WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kiedy się ważyć? Monitorowanie postępów na diecie

woman weight

Kiedy zaczynasz dietę, przyjęcie sprawdzonych sposobów śledzenia postępów może pomóc Ci osiągnąć sukces. Jednym z takich sposobów jest ważenie się. Część badań sugeruje, że aby uzyskać zamierzone wyniki, należy się ważyć codziennie. Z kolei inni specjaliści mówią, że najbardziej wiarygodny pomiar masy ciała odnotowujemy, gdy ważymy się raz na jakiś czas, ponieważ wtedy na wyniki nie wpływają takie zaburzenia jak nagromadzenie wody w organizmie. Kogo słuchać? Kiedy się najlepiej ważyć – rano czy wieczorem? Jak często wchodzić na wagę, aby sprawdzić zmiany masy ciała?

Kiedy się ważyć na diecie?

Jeśli ważysz się często, miej na uwadze, że codzienne wahania wagi są normą. Jednak to, że dziś waga pokazuje wyższy wynik, niż pokazywała wczoraj, nie oznacza, że ​​Twój program odchudzania nie działa. Wahania wagi są powszechne u niektórych osób np. u kobiet miesiączkujących, dlatego nie bądź niewolnikiem liczb. Niezależnie od wybranej częstotliwości ważenia, ustal porę i sposób ważenia się.

O jakiej porze dnia stawać na wadze? Rano czy wieczorem?

Ważenie się powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które robisz z rana tuż po przebudzeniu się (najlepiej ważyć się zaraz po porannej toalecie). Wtedy pomiary są najdokładniejsze, ponieważ Twoje ciało miało sporo czasu w nocy na przetworzenie wszystkiego, co wcześniej zjadłeś i wypiłeś.

Ważenie się powinno być wykonywane zawsze w samych okolicznościach: na tej samej wadze, w tym samym miejscu i o stałej porze. Pomiaru wagi dokonuj w samej bieliźnie.

Zadbaj o to, aby wchodzenie na wagę stało się częścią Twojej regularnej rutyny. To najłatwiejszy sposób na obserwowanie zmian, których oczekujesz. Pamiętaj, że Twoja masa ciała zmienia się w ciągu dnia — pomiar może się różnić od kilkudziesięciu dekagramów do nawet kilograma. Wpływ na to ma wiele czynników: ilość zjedzonych pokarmów i wypitej wody czy poziom aktywności.

🛒Poznaj także plany dietetyczno – treningowe Budujmase.pl, w których możesz sam śledzić swoje postępy na podstawie regularnie wprowadzanych przez Ciebie pomiarów masy ciała oraz wybranych obwodów, czy też wgrywanych zdjęć

plany treningowe i dieta w aplikacji

Jak sprawdzać naszą wagę?

Bez względu na częstotliwość ważenia się, wagę sprawdzaj za każdym razem w tych samych warunkach. Być może wolisz śledzenie utraty tkanki tłuszczowej w celu określenia postępów. Głównym celem odchudzania jest utrata tłuszczu, zatem dobierz taki sposób sprawdzania wagi, który da Ci najwięcej informacji na temat swoich postępów w odchudzaniu.

Jak często się ważyć?

Regularne ważenie się może pomóc w utrzymaniu się na właściwej drodze do osiągnięcia celów związanych z utratą lub utrzymaniem wagi. Regularne ważenie się jest najprostszą dostępną formą monitorowania diety. Dzięki temu wiesz, czy wszystko przebiega zgodnie z założeniami, czy może należy wprowadzić jakieś zmiany.

Ważenie się

Czy codzienne ważenie ma sens?

Większość badań mówi, że należy ważyć się codziennie. Ale jeśli codzienne ważenie ma spowodować utratę motywacji, możesz sprawdzać, czy waga zmienia się 1 lub 2 razy w tygodniu.

Badanie przedstawione na niedawnej konferencji Scientific Sessions American Heart Association wykazało, że codzienne ważenie może być rzeczywiście korzystne. Naukowcy stwierdzili, że osoby, które ważyły ​​się raz w tygodniu lub mniej, nie traciły na wadze, podczas gdy osoby, które ważyły ​​się sześć lub siedem razy w tygodniu, traciły na wadze średnio o 1,7% więcej [1].

Monitorowanie masy ciała na diecie

Będąc na diecie odchudzającej, powinieneś założyć, że zarówno kontrolowanie wagi, jak i zmiana nawyków wymagają nieco czasu. Zdrowa utrata masy ciała powinna być stopniowa. Ciągła obserwacja postępów konieczna jest do tego, aby nie dopuścić do ponownego przyrostu masy ciała.

Jakie znaczenie mają pomiary masy ciała?

Pomiar masy ciała wyłącznie przy użyciu wagi łazienkowej nie zawsze rzetelnie odzwierciedla to, jak postępuje proces odchudzania. Jeśli mimo wprowadzenia i przestrzegania planu odchudzania Twoja waga nie spada lub spada zbyt wolno, warto wykonać analizę składu ciała. Możesz bowiem łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że gdy waga stoi, dieta nie działa.

sprawdzanie wagi

Za pozornie “słabe” wyniki odpowiedzialne może być zatrzymywanie wody w organizmie, może to być również wina hormonów. Rozbudowa tkanki mięśniowej także ma wpływ na masę ciała (pamiętaj, że taka sama objętość mięśni waży więcej niż tłuszcz!).

Do analizy składu ciała używa się prądu elektrycznego o niskim natężeniu, który przewodzi w środowisku tłuszczowym oraz wodnym. Pozwala to szybko i bezboleśnie ustalić zawartość procentową tkanki tłuszczowej, w tym trzewnej, udział procentowy mięśni, masy kostnej, a także wiek metaboliczny i podstawową przemianę materii. Wszystkie te informacje są podstawą do dokładnego ustalenia diety, programu ćwiczeń, a także przewidywanego czasu osiągnięcia celu w powiązaniu ze stanem zdrowia i innymi czynnikami wpływającymi na przebieg procesu odchudzania.

Sprawdź także: Waga stoi w miejscu? Podejdź do odchudzania kompleksowo nie tylko po świętach!

Bibliografia:

[1] Yaguang Zheng et al: Temporal Patterns of Self-Weighing Behavior and Weight Loss in the Health eHeart Study. 5 Nov 2018Circulation.
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circ.138.suppl_1.10962

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *