Wiele osób spoglądających w lustro jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. W większości przypadków jest to spowodowane nadmiernym otłuszczeniem ciała. Czynników jest kilka, a jednym z nich jest źle zbilansowana dieta, obfita w tłuszcze. Jednak słowo tłuszcz nie zawsze musi kojarzyć się z czymś niezdrowym. Jak zatem odróżnić dobre tłuszcze od tych niekorzystnie wpływających na organizm? Zapoznaj się z poniższym artykułem: Tłuszcze w diecie kulturysty. Które sprzyjają, a które szkodzą? 

Tłuszcze w diecie kulturysty – wpływ na sylwetkę

Wygląd, który Cię nie satysfakcjonuje, źle wpływa na twoje samopoczucie. Wynika to ze spożywania nadmiernej ilości złych tłuszczy z dużymi porcjami węglowodanów. Prowadzi to do przekroczenia dziennego zapotrzebowania, czego konsekwencją jest właśnie otłuszczone ciało. Wystarczy jednak, aby umiejętnie dobierać produkty, a z biegiem czasu uda się zrzucić kilka kilogramów. Jak to możliwe? Po pierwsze trzeba zacząć je traktować nie jako wroga, ale jako sojusznika. Udokumentowano, że dzięki nim, procesy metaboliczne w naszym organizmie są bardziej intensywne. A im szybszy metabolizm, tym więcej kalorii zostaje spalonych. Trzeba tylko wiedzieć jak zastąpić złe tłuszcze tymi dobrymi.

Tłuszcze w diecie kulturysty – wpływ na nasze zdrowie

Medycyna niejednokrotnie udowodniła, iż tłuszcze odgrywają ogromnie ważną rolę dla naszego zdrowia. Mogą działać na nasz organizm korzystnie lub negatywnie jeśli spożywamy dużą ilość niezdrowych tłuszczy. Zatem jakie tłuszcze uznaje się za dobre, a jakie za złe? Niezdrowe to wszelkie tłuszcze nasycone, trans oraz szkodliwy cholesterol. To one wywołują choroby naszego organizmu. Mogą doprowadzić do powstania miażdżycy, problemów z sercem oraz krążeniem. Zdrowe tłuszcze, które niosą za sobą wiele korzyści, to wszystkie tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone, w tym kwasy tłuszczowe omega – 3 uznawane za najlepsze dla nas.

Tłuszcze sprzyjające osobie trenującej

Kwasy tłuszczowe omega – 3

Ze wszystkich tłuszczy są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Spożywanie Omega-3 znacząco poprawia funkcje mózgu oraz zapobiega powstawaniu komórek rakotwórczych, które wywołują np. raka piersi u kobiet. Mają duży pływ na produkcje komórek w naszym organizmie. Wzmacniają budowę błony komórkowej oraz samą ich płynność w naszym organizmie. Dla wszystkich kulturystów jedną z ważniejszych zalet omega – 3 jest to, że hamują stan zapalny oraz zapobiegają jego powstawaniu. Wzmagają krzepnięcie krwi oraz poprawiają jej przepływ. Kwasy tłuszczowe omega – 3 możemy znaleźć w takich produktach jak makrela, łosoś, śledź. Są to tłuste ryby, które żyją w zimnych wodach. Występują również w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju lnianym, soi oraz oleju canola. Kwas alfa-linolenowy, eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) to trzy korzystne formy odżywcze występujące w tych produktach. Są niezbędne, ponieważ organizm sam nie może ich naturalnie wyprodukować. Wpływają na rozwój mózgu i nerwów.

Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone

 Jednym słowem są to tłuszcze nienasycone. Mają duży wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. W znacznym stopniu poprawiają pracę oraz zwiększają ochronę naszego serca. Przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi. Produkty, które są bogate w te tłuszcze to orzechyawokado, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron i olej rzepakowyJeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zamień swój olej kuchenny właśnie na oliwę z oliwek. Warto pamiętać, że tłuszcze jednonienasycone są ciekłe w temperaturze pokojowej, jednak mogą zmieniać stan na stały w lodówce pod wpływem niskiej temperatury. Tłuszcze wielonienasycone niezależnie od temperatury zawsze pozostają w stanie ciekłym. We wszystkim w diecie trzeba zachować umiar. Tak jest też nawet z dobrymi tłuszczami, ponieważ ich nadmiar doprowadzi do przekroczenia naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętaj, że jeden gram tłuszczu każdego rodzaju to aż 9 kalorii.

Tłuszcze mniej przyjazne dla naszego organizmu

Tłuszcze nasycone

Zacznijmy od najbardziej powszechnego ”złego” tłuszczu. Możesz znaleźć go w swojej lodówce w takich produktach jak: owoce morza, mięso, nabiał (mleko i sery), żółtka jaj. Zwiększa w naszym organizmie zarówno poziom złego cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej zawartości) jak i dobrego HDL (lipoproteiny o wysokiej zawartości). Jeśli pojawi się nadmiar złego cholesterolu, może dojść do postępującego zatykania się tętnic w naszym organizmie. Dodatkowo tłuszcze nasycone dużo trudniej spalić niż inne. Wynika to z tego, iż organizm dużo łatwiej magazynuje je w tkance tłuszczowej.

Cholesterol

Cholesterol technicznie nie jest tłuszczem, chociaż jego śladowe ilości możemy znaleźć właśnie w produktach zawierające tłuszcze nasycone i trans. Stężenie obu we krwi podwyższa poziom cholesterolu, co może prowadzić w przyszłości do chorób serca. Naukowcy udowodnili, iż genetyka w tej sprawie ma znaczenie. Niektóre osoby naturalnie mogą posiadać większe ilości cholesterolu w organizmie nie doświadczając przy tym żadnych kłopotów z sercem. Potrzebujesz nie wielkiej ilości cholesterolu. Organizm samodzielnie reguluje jego stężenie. Nie musisz uzupełniać jego poziomu dietą.

Tłuszcze trans

Proces ich powstawania jest związany z dodaniem wodoru do olejów roślinnych. Najczęściej znajduje się w takich produktach jak krakersy, ciasteczka, sklepowe ciasta, czyli produkty posiadające długie terminy przydatności. Jest to właściwość jaką nadaje tłuszcz trans. Może być także niebezpieczny dla zdrowia ze względu na obniżenie poziomu dobrego cholesterolu HDL, a podwyższenie złego LDL. Dodatkowo udowodniono, że w nadmiarze może doprowadzić do nadczynności układu immunologicznego. Prowadzi to w przyszłości do udarów, cukrzycy i innych poważnych chorób. Ważne jest aby starać się je wyeliminować z naszej diety.

Tłuszcze w diecie kulturysty – podsumowanie

Bezsprzecznie tłuszcze są nam potrzebne, aby nasz organizm funkcjonował poprawnie. Ponadto witaminy A, D, K i E są uzależnione od tłuszczy. Dzięki nim dostają się do wszystkich tkanek naszego ciała. Tłuszcz wcale nie jest naszym wrogiem, lecz przeciwnie – jest przyjacielem. Wystarczy wiedzieć jakie produkty zastąpić lub wyeliminować z naszej diety.

Rating: 2.0/5. Wg 8 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj