WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Żele energetyczne – co dają i kiedy je stosować?

żele energetyczne

Żel energetyczny spełnia nieocenione zadanie w momencie długotrwałego wysiłku fizycznego. Nie jest tajemnicą, że wraz z wysiłkiem poziom energii spada. Jedynym rozwiązaniem, by utrzymać poziom intensywności jest dostarczenie łatwo przyswajalnych węglowodanów. Jednym ze sprawdzonych sposobów są żele energetyczne.

Co dają i czym są żele energetyczne?

Paliwem dla naszych mięśni jest glikogen. Aby zapewnić jego dostateczną ilość należy dostarczyć organizmowi energii w postaci węglowodanów. To one są zamieniane na glikogen. W miarę wysiłku fizycznego jego zapasy się uszczuplają.

Podstawowym zadaniem żeli energetycznych jest szybkie dostarczenie łatwo przyswajalnej energii, bez obciążania układu trawiennego. Z reguły w ich skład wchodzi mieszanka węglowodanów – węglowodany proste i złożone, a także stymulanty – przykładowo w postaci kofeiny.

Węglowodany proste dostarczają natychmiastowej energii. Natomiast węglowodany złożone są stopniowo uwalniane, co gwarantuje ciągły dopływ energii.

Sprawdź także: Brak siły na treningu – co zrobić, gdy mamy spadek siły na siłowni?

Żele energetyczne – co zawierają w swoim składzie?

Poza wcześniej wspomnianą mieszanką węglowodanów, takich jak fruktoza czy maltodekstryna. Żele energetyczne mogą zawierać substancje dodające energii lub opóźniające wysiłek. Jest to:

  • kofeina – posiadająca zdolność pobudzenia,
  • aminokwasy BCAA – opóźniają zmęczenie,
  • potas – tracimy go wraz z wysiłkiem,
  • magnez – jego niedobór może powodować skurcze,
  • witaminy uwalniane wraz z potem.

Dlaczego warto stosować żele energetyczne podczas treningu?

Podejmując długotrwały wysiłek fizyczny o charakterze wytrzymałościowym lub nawet siłowym, jesteśmy narażeni na spadek energii wraz z czasem trwania treningu. Zjedzenie objętościowej przekąski jest problematyczne, ponieważ utrudnia kontynuowanie wysiłku. Już sama czynność jedzenia podczas biegu lub wyścigu kolarskiego jest niemożliwa.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Z tego powodu włączenie żeli, by uzupełnić zapasy energetyczne jest sprawdzonym rozwiązaniem. Żele energetyczne są komponowane z myślą, by podnieść Twoje możliwości wysiłkowe i utrzymanie ich na optymalnym poziomie przez jak najdłuższy czas. Znajdziesz w nich nie tylko same węglowodany, ale też substancje stymulujące. Na rynku możemy spotkać żele energetyczne z dodatkiem kofeiny, BCAA czy witamin.

Dużym ułatwieniem żeli energetycznych jest brak konieczności popijania wodą oraz brak konieczności zatrzymywania się podczas zawodów. Jest to duża przewaga nad innymi produktami, które mogą podnieść naszą energię.

Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów

plany - rejestracja

Dla kogo sprawdzą się żele energetyczne?

Żele energetyczne sprawdzą się w przypadku każdej osoby, która podejmuje długotrwały wysiłek fizyczny. Mowa przede wszystkim o dyscyplinach wytrzymałościowych takich jak:

mężczyzna biega rano
  1. bieganie,
  2. kolarstwo,
  3. thriatlon,
  4. piłka nożna,
  5. koszykówka,
  6. tenis etc.

Należy pamiętać, że nie jest to regułą, żele energetyczne sprawdzą się w przypadku osób aktywnych, które po prostu zauważają uczucie zmęczenia w danym fragmencie treningu lub zawodów. Pamiętaj, że każdy z nas inaczej reaguje na zmęczenie. W związku z tym suplementację żeli energetycznych należy dobrać indywidualnie.

Zmęczenie może objawiać się na kilka sposobów. Spadek energii, skurcze czy nawet zawroty głowy to typowe objawy, które mogą pojawić się w trakcie długotrwałego wysiłku. W zależności od nich należy dobrać odpowiedni żel energetyczny.

Sam spadek energii jest w stanie zniwelować żel z dodatkiem kofeiny. W przypadku skurczów wybierz żel energetyczny z dodatkiem magnezu i potasu. Czasami rodzaj wysiłku determinuje wybór najlepszego rodzaju żelu.

Najlepsze żele energetyczne dla sportowców

Jak zostało wcześniej wspomniane, na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów żeli energetycznych. Każdy z nich wyróżnia się nieco innym składem, a tym samym właściwościami. Poniżej znajdziesz dwa rodzaje sprawdzonych produktów, które gwarantują dodatkową porcję energii w trakcie wysiłku fizycznego.

BioTech USA Recovery Gel

recovery gel - żel energetyczny

BioTech USA Recovery Gel to żel energetyczny o niezwykle bogatym składzie. Poza kompleksem węglowodanów znajdziesz w składzie także m.in. hydrolizat kolagenu, L-lizynę, L-glutaminę, aminokwasy rozgałęzione BCAA czy witaminę B5.

BioTech USA Recovery Gel znajdzie zastosowanie zarówno w sportach wytrzymałościowych jak i siłowych. Najlepiej jest spożywać go po treningu.

Jest to idealny wybór, gdy jesteś podatny na skurcze i inne niepożądane następstwa wysiłku fizycznego.

Kup BioTech USA Recovery Gel w sklepie Budujmase.pl

BioTech USA Energy Gel Pro

energy gel pro

BioTech USA Energy Gel Pro to wysokiej jakości żel energetyczny, stworzony z myślą o sportach wytrzymałościowych. Oprócz dostarczenia energii, wspiera regenerację powysiłkową.

Poza odpowiednio dobranych węglowodanów w składzie znajdziesz też ponadto taurynę, witaminę B6, l-karnitynę czy argininę.

Skład BioTech USA Energy Gel Pro znajdzie zastosowanie nie tylko w przypadku sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, ale też w przypadku adeptów sportów siłowych.

Kup BioTech USA Energy Gel Pro w sklepie Budujmase.pl

Kiedy i jak stosować żele energetyczne?

Tak naprawdę żele energetyczne można stosować przed, w trakcie jak i po wysiłku fizycznym.

  • Przed treningiem można spożyć żel energetyczny w momencie, gdy zależy nam na optymalnym poziomie energii od samego początku lub gdy nie mamy możliwości spożycia żelu w trakcie wysiłku. Takim sportem może być np. pływanie. Spożycie żelu prze wysiłkiem może mieć sens na przykład rano, gdy nie pożyliśmy dużo kalorii.
  • Żele energetyczne spożywane w trakcie wysiłku są nieocenione w momencie długotrwałego wysiłku fizycznego. Może to być bieganie lub kolarstwo. Moment spadku energii to czas, gdy warto doładować się żelem energetycznym.
  • Spożycie żelu energetycznego po wysiłku znajdzie zastosowanie w momencie, gdy chcemy jak najszybciej rozpocząć procesy regeneracyjne lub planujemy rozpocząć kolejną jednostkę treningową w ciągu najbliższych 24 godzin.

Rodzaj żelu i timing jego spożycia należy dobrać indywidualnie. Znaczenie ma nie tylko dyscyplina sportowa, ale też czas trwania wysiłku jakiemu będziemy poddani. Pamiętaj, że żele energetyczne to pomocny suplement, ale nie gwarantuje niesamowitego skoku energii.

Czytaj także: Rodzaje energii i jej zapasy

plan suplementacji do planu treningu i diety budujmase.pl

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *