WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

O której jeść ostatni posiłek przed snem?

kobieta je ostatni posiłek przed snem

Czy zdarza Ci się, że mimo późnej pory odczuwasz silną ochotę, by coś zjeść? Masz iść wkrótce spać, ale robisz wieczorny przegląd lodówki w poszukiwaniu czegoś na ząb? Starasz się zwalczyć to pragnienie, bo nie raz słyszałeś, że późne jedzenie odkłada się w boczkach. Mówi się, że ostatni posiłek przed snem może wpływać na jakość i ilość snu, a także na wagę i ogólny stan zdrowia. Istnieje wiele przekonań, a nawet mitów na temat tego, o której godzinie zjeść ostatni posiłek. Dowiedz się, o której godzinie powinieneś jeść kolację, aby służyła Twojemu zdrowiu i figurze.

Kiedy jeść ostatni posiłek w ciągu dnia?

Wokół kwestii optymalnego czasu spożywania kolacji narosło wiele kontrowersji i mitów. Ich źródłem są różnice zdań naukowców i dietetyków oraz odmienna interpretacja wyników badań dotyczących wpływu czasu spożywania posiłków na zdrowie i utratę wagi.

O której godzinie jeść kolację?

Jak wskazują najnowsze badania, nieprawdą jest rozpowszechnione stwierdzenie, że zjadanie kolacji po godzinie 18.00 automatycznie prowadzi do przybierania na wadze. W rzeczywistości ważne jest, co i w jakich ilościach zjadasz oraz jak dbasz o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Podobnie nieprawdziwe jest przekonanie, że w nocy metabolizm zwalnia niemal do zera i dlatego wszelkie kalorie dostarczone organizmowi przed snem odkładają się. Choć tempo przemiany materii rzeczywiście nieco zwalnia i z zasady jest niższe niż w ciągu dnia, organizm nadal pracuje, wykonując różnorodne funkcje regeneracyjne i naprawcze. Metabolizm jest złożonym procesem, który nie ulega natychmiastowym zmianom tylko ze względu na porę spożywania posiłków.

Czy kolacja na redukcji ma wpływ na efekty odchudzania?

Wybór odpowiednich składników i kontrola kalorii podczas przygotowania kolacji mogą przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych celów w procesie redukcji wagi. Sposób, w jaki komponujesz posiłek przed pójściem spać, może zarówno oddalić Cię od spełnienia marzeń o szczupłe sylwetce, jak i wspomóc proces odchudzania [1]. Sekret tkwi w wiedzy na temat tego, co jeść.

Odpowiedni plan posiłków dopasowany do Ciebie – Twoich celów i oczekiwań to podstawa. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże Ci wszystko umiejętne rozplanować w ciągu dnia.

plany - rejestracja

Czy jedzenie przed snem tuczy?

„Jedz tylko do 18.00”, „zrezygnuj z kolacji, a schudniesz” – to najczęściej powtarzane mity dotyczące diety. Ich zwolennicy najczęściej argumentują, że późne spożywanie kolacji gwarantuje przyrost masy ciała. Takie przekonania narosłe wokół jedzenia w godzinach wieczornych mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wielu specjalistów od żywienia zapewnia, że właściwa częstotliwość posiłków to klucz do zdrowego odżywiania, a co za tym idzie, utrzymywania prawidłowej wagi. Ważne jest, aby pora posiłku umożliwiała sprawne trawienie (nie później niż 2-3 godziny przed snem) [2]. Nietucząca i zdrowa kolacja to lekki posiłek skomponowany z lekkostrawnych, bogatych w białko produktów o niewielkiej objętości.

Sprawdź: Kolacja – kilka pomysłów na zdrowy posiłek

Posiłki wg planu dnia

plan dietetyczny

Jeśli chcesz zachować zdrowie i dobre samopoczucie, a przy tym dbać o linie, zaplanuj swoje posiłki zgodnie z harmonogramem dnia. Przyjmij, że zjadasz śniadanie pół godziny po przebudzeniu, bez względu na to, która jest godzina [3]. Stosuj tę zasadę, nawet jeśli oznacza to jedzenie pierwszego posiłku o 4 nad ranem – śniadanie pozwoli Ci podładować baterie na cały poranek.

Nie przejmuj się tym, że czas spożycia Twoich posiłków będzie inny niż u innych osób. Jeśli wstajesz wcześnie, to pewnie również kładziesz się wcześnie spać, a to znaczy, że ostatni posiłek Twojego dnia może wypaść około 18.00. Co więcej, jeśli będziesz przestrzegać zasady jedzenia co 3 godziny, to pora kolacji, jak i pozostałych posiłków stanie się naturalną konsekwencją harmonogramu [4].

Jak ważna jest kolacja?

Kolacja ma duże znaczenie dla utrzymania równowagi w diecie. Spożywanie lekkiego i zrównoważonego posiłku wieczorem pomaga utrzymać metabolizm na stałym poziomie, zapewniając odpowiednią ilość energii i składników odżywczych.

Pomijanie kolacji może wpływać na samopoczucie, a także postępy w diecie. Brak kolacji często prowadzi do napadów głodu późnym wieczorem. Co więcej, świadomość braku kolacji może skłaniać do sięgania po większe porcje innych posiłków w ciągu dnia.

Kolacja na diecie odchudzającej

Kolacja w diecie odchudzającej jest często poruszanym tematem. Nie wiemy, czy jeść, czy raczej unikać, aby ostatni posiłek dnia nie miał druzgocącego wpływu na naszą wagę i zdrowie.

Wybór odpowiednich produktów na posiłek w godzinach wieczornych może pomóc utrzymać zrównoważony deficyt kaloryczny, poziom glukozy we krwi i zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Jeśli więc prawidłowo dobierzesz produkty, z których przygotujesz ostatni posiłek przed pójściem spać, może to przyczynić się do utrzymania prawidłowej masy ciała, a wręcz wspomóc walkę z wrogiem w postaci tkanki tłuszczowej.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Co jeść na kolację?

Ważne jest, aby kolacja była lekka, ale jednocześnie odżywcza. Dobrym wyborem będzie:

  • Chude mięso. Niech będzie to kurczak, indyk, ryby, jaja czy tofu. 
  • Warzywa i sałatki. Dodaj do kolacji różnorodne warzywa, takie jak brokuły, marchewki, pomidory, ogórki, szpinak czy paprykę. Możesz przygotować lekką sałatkę z dodatkiem bogatego w witaminy i zdrowe tłuszcze awokado, orzechów czy nasion.
  • Produkty pełnoziarniste. To zdrowsza alternatywa dla pełnego węglowodanów białego pieczywa i zapewnia uczucie sytości. Ponadto pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają błonnik, który według badań również pozytywnie działa na sen.
  • Zdrowe tłuszcze. Możesz dodać do kolacji awokado, orzechy, nasiona lub oliwę z oliwek. Tłuszcze te dostarczą organizmowi niezbędne kwasy tłuszczowe.
  • Lekkie dania z warzywami lub rybą. Możesz przygotować lekkie dania, takie jak grillowane warzywa z sosem jogurtowym, pieczona ryba z cytryną i ziołami, sałatka z grillowanym kurczakiem czy warzywny wrap z hummusem.
plan dietetyczny

Czego nie jeść na kolację?

Kolacja nie powinna być ciężkostrawna i obfita, ponieważ mogłaby zwiększyć masę ciała i negatywnie wpłynąć na sen. Unikaj ciężkostrawnych potraw bogatych w węglowodany, tłuszcze nasycone i puste kalorie. Na kolację nie poleca się również:

  • smażonych potraw,
  • tłustych mięs,
  • słodyczy,
  • owoców,
  • fast foodów.

Powyższe zasady dotyczą również kolacji przy prawidłowej masie ciała, ponieważ źle dobrane produkty mogą wywoływać nieprzyjemne objawy ze strony układu trawiennego i w konsekwencji zaburzać sen.

Czytaj także: Ćwiczenia przed snem – czy trening wieczorem ma sens?

Najlepsza pora kolacji na redukcji

O której jeść ostatni posiłek, żeby wspierać redukcję? Czy istnieje magiczna godzina, której nie wolno przekroczyć, aby nie tyć? Pojęcie najlepszej pory na jedzenie kolacji na redukcji nie istnieje, a to dlatego, że zależy ona głównie od harmonogramu dnia.

Jeśli dbasz o regularne posiłki w ciągu dnia (co 3 godziny), zjedzenie ostatniego posiłku możesz łatwo wyliczyć. Ważne, aby będąc na diecie redukcyjnej właściwie dobierać składniki diety, wielkość posiłków oraz skupić się na lekkostrawnej obróbce potraw.

Bibliografia:

  1. Haram Eom et al: The association between meal regularity and weight loss among women in commercial weight loss programs. Nutr Res Pract. 2022 Apr; 16(2): 205–216.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8971826/
  2. Ameneh Madjd et al: Effects of consuming later evening meal v. earlier evening meal on weight loss during a weight loss diet: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2021 Aug 28;126(4):632-640.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33172509/
  3. Mana Hatanaka et al: An Earlier First Meal Timing Associates with Weight Loss Effectiveness in A 12-Week Weight Loss Support Program. Nutrients. 2022 Jan; 14(2): 249.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8778071/
  4. Leonie C. Ruddick-Collins et al: Timing of daily calorie loading affects appetite and hunger responses without changes in energy metabolism in healthy subjects with obesity. Cell Metab. 2022 Oct 4; 34(10): 1472–1485.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9605877/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *