WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Mata do akupresury – jak używać prawidłowo?

kobieta leży na macie do akupresury

Stosowanie maty do akupresury stanowi jeden z popularniejszych sposobów walki z dolegliwościami bólowymi spowodowanymi między innymi przewlekłym stresem. Pozytywne właściwości maty sprawiają, że wielu ludzi zauważa efekty i potwierdza jej dobroczynny wpływ na organizm. Metoda nacisku, którą imituje mata była wykorzystywana już w starożytnych Chinach co oznacza, że obecnie jej zadaniem jest wywieranie naporu na miejsca przez które przepływa energia życiowa qi. Brzmi orientalnie? Sprawdźmy jak to wygląda od strony praktycznej. W jaki zatem sposób należy używać maty do akupresury aby było to bezpieczne i skuteczne w konkretnym celu?

Kolce maty do akupresury wywierają nacisk na nasze ciało przez co stymulują przepływ krwi oraz energii. Jest skutecznym narzędziem w walce z bólami pleców, stanami zapalnymi, a nawet bólami głowy oraz napięciem związanym z nadmiernym stresem. Jest zaprojektowana tak aby imitować chińską metodę masażu polegającą na wywieraniu nacisku na różne części ciała w pobliżu meridian, czyli kanałów energetycznych. Mata akupresurowa jest narzędziem, które może być stosowane wymiennie z igłami. W praktyce stanowi rodzaj chińskiego materaca z plastikowymi wypustkami, rozmieszczonymi równomiernie na całej powierzchni maty.

Mata do akupresury – jak jej używać?

Osoby początkujące powinny używać maty do akupresury ostrożnie. Po pierwszym położeniu się na niej można być bardzo zdziwionym jak silnie działa. Z tego względu początkowo może być trudno na niej wytrzymać. Należy pamiętać zatem o kilku istotnych kwestiach związanych z jej używaniem.

  • Należy ułożyć matę na płaskim, równym podłożu. Twardsze podłoże będzie powodować większy nacisk dlatego może to być dywan lub nawet twardy materac;
  • Początkowo zaleca się aby kłaść się na macie w lekkim ubraniu;
  • W celu zapewnianie optymalnego kontaktu maty z naturalnymi krzywiznami naszego kręgosłupa takimi jak odcinek lędźwiowy czy szyjny wystarczy umieścić pod nią zwinięty ręcznik co spowoduje dociśnięcie jej na przykład do karku lub lędźwi;
  • Czas leżenia na macie należy wydłużać stopniowo, ponieważ na starcie można odczuwać lekki dyskomfort spowodowany uciskiem;
  • Eksperci zalecają korzystanie z maty do akupresury codziennie.

Mata ma bezpośredni kontakt ze skórą co oznacza, że powinna być wykonana z hipoalergicznych materiałów, które są całkowicie bezpieczne dla naszego ciała.

Sprawdź: Ból barku – wskazówki jak sobie z nim radzić

Jak leżeć na macie do akupresury?

mata do akupresury

Na macie można położyć całe ciało, co jest najczęściej praktykowane. Wtedy układamy mate na odpowiednim dla nas podłożu na przykład na materacu lub podłodze. Chcąc zwiększyć nacisk w konkretnej partii ciała wkładamy pod matę poduszkę, bądź ręcznik zwiększając tym samym jej działanie. Powinniśmy robić to według własnych preferencji. Leżeć można zarówno na plecach, jak i brzuchu.

Matę do akupresury z poduszką kupisz w sklepie Budujmase.pl

Inną opcją używania maty do akupresury jest siedzenie. Ze względu na możliwość dopasowania się jej do podłoża można położyć ją na kanapie, bądź krześle biurowym co powoduje, że podczas korzystania z jej dobrodziejstw można jednocześnie wykonywać inne czynności.

Ostatnią opcją jest pozycja stojąca, służąca do tego aby wykonać masaż stóp. Pobudzenie receptorów znajdujących się w stopach wpływa pozytywnie na pracę narządów wewnętrznych.

Zobacz: Ćwiczenia na plecy – jak rozluźnić mięśnie pleców?

plany - rejestracja

Mata do akupresury – ile leżeć?

Eksperci sugerują, że osoby zaawansowane, które zdążyły już przyzwyczaić się do korzystania z maty powinny leżeć na niej przynajmniej pół godziny każdego dnia. Warto początkowo skrócić ten czas i rozpocząć od 5-10 minut. Stopniowo dodając kolejne minuty i tym samym adaptować ciało do nowej sytuacji.

Mata do akupresury – działanie maty akupresurowej

mata do akupresury

Mata jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej, a jej stosowanie ma na celu pobudzenie meridian, którymi przemieszcza się energia życiowa qi. Przepływ energii przez nasze ciało uzależniony jest między innymi do tego jak bardzo jest ono napięte. Działanie maty powoduje zmniejszenie tych napięć oraz poprawienie krążenia. Są to niewątpliwie korzyści, które mogą podnosić nasz poziom energii.

Matę do akupresury z poduszką kupisz w sklepie Budujmase.pl

Mata do akupresury — właściwości

Wszystkie pozytywne właściwości maty wynikają z tego, że wywołuje ona nacisk na punkty spustowe w ciele człowieka i je rozluźnia. Tym samym uwalnia napięcie i zmniejsza stres. Dodatkowo poprawia krążenie co przekłada się na lepsze odżywienie oraz dotlenienie organizmu oraz wszystkich jego komórek.

Można śmiało powiedzieć, że mata posiada większość zalet akupunktury. Różnica polega na tym, że nie potrzebujemy nikogo kto przeprowadziłby zabieg wbijania igieł.

Czytaj: Jak rozluźnić spięte mięśnie? Sposoby na spięte mięśnie

Mata do akupresury – zalety stosowania

Mata do akupresury - jak używać prawidłowo?

Masaż akupresurowy, bądź stosowanie maty może być szczególnie przydatne jako forma relaksacji dla osób narażonych na nadmierny stres.

Jednocześnie przyczyni się ona do zmniejszenia cellulitu oraz przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej. O ile oczywiście będziemy dbać o odpowiednią dietę.

Matę do akupresury z poduszką kupisz w sklepie Budujmase.pl

Niewątpliwą zaletą maty jest łatwość z jaką można z niej korzystać. Warto również wspomnieć o tym, że wpływa na odporność oraz jakość snu. Szczególnie kiedy jest stosowana tuż przed nim.

Mata do akupresury – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami aby stosować matę mogą być dolegliwości takie jak:

  • te występujące przy rwie kulszowej;
  • stany zapalne oraz bóle kręgosłupa;
  • zaburzenia snu;
  • napięcie ciała wywołane stresem oraz przeciążeniami fizycznymi;
  • bóle stóp.

Regularne stosowanie maty do akupresury może być również wskazane dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej bądź towarzyszy im ból karku.

Do przeciwwskazań korzystania z maty do akupresury należą natomiast:

  • okres ciąży;
  • słabe krążenie krwi;
  • cukrzyca;
  • infekcje bakteryjne oraz wirusowe powodujące osłabienie organizmu;
  • wszelkiego rodzaju choroby skórne takie jak grzybica, wysypki itd.;
  • choroby nowotworowe oraz serca;
  • świeże rany na ciele oraz problemy z krzepliwością krwi.

Osoby po przebytym zawale serca również powinny zrezygnować z korzystania z tego rozwiązania. Podobne zalecenie dotyczy się dzieci.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *