WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Nadmiar wody w organizmie – 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody

nadmiar wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie dotyka zdecydowanie częściej kobiet. Spowodowane jest to przebiegiem cyklu menstruacyjnego, a najmocniej jest widoczne w drugiej jego fazie. Gromadzenie nadmiaru wody może mieć jednak inne przyczyny. Jest to zjawisko nie tylko uciążliwe ze względu na wzrost masy ciała, ale także ponieważ odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Zdarza się również, że problem ten dotyka mężczyzn. W poniższym artykule przedstawimy powody dla, których dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, jakie mogą być objawy nadmiaru wody oraz w jaki sposób możliwe jest poradzenie sobie z problemem.

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować co jest realną przyczyną zatrzymania wody w organizmie. Następnie możliwe będzie usunięcie tej przyczyny i poprawa funkcjonowania naszego ustroju. Ludzki organizm składa się z zdecydowanej większości z wody, która pełni w nim szereg istotnych funkcji. Zatrzymanie wody i procesu filtracji powoduje szereg objawów niepożądanych w tym:

  • uczucie zmęczenia;
  • cellulit wodny;
  • słabsze krążenie krwi;
  • przyrost masy ciała.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym przyczynom przez, które dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.

Dlaczego woda jest tak istotna

Ludzki organizm składa się w ponad 60% z wody. Oznacza to, że stanowi ona niezmiernie istotny element jego homeostazy i funkcjonowania. Odpowiednie spożycie płynów umożliwia filtrację i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Za pomocą wody organizm reguluje temperaturę ciała. Dzieje się tak na skutek między innymi pocenia, które jest bardziej obfite w cieplejsze dni.

Woda transportuje również składniki odżywcze i umożliwia prawidłową prace układu krążenia. Reguluje przepływ krwi. Jej odpowiednia ilość rozrzedza ją i powoduje, że jest ona wstanie łatwiej przepływać przez naczynia krwionośne. Przekłada się to na pracę serca, które może sprawniej i przy mniejszym wysiłku przepompowywać krew.

Woda bierze udział w praktycznie wszystkich reakcjach biochemicznych organizmu. Jej odpowiednia ilość nadaje skórze jędrność, chroni mózg oraz gałki oczne, a także stanowi niezmiernie istotny składnik procesu trawienia.

Sprawdź również: Naturalne diuretyki – poznaj sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Przyczyn nadmiaru wody w organizmie może być bardzo wiele. Najczęściej dotyczą one złego stylu życia, który obejmuje stosowanie używek oraz złą dietę.

  • Zbyt mała ilość wypijanych płynów

Kolejną bardzo częstą przyczyną zatrzymywania wody jest zbyt niskie spożycie płynów w trakcie dnia. Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać minimum 0,04 litra wody na każdy kilogram masy ciała. W rzeczywistości sprawia to, że osoba ważąca 100 kilogramów powinna wypijać 4 litry wody dziennie.

  • Brak aktywności fizycznej

Na ilość wody w organizmie wpływ mają aktywność fizyczna oraz tryb życia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia będą bardziej narażone na zatrzymywanie wody. Na proces ten wpływ mają również niektóre leki. Najczęściej obwinia się o to jednak nadmiar sodu, czyli zbyt wysokie spożycie soli.

  • Choroby

Do przyczyn, które wpływają na zatrzymywanie wody w organizmie należą również pewne schorzenia w tym nerek, tarczycy oraz układu limfatycznego. W przypadku kobiet także wahania poziomu hormonów spowodowane cyklem miesięcznym.

Nadmiar wody w organizmie - 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody
  • wspiera eliminację wody z organizmu,
  • wspomaga odchudzanie (przyspiesza metabolizm tłuszczów) i redukcję cellulitu,
  • wspiera pęcherz i drogi moczowe,
  • wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu,
  • pomaga kontrolować masę ciała i zmniejszać apetyt,
  • pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę.
Kup Hydrominum + Skin w sklepie Budujmase.pl

Choroby powodujące zatrzymywanie wody – zgłoś się do lekarza

Najczęstszymi schorzeniami powodującymi zaburzenia gospodarki wodnej są choroby nerek. Narząd ten jest odpowiedzialny za filtrację płynów ustrojowych organizmu. Z tego względu zauważając u siebie problem nadmiaru wody warto przebadać się pod kątem niewydolność nerek.

Do zatrzymania wody może dojść również w przypadku niedoczynności tarczycy oraz Hashimoto. Przebadanie się pod kątem sprawności tego narządu jest zatem kolejnym ważnym krokiem.

Zatrzymywanie wody w organizmie stanowi objaw niewydolność serca oraz zakrzepicy. Są to bardzo poważne choroby, których nie wolno bagatelizować. Warto wiedzieć, że nadmiar wody może wynikać również ze schorzeń wątroby, czy żółtaczki.

Nadmiar wody w organizmie stanowi zatem poważny sygnał ostrzegawczy, że coś niedobrego dzieje się w naszym ciele. W pierwszej kolejności warto wyeliminować najbardziej prawdopodobne przyczyny, związane ze stylem życia, jeśli problem nadal się utrzymuje należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Nadmiar wody w organizmie - 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody
  • wysoka dawka potasu – aż 800mg w porcji
  • wysoka przyswajalność i prosty skład
  • sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
Kup Essensey Potas Forte 90kaps w sklepie Budujmase.pl

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Objawy zatrzymywania wody w organizmie początkowo mogą być niegroźne i często są przeoczane. Są to między innymi:

  • obrzęki kończyn;
  • zmniejszone wydalanie płynów poprzez pocenie i wizyty w toalecie.

Woda najchętniej gromadzi się w tkankach podskórnych dając wrażenia opuchnięcia twarzy i całego ciała. Pojawia się uczucie ciężkości i zmęczenia. W konsekwencji także bóle głowy i obniżenie samopoczucia.

Objawem może być również niekontrolowany i teoretycznie bez przyczynowy wzrost wagi. Nadmiar wody w organizmie może na pierwszy rzut oka wyglądać jak tkanka tłuszczowa, lecz zdecydowanie łatwiej jest się go pozbyć.

Nadmiar wody w organizmie objawia się również poprzez wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Nierozrzedzona krew ma większe problemy w swobodnym przepływie przez naczynia krwionośne, zmuszając tym samym serce do cięższej pracy.

Powszechnym objawem, który notują zarówno kobiety, jak i mężczyźni jest puchnięcie palców. Zauważając u siebie problem ze ściągnięciem, bądź włażeniem obrączki lub pierścionka na palce można przypuszczać, że doszło do zatrzymania płynów w ciele.

Sprawdź również: Jak pozbyć się wody z brzucha? 9 sposobów na eliminację nadmiaru wody

Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie?

Pozbyć nadmiaru wody w organizmie można się w stosunkowo prosty sposób, o ile nie wynika on z problemów zdrowotnych. Wystarczy wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu. Warto zauważyć, że zmiany te nie będą wcale łatwe do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu, jednak warto aby zostały z nami, ponieważ przełożą się na jakość życia oraz zdrowie długoterminowo. Od czego w takim razie zacząć?

  • Zwiększenie spożycia płynów;
  • aktywność fizyczna;
  • ograniczenie soli;
  • zwiększona podaż błonnika pokarmowego;
  • owoce i warzywa;
  • ograniczenie używek;
  • suplementy wspomagające usuwanie wody.

Aktywność fizyczna

Pierwszym dosyć prostym krokiem jest zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Na początek wystarczy włączyć spacery. Zacząć wybierać schody zamiast windy i wstawać częściej od biurka, czy też z kanapy. Już samo to spowoduje zwiększenie wydatku energetycznego organizmu oraz przyspieszenie metabolizmu.

Kolejnym krokiem jest regularna aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń. Nie muszą one być ani zbyt długie, ani zbyt intensywne. Wystarczy trzy razy w tygodniu wykonać 30 minut ćwiczeń cardio, bądź pójść na basen, czy też zajęcia fitness. Dla mężczyzn korzystne będzie rozpoczęcie uczęszczania na siłownie.

Od aktywności fizycznej w sporej mierze zależy filtracja wody w organizmie. Na jej skutek nie tylko spalamy więcej kalorii, lecz również sprawniej usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Dzieje się tak, ponieważ organizm chętniej usuwa wodę, jednocześnie zmuszając nas do zwiększenia jej spożycia.

Pij odpowiednią ilość wody

Najczęstszym problemem ludzi jest zbyt niskie spożycie płynów. Naturalną reakcją organizmu na taki stan rzeczy jest zatrzymanie wody. Jest to proces umożliwiający przetrwanie. Odwodnienie jest bardzo groźne. Człowiek może przetrwać bez jedzenie do nawet kilkunastu dni, lecz bez wody zaledwie kilka.

Już 1% odwodnienie może zmniejszyć wydolność fizyczną i umysłową o 10%. Oznacza to, że brak spożycia płynów przełoży się na retencję wody w organizmie i ogólne funkcjonowanie. Należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów na dobę. Wliczamy do nich również kawę i herbatę, nie musi to być czysta woda.

Najlepiej nawadniające napoje:

  • chude mleko;
  • napoje izotoniczne;
  • soki rozcieńczone owocowe;
  • woda.

Sól i słone przekąski sprzyjają zatrzymywaniu wody – ogranicz je!

Na magazynowanie wody w organizmie wpływ ma nadmiar sodu. Należy ograniczyć spożycie słonych przekąsek i dosalanie potrwa. Sód jest nam oczywiście potrzebny, lecz większość ludzi dostarcza go w nadmiarze. Sól dodawana jest obecnie do wszystkiego. Stanowi świetny konserwant, który poprawia także smak.

Sód stanowi istotny elektrolit, jego nadmiar może jednak zaburzać gospodarkę elektrolitową i prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie. W celu uregulowania ilości elektrolitów warto zwiększyć spożycie produktów zawierających potas i ograniczyć sód.

Dieta bogata w błonnik, witaminy i minerały

Dieta odpowiada w bardzo dużej mierze za to jak się czujemy i funkcjonujemy. Niestety większość ludzi nie zwraca uwagi na to co spożywa na co dzień. Jest to poważny błąd. Odpowiednia ilość składników mineralnych oraz witamin jest niezbędna do utrzymania homeostazy organizmu.

Ich niedobór może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Podobnie jak nadmiar soli, tak również niedobór innych minerałów może okazać się winowajcą, przez którego w naszym ciele zatrzymywany jest nadmiar wody .

Błonnik poprawia funkcjonowanie jelit i wspomaga procesy trawienne, a także wiąże wodę. Dostarczanie większych ilości witamin oraz minerałów wspomaga ogólne funkcjonalnie organizmu i może ograniczyć chęć podjadania słodkich oraz słonych przekąsek.

Zwróć uwagę na potas w diecie

Potas wykazuje działanie antagonistyczne do sodu. Oznacza to, że reguluje on równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i pracę nerek. Potas znajdziemy w:

  • pomidorach;
  • ziemniakach;
  • bananach;
  • roślinach liściastych takich jak szpinak;
  • suplementach.
Nadmiar wody w organizmie - 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody
  • wysoka dawka potasu – aż 850mg w porcji
  • sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
  • wygodne do połykania kapsułki
Kup Trec VITALITY LIFESTYLE Potassium 90kaps w sklepie Budujmase.pl

Warzywa i owoce – ważne w diecie na zatrzymywanie wody

Dieta dostarcza nam nie tylko kalorii, lecz także składników odżywczych. Z punktu widzenia dostarczania płynów warto spożywać większe ilości owoców oraz warzyw, które same w sobie zawierają spore ilości wody, bioflawanoidów, witamin oraz błonnika pokarmowego.

Woda zawarta w owocach doskonale nawadnia organizm. Niektóre owoce, takie jak żurawina działają moczopędnie. Przekłada się to na większe wydalanie płynów oraz spożycie wody. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć aby nie mylić głodu z pragnieniem. W momencie kiedy poczujemy głód według starego powiedzenia w pierwszej kolejności warto wypić szklankę wody. Po odczekaniu 10 minut, jeśli uczucie głodu nie minęło można zjeść jakąś zdrową przekąskę. Najlepiej owoc.

Warzywa i owoce działające moczopędnie:

  • szparagi;
  • suszona żurawina;
  • owoce jałowca;
  • kwiaty i owoce czarnego bzu.

Ogranicz alkohol i używki

Nadmierne spożycie alkoholu zwiększa zatrzymywanie wody w organizmie. Nasila również powstawanie obrzęków wodnych. Pomijając fakt, że etanol zawarty w napojach procentowych jest trucizną dla organizmu to alkohol działa rozszerzająco na naczynia krwionośne.

Alkohol obniża poziom wazopresyny, która odpowiada za retencję płynów ustrojowych. Inne używki takie jak nikotyna również działają negatywnie, zagłuszając uczucie pragnienia. Dlatego chcąc zmniejszyć nadmiar wody w organizmie należy ograniczyć spożycie alkoholu. Korzyści płynące z tego kroku będą zdecydowanie szersze niż tylko pozbycie się obrzęków wodnych.

Sprawdź również: Retencja wody — co to jest i czym skutkuje?

Zioła i rośliny wspierające usuwanie nadmiaru wody

Do najpopularniejszych roślin działających moczopędnie zaliczamy pokrzywę. Napary z tej rośliny stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które pragną nasilić wydalanie wody z organizmu. Są one stosowane również przez sportowców w okresie robienia wagi na zawody.

Kolejną pomocną rośliną jest mniszek lekarski oraz skrzyp polny. Wśród ziół, które są często dodawane do potraw znajdziemy pietruszkę oraz koper włoski, które wykazują działanie moczopędne i wspomagające utrzymanie równowagi wodnej.

Zapobiegania nadmiaru wody w organizmie

Istnieje świetnie sprawdzające się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dokładnie tak samo jest, jeśli chodzi o nadmiar wody w organizmie. Objawy są nieprzyjemne, nawet jeśli można się ich stosunkowo szybko pozbyć. Z tego względu warto już dziś zadbać o odpowiednie spożycie wody w trakcie dnia.

Nie trzeba od razu zmieniać swojego stylu życia o 180 stopni. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się stopniowe wprowadzanie małych zmian. Nie ma możliwości aby człowiek, który wypijał dziennie wyłącznie 2 kawy nagle pił 2 litry wody. Dlatego warto zacząć od włączenia szklanki wody do posiłku. Wyjścia na spacer kilka razy w tygodniu oraz doprawiania potraw ziołami wspomagającymi utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej.

Suplementy wspierające usuwaniu nadmiaru wody – jakie polecamy?

Na rynku dostępne są suplementy diety pomagające w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Wybierając produkt odpowiedni dla siebie warto przeczytać jego skład. Dobrze aby oparty był o preparaty ziołowe. Wyciągi z pokrzywy, lub innych roślin wspomagających gospodarkę wodną.

Dla wielu osób korzystne będzie również zwiększenie spożycia potasu. W tym celu można sięgnąć po preparaty zawierające ten minerał. Nasi eksperci chętnie doradzą na jakie preparaty zwrócić uwagę w zależności od indywidualnych potrzeb. Zastanawiając się co będzie odpowiednim rozwiązaniem w Twoim przypadku zadaj nam pytanie, a my przygotujemy dla Ciebie spersonalizowany plan treningowy.

plany - rejestracja

Sprawdź również: Ranking witamin i minerałów – najlepsze witaminy i minerały 2024


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *