WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jednodniowa głodówka – zasady, korzyści i zagrożenia

jednodniowa głodówka

Do niedawna głodówka kojarzyła się głównie z metodą wspomagającą proces odchudzania. Jednak obecnie coraz częściej staje się popularnym sposobem na zachowanie zdrowia lub jego przywrócenie. Jednym z interesujących trendów w tej dziedzinie są jednodniowe posty. Dowiedz się, jakie są zasady tej praktyki, jakie korzyści zdrowotne może przynieść i jakie potencjalne zagrożenia się z nią wiążą?

Czym jest głodówka jednodniowa?

Głodówka jednodniowa, znana również jako jednodniowy post, to praktyka, w której przez jeden pełny dzień decydujesz się powstrzymać od spożywania pokarmów stałych oraz płynnych. Wówczas skupiasz się na uzupełnianiu tylko płynów. Głodówki jednodniowe są często stosowane ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne.

Zasady głodówki jednodniowej

Krótka głodówka (np. głodówka jednodniowa) może przyjąć różne formy, a zasady mogą się różnić w zależności od preferencji i celów stosującej ją osoby. Jednak istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, decydując się na ten rodzaj postu:

  • wypijaj dużo (2,5-3l) czystej wody (lub pij herbatki ziołowe)
  • zrezygnuj z wysiłku (treningu, wycieczki w góry itp.)
  • stosuj głodówkę nie częściej niż raz na 2 tygodnie
  • jeśli jesteś kobietą, nie stosuj jednodniowej głodówki w czasie miesiączki

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Jak przygotować się do głodówki?

Przed rozpoczęciem detoksykacji organizmu w postaci jednodniowego postu niezbędne jest dobre przygotowanie. Zapewni ono organizmowi niezbędne odżywienie i nawodnienie przez cały dzień postu. Przed przystąpieniem do głodówki stosuj następujące zasady:

  • w dniach poprzedzających post skup się na nawadnianiu organizmu
  • jedz pokarmy bogate w składniki pokarmowe, unikaj rozpoczynania postu po słodkim posiłku
  • unikaj przejadania się i spożywania ciężkich, tłustych potraw
  • stopniowo ograniczaj kofeinę i cukier, aby uniknąć objawów odstawienia (nagłego spadku cukru we krwi)
  • miej pod ręką napoje bogate w elektrolity (pomogą utrzymać równowagę elektrolitową)
  • przygotuj się mentalnie, wizualizując sukces i tworząc wokół wspierające środowisko
  • zadbaj o odpoczynek (zmęczony człowiek łatwiej sięga po jedzenie)
  • skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na choroby współistniejące

Pamiętaj, aby nie podejmować żadnych drastycznych kroków, szczególnie bez kontroli swojego stanu zdrowia. Podstawą powinna pozostać dobrze zbilansowana dieta, która uchroni przed szybkim efektem jojo.

plany - rejestracja

Czy warto stosować jednodniowe głodówki?

Stosowanie głodówki jednodniowej może przynieść pewne potencjalne korzyści zdrowotne, jednak należy pamiętać, że ich wpływ na zdrowie może być różne w zależności od osoby, która głodówkę stosuje. Jednodniowa głodówka może wspomóc układ trawienny, umożliwiając mu odpoczynek i regenerację. Ograniczenie spożywania pokarmów przez tak krótki czas może zmniejszyć obciążenie układu trawiennego – na przykład po przejedzeniu. Istnieje też wiele innych korzyści ze stosowania jednodniowej głodówki, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Jakie korzyści może nam przynieść jednodniowa głodówka?

plan dietetyczny

Głodówka jednodniowa może przynieść różne potencjalne korzyści zdrowotne [1]:

  • pomóc uregulować produkcję hormonu wzrostu, który wpływa na poprawę sprawności fizycznej oraz umysłowej i na tempo spalania tłuszczu
  • poprawić metabolizm
  • pomóc w uregulowaniu poziomu cukru we krwi
  • uregulować poziom cholesterolu i trójglicerydów
  • przynieść ulgę obciążonemu układowi trawiennemu (m.in. oczyścić z zalegających resztek)
  • oczyścić z toksyn
  • wpłynąć na lepsze samopoczucie, w tym dobry nastrój

Zobacz: Głodówka – czy warto się głodzić?

Jakie są niebezpieczeństwa związane z głodówką?

Dobrze przeprowadzona głodówka może przynieść korzyści zdrowotne. Jednak należy mieć na uwadze, że istnieją także potencjalne niebezpieczeństwa związane z przeprowadzaniem głodówek w sposób niewłaściwy lub przez nieodpowiednio przygotowane osoby [2]. Krótkotrwała głodówka może wiązać się z negatywnymi objawami takimi jak: zmęczenie, bóle głowy, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, zawroty głowy.

Zestaw Szybka Wycinka XL

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka XL
 

Jeśli głodówka jest stosowana zbyt długo lub zbyt często (częściej niż raz na 2 tygodnie), potencjalne korzyści mogą zostać zastąpione przez ryzyka:

  • osłabienie organizmu
  • utrata masy mięśniowej
  • problemy z układem pokarmowym
  • rozwój złych nawyków żywieniowych [3]
  • zaburzenia hormonalne
  • niestabilność poziomu glukozy we krwi
  • niedożywienie

Jakie są rodzaje głodówek?

Głodówki można podzielić według kilku kryteriów (cel, czas trwania, zasady spożywania pokarmów) [4]. Najczęściej wymieniane rodzaje głodówki to:

  • głodówka oczyszczająca: głównym zadaniem jest pozbycie się toksyn z organizmu, czasami stosowana jest u osób, które mają kłopoty z cerą oraz migrenami
  • głodówka lecznicza: zwykle jest zalecana przez lekarza, gdy może przynieść spodziewane efekty zdrowotne (spadek wagi, pozbycie się problemów z układem trawiennym)
  • głodówka odchudzająca: opinie co do jej zasadności i bezpieczeństwa są podzielone, ponieważ trwająca zbyt długo może powodować problemy ze zdrowiem

Chcesz wiedzieć, ile kalorii powinieneś spożywać w ciągu dnia? Sprawdź kalkulator deficytu kalorycznego

gotowe kalkulatory

Głodówka a zdrowie

Głodówki nie są przeznaczone dla wszystkich, dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o ich wprowadzeniu, rozważ wszystkie za i przeciw oraz skonsultuj swój stan zdrowia ze specjalistą. W czasie głodówki organizm jest pozbawiony składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co prawda 1 dzień takiej diety nie doprowadzi Cię do niedożywienia, ale dla niektórych osób może nie być najlepszym sposobem na osiągnięcie zdrowia.

Dzięki jednodniowej głodówce możesz przywrócić prawidłowe działanie obciążonego układu pokarmowego, mobilizując organizm do efektywniejszego pozbycia się zalegającej treści. Twój organizm może uzyskać większą energię, a Ty dzięki temu poczujesz się lepiej.

Nie powinieneś jednak liczyć na dogłębną detoksykację organizmu. Stosowanie głodówek jednodniowych nie jest w stanie zapewnić Ci pożądanego oczyszczenia organizmu, z kolei głodówki trwające dłużej nie są wskazane ze względów zdrowotnych.

Jednodniowa głodówka stosowana w celu zrzucenia wagi również nie jest dobrym pomysłem. Zrzucona waga to woda, dlatego wkrótce po zakończeniu postu „utracone kilogramy” wracają.

plan dietetyczny

Czy jednodniowa głodówka może być niebezpieczna?

Jednodniowa głodówka może być stosunkowo bezpieczna dla wielu osób, zwłaszcza jeśli jest praktykowana sporadycznie, jest odpowiednio zaplanowana i przeprowadzana u osoby zdrowej (wyjątek mogą stanowić głodówki lecznicze).

Brak spożywania płynów podczas jednodniowej głodówki może prowadzić do odwodnienia, a to jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – dzięki niemu mogą pracować wszystkie układy w organizmie. Brak wody w czasie głodówki zaburza równowagę elektrolitową. Jeśli głodówkę przeprowadzasz regularnie, może to prowadzić do problemów np. z nerkami.

Zestaw Rzeźba z Redin

zestaw na masę

Zestaw Rzeźba z Redin
 

Bibliografia:

  1. Celina Cybulska i wsp: Głodowanie z wyboru — konsekwencje zdrowotne. Forum Zaburzeń Metabolicznych, Tom 9, Nr 1 (2018).
    https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/57922/43951
  2. Katarzyna Łeńska-Bąk: Fani głodówek (głodówka lecznicza)”, czyli o amatorskich poglądach na terapię. Świat i Słowo 2022; 38 (1): 117-139
    https://swiatislowo.publisherspanel.com/resources/html/article/details?id=234249&language=pl
  3. Edyta Kędra: Zaburzenia odżywiania – znak naszych czasów. Piel. Zdr. Publ. 2011, 1, 2, 169–175.
    https://dbc.wroc.pl/Content/30549/PDF/23..pdf
  4. Korcz Weronika: Rodzaje i ocena naukowa głodówek. Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018.
    https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/230587

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *