Full planche
Ćwiczenie: full planchePartia: mięśnie klatki piersiowejKategoria: ćwiczenia na…
Dobrze rozwinięta klatka piersiowa jest celem większości mężczyzn. W tym celu wykonujemy różnego typu wyciskania na ławkach poziomych, ze skosem dodatnim lub ujemnym. Bardzo dobrym ćwiczeniem rozciągającym, które mogą kończyć trening klatki piersiowej są rozpiętki wykonywane przy użyciu różnego rodzaju narzędzi treningowych.
Jeśli chcesz, aby rozpiętki spełniły swój cel treningowy to musisz zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty:
Poprawna technika jest kluczowa przy wykonywaniu każdego ćwiczenia. W przypadku rozpiętek, czyli ćwiczenia na klatkę piersiową, które ma za zadanie je rozciągnąć bardzo ważna jest praca w prawidłowym zakresie ruchu.
Zakres powtórzeń powinien być dość wysoki. Zakres 6-8 raczej nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ celem rozpiętek jest dokrwienie i rozciąganie klatki piersiowej.
Wykonując rozpiętki powinniśmy trzymać się stosunkowo krótkich przerw między seriami. Od 1 minuty do 1,5 doskonale sprawdzą się by utrzymać ukrwienie mięśni na optymalnym poziomie.
Ważne, aby skupić się na czuciu mięśniowym poprzez odpowiedni dobór obciążenia. Jeśli ciężar będzie zbyt duży to prawdopodobnie nie zaangażujesz do pracy klatki piersiowej w optymalnym stopniu.
Efektywny trening klatki piersiowej wymaga wykonywania zarówno ćwiczeń wielostawowych oraz izolowanych. Klatka piersiowa posiada szereg funkcji, które należy wykorzystać podczas doboru ćwiczeń:
Rozpiętki przy użyciu obojętnie jakich narzędzi treningowych to ćwiczenie izolowane rozciągające mięśnie klatki piersiowej. Podczas ruchu klatka piersiowa jest mocno spinana i rozciągana. Jest to znakomite ćwiczenie, które może pełnić funkcję rozgrzewki, przed treningiem klatki piersiowej.
Można je wykorzystać w końcowym etapie treningu, aby ostatecznie “przekrwić” mięśnie.
Rozpiętki, niezależnie od tego w jaki sposób je wykonujemy są doskonałym ćwiczeniem rozciągającym mięśnie klatki piersiowej. Możemy je umiejscowić na początku lub na końcu treningu w zależności od celu. Rozpiętki wykonywane na początku naszego treningu są doskonałym sposobem wstępnego zmęczenia mięśni.
Z kolei rozpiętki wykonywane na koniec treningu bardzo dobrze zmęczą maksymalnie mięśnie po ciężkich wyciskaniach. Bardzo ważne, aby wykonując rozpiętki pracować w pełnym zakresie ruchu. To znaczy, że musisz maksymalnie rozciągnąć mięśnie i kończyć ruch w fazie szczytowego napięcia.
Rozpiętki wykonujemy ze stosunkowo niedużym ciężarem, a zakres powtórzeń powinien wynosić od 12 do nawet 20.
Aby jakiekolwiek ćwiczenie przyniosło oczekiwane rezultaty musi być wykonane poprawnie technicznie. Pomimo, że rozpiętki są stosunkowo łatwym ćwiczeniem do wykonania to może się pojawić kilka błędów w poprawnej technice:
Wykonując rozpiętki należy pamiętać także o włąściwym oddechu. Wydech wykonujemy rozciągając klatkę, natomiast wdech następuje w momencie spięcia mięśni. Przez cały czas wykonywania ćwiczenia nie powinniśmy tracić napięcia klatki piersiowej.
Możemy wyróżnić wiele rodzajów rozpiętek w zależności od używanych narzędzi treningowych lub angażowanych mięśni:
Możemy wyróżnić podział ze względu na angażowane partie mięśniowe:
Technika wykonania ćwiczeń różni się od siebie przede wszystkim odwrotnym ustawieniem na ławeczce bądź maszynie.
Rozpiętki na ławce można wykonać ustawiając ją pod kątem dodatnim, ujemnym lub poziomo. Jest to wersja, która najmocniej rozciągają klatkę piersiową w dolnej fazie ruchu – wtedy najbardziej oddziałują siły grawitacji. Dużo mniejsze napięcie odczuwamy w górnej fazie ruchu ze względu na mniej korzystną dźwignię.
Ta wersja ćwiczenia cieszy się ogromną popularnością od wielu lat i przynosi doskonałe rezultaty pod względem rozciągania klatki piersiowej. Bardzo łatwo progresować siłowo w tym ćwiczeniu.
Odwrotne rozpiętki na ławce są ćwiczeniem na barki. Wizualnie to ćwiczenie tylko połowicznie przypomina rozpiętki leżąc, ponieważ w tej wersji ćwiczenia jesteśmy oparci brzuchem o ławkę. Może ona być ustawiona poziomo lub ze skosem dodatnim.
Aby poprawnie wykonać serię rozpiętek na ławce poziomej musimy pamiętać o kilku aspektach technicznych:
Rozpiętki na ławce skośnej w głównej mierze angażują i rozciągają górną lub dolną część klatki piersiowej.
Ławkę należy ustawić pod kątem ujemnym 15 lub 30 stopni jeżeli chcemy zaangażować dolną część klatki piersiowej. Ustawienie ze skosem górnym – 30 lub 45 stopni angażuje przede wszystkim górne rejony klatki piersiowej. W tej pozycji zauważysz najlepsze efekty pod kątem rozciągania i pracy klatki piersiowej.
Technika wykonania ćwiczenia nie różnie się praktycznie od rozpiętek na ławce poziomej. Pamiętaj, aby ruch zawsze kończyć nad klatką piersiową.
Rozpiętki na ławce dodatniej mają za zadanie włączyć do pracy i rozciągnąć górną część klatki piersiowej. Ustawienie ławeczki nie wpływa na zmianę techniki ćwiczenia. Należy pamiętać o prawidłowym oddechu, spięciu mięśni przez cały czas trwania serii oraz zakresie ruchu. Nie należy kończyć ćwiczenia niżej niż linia barków. Zakończenie powtórzenia wyżej w mniejszym stopniu wpłynie na rozciągnięcie klatki piersiowej.
W porównaniu do powyższych narzędzi treningowych, najmniej efektywnie wypadają rozpiętki przy użyciu gum oporowych.
Anatomię i siłę ruchu można porównać do rozpiętek w bramie ze względu na stałe napięcie. Natomiast nie mamy zbyt dużej możliwości regulacji obciążenia – z pewnością doskonale sprawdzą się w treningu klatki w domu.
Dużą zaletą rozpiętek z gumą jest utrzymywanie stałego napięcia (jest ono większe w górnej fazie ćwiczenia) oraz fakt, że tą wersję możemy wykonywać tak naprawdę w dowolnym miejscu. Co więcej, rozpiętki z gumą można wykonać stojąc lub na ławce.
Odwrotne rozpiętki z gumą angażują przede wszystkim tylny akton barków.
Rozpiętki przy użyciu uchwytów wyciągów dolnych lub górnych w bramie to ćwiczenie angażujące górną część klatki piersiowej bardzo podobne ruchem do rozpiętek wykonywanych hantlami. Znaczącą przewagą wyciągu jest stałe napięcie, co jest niemożliwe w przypadku ćwiczenia z hantlami.
Podczas ćwiczenia mięśnie piersiowe są rozciągane jak i mocno spinane. Jest to doskonałe ćwiczenie, które pozwoli mocno rozciągnąć jak i dopiąć mięśnie piersiowe.
Rozpiętki w bramie to świetne ćwiczenie, jeśli chcesz rozgrzać mięśnie klatki piersiowej przed właściwymi ćwiczeniami. Ta metoda nosi nazwę wstępnego zmęczenia – dużą zaletą jest stałe napięcie mięśni. Możemy ustawiać wysokość wyciągu bramy na różnych wysokościach, przy czym niektóre bramy umożliwiają wykonanie rozpiętek od dołu lub góry.
Odwrotne rozpiętki w bramie podobnie jak inne wersje odwrotnych rozpiętek angażują tylny akton barków. Ćwiczenie wykonujemy najczęściej z użyciem górnych wyciągów, natomiast możemy wykorzystaćć też wyciąg dolny pochylając się praktycznie równolegle do podłoża.
Rozpiętki na maszynie butterfly włączają do pracy i rozciągają mięśnie klatki piersiowej w jednej płaszczyźnie. Możesz je wykonywać zarówno pod kątem rozwoju klatki piersiowej – w momencie, gdy jesteśmy oparci o maszynę butterfly plecami. Natomiast, gdy chcesz zaangażować tylny akton barków należy ustawić się na maszynie brzuchem do oparcia. Za każdym razem wykonujemy analogiczny ruch jak w przypadku tradycyjnych rozpiętek.
Rozpiętki na maszynie Butterfly są wersją łatwą do wykonania z poprawną techniką. W tym ćwiczeniu tak naprawdę maszyna prowadzi cały ruch. Po stronie ćwiczącego zostaje kwestia poprawnego ułożenia maszyny pod naszą budowę, prawidłowe spięcie mięśni oraz właściwy oddech.
Jak zostało wcześniej wspomniane, maszyna Butterfly umożliwia wykonanie ćwiczenia rozwijającego tylny akton barków. Są to odwrotne rozpiętki na maszynie.
Rozpiętki przy użyciu hantli to najpopularniejsza wersja ćwiczenia. Bardzo mocnoj rozciągają klatkę piersiową w dolnej fazie ruchu.
Wtedy działa największa siła, która jest w stanie bardzo mocno zaangażować i napiąć włókna klatki piersiowej.
Dużo mniejsze napięcie odczuwamy w górnej fazie ruchu ze względu na mniej korzystną dźwignię.
Ta wersja ćwiczenia cieszy się ogromną popularnością od wielu lat i przynosi doskonałe rezultaty pod względem rozciągania klatki piersiowej. Bardzo łatwo progresować siłowo w tym ćwiczeniu, wystarczy użyć nieco cięższych hantli.
Aby wykonać poprawnie technicznie rozpiętki z hantlami należy skupić się na kilku elementach.
Odwrotne rozpiętki z hantlami to jedna z wersji ćwiczenia angażująca tylną część mięśni naramiennych. Możemy je wykonać na dwa sposoby:
Obie wersje nie różnią się od siebie zbyt mocno technicznie. W obu przypadkach wykonujemy odwodzenie ramion w tył do linii barków.
Pamiętamy o tym, aby nie spinać łopatek w trakcie wykonywania powtórzeń. Wydech następuje podczas odwodzenia ramion, natomiast wdech podczas opuszczania hantli. Obie fazy koncentryczna i ekscentryczna powinny odbywać się pod kontrolą mięśni.
Rozpiętki stojąc można wykonać na kilka sposobów:
Pierwsze dwie wersje wykonujemy podobnie technicznie spinając i rozciągając podczas ruchu mięśnie klatki piersiowej. Największą zaletą wykonywania rozpiętek w bramie stojąc jest stałe napięcie mięśni, czego nie doświadczymy chociażby podczas rozpiętek z hantlami leżąc na ławce.
Rozpiętki w pochyleniu wykonujemy analogicznie jak w wersji leżąc na ławce, ale ruch polega na odwiedzeniu ramion od klatki piersiowej. Do odwrotnych rozpiętej wykorzystujemy z kolei górne wyciągi bramy, a ruch polega na odwiedzeniu ramion od klatki piersiowej w tył do linii barków.
Sprawdź także: Trening na klatkę – dobry trening na rozbudowę mięśni piersiowych
Rozpiętki stojąc są wersją łatwiejszą do wykonania niż rozpiętki na ławce. W tym ćwiczeniu tak naprawdę musimy pamiętać, aby prowadzić ruch na odpowiedniej wysokości, nie rotować barków w kierunku klatki piersiowej oraz nie pracować nadmiernie stawem łokciowym. Po stronie ćwiczącego zostaje kwestia poprawnego spięcia mięśni oraz właściwy oddech.
Odwrotne rozpiętki stojąc wykonujemy z użyciem górnych wciągów bramy, a ćwiczenie angażuje tylny akton barków.
Rozpiętki na podłodze inaczej znane jako fly press to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych rozpiętek. Podczas tego ćwiczenia nie korzystamy z ławeczki w związku z tym potrzebujemy jedynie hantle o odpowiednim ciężarze.
Największa różnica pomiędzy rozpiętkami na podłodze, a rozpiętkami na ławce to fakt, że “fly press” wykonujemy z tzw. martwego punktu. To znaczy, że odkładamy hantle na ziemię, co wytwarza dodatkowe napięcie w mięśniach klatki piersiowej.
Tak naprawdę technika w rozpiętkach na podłodze nie różni się dużo od wersji na ławce.
Niezależnie, którą wersję rozpiętek wybierzesz to należy się skupić na rozciąganiu i maksymalnym ukrwieniu mięśni. Jest to ćwiczenie uzupełniające, wykonywane zazwyczaj po różnego rodzaju wyciskaniach. W związku z tym ciężar używany podczas rozpiętek nie jest najważniejszym aspektem tego ćwiczenia.
Skup się na rozciąganiu, spinaniu i maksymalnym ukrwieniu mięśni. Jest to ćwiczenie, którego nie wykonujemy do upadku mięśniowego. Należy zostawić sobie około 2 powtórzenia w zapasie, a sam zakres powtórzeń powinien oscylować w granicach 12 – 15.
Możesz wykonywać rozpiętki jako ćwiczenie wstępnego zmęczenia mięśni.
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 13.08.2021 r. i zaktualizowany dn. 15.03.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły: