antyoksydanty.

Są to najprostsze sposoby, które możesz wprowadzić od zaraz. Odpowiednia higiena życia i zdrowe podejście do diety to czynnik, który może zrobić dużą różnicę zarówno pod kątem osiągnięć sportowych jak i zniwelowania negatywnych skutków wysiłku fizycznego.


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *