Dobra dieta na masę mięśniową jest kluczem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Wbrew pozorom nie jest łatwo ułożyć optymalny plan żywieniowy, który nie nabijałby pustych kalorii, a przyczyniał się do budowania suchej masy mięśniowej, na której tak bardzo nam zależy. Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić podczas planowania diety np. wiek, waga, aktywność fizyczna, płeć itd. W poniższym artykule przedstawiono przykładową dietę na masę mięśniową dla mężczyzny o wadze 60 kg.

Dieta na masę mięśniową – podstawowe założenia

Co jeść na masę mięśniową? Podstawowym założeniem diety na masę mięśniową jest spożywanie większej ilości kalorii, niż nasz organizm potrzebuje, aby funkcjonować. Polega na takim doborze makroskładników, aby wzrost wagi był świadomy, odpowiednio rozłożony w czasie i kontrolowany. Niestety wielu osobom budowanie masy mięśniowej kojarzy się z jedzeniem czegokolwiek i tak często jak to tylko możliwe. W ten sposób zbudujemy oczywiście potężną masę, ale tłuszczową! Dobra dieta na masę to spożywanie ściśle określonej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy oraz odpowiednia suplementacja.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta

Dieta na budowanie masy mięśniowej – obliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Aby zacząć budowanie masy mięśniowej należy określić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Pamiętajcie, że to ilość i jakość wspomnianych wcześniej makroskładników liczy się najbardziej!

Przykładem jest mężczyzna o wadze 60 kg

a) Ważnym elementem wyliczania odpowiedniej ilości kalorii będzie współczynnik aktywności ruchowej. Pozwoli nam on dobrze wyliczyć kaloryczność, a tym samym ilość potrzebnych składników budulcowych i energetycznych niezbędnych do budowania masy mięśniowej.

WSPÓŁCZYNNIK AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ :
1,2-1,3- dla osoby chorej, która leży w łóżku
1,4- dla osoby, która ma małą aktywność fizyczną
1,5-1,6- dla osoby, która ma umiarkowaną aktywność fizyczną
1,7- dla osoby prowadzącej aktywny tryb życia
2,0- dla osoby, która prowadzi bardzo aktywny tryb życia
2,2-2,4- stosujemy przy osobach uprawiających wyczynowo sport

Przyjmijmy, że wspomniany mężczyzna o wadze 60kg jest osobą o umiarkowanej aktywności fizycznej (współczynnik 1,5).

b) Wyliczmy ile kalorii potrzebujemy do rozpoczęcia budowania masy, co później przełoży się nam na podział procentowy makroskładników i na ich gramaturę.

Podstawowa Przemiana Materii (PPM) to kalorie niezbędne do podtrzymania czynności życiowych człowieka.
PPM= waga ciała x 24 h
PPM = 60 kg x 24 h = 1440 kcal

Całkowita Przemiana Materii (CPM) to całodobowe zapotrzebowanie kaloryczne, gdzie brana pod uwagę jest aktywność fizyczna w pracy, na treningu oraz w ciągu dnia.
CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej
CPM = 1440 kcal x 1,5 = 2160 kcal

Aby móc rozpocząć budowanie masy mięśniowej musimy ustalić początkowo lekką nadwyżkę kaloryczną. Tutaj rozpoczniemy od nadwyżki w wysokości 200 kcal.

Nasz przykładowy adept siłowni musi dziennie spożywać 2360 kcal (2160 kcal + 200 kcal).

c) Teraz ustalamy ile dziennie będziemy spożywać białka, węglowodanów i tłuszczy.
Ustalmy, że mężczyzna będzie na diecie białkowo- węglowodanowej z niewielkim udziałem zdrowych tłuszczy.
Podzielimy je według przykładowego i często stosowanego schematu:
– około 2 g białka na kilogram masy ciała
– około 6 g węglowodanów na kilogram masy ciała
– około 0,5 g tłuszczy na kilogram masy ciała

Daje to następujące wartości:
Białko (B) – 30% – 177 g B
Węglowodany (W) – 60% – 354 g W
Tłuszcze (T) – 10%- 26 g T

d) Kiedy mamy już podział procentowy poszczególnych makroskładników w diecie i znamy ich gramaturę ustalmy liczbę posiłków i co i w jakich ilościach będziemy spożywać.

* ustalamy 5 posiłków dziennie,
* ustalamy, że mężczyzna będzie wykonywał trening między 3, a 4 posiłkiem

Posiłek 1 – B+W+T
Posiłek 2 – B+W+T
Posiłek 3 – (posiłek przedtreningowy)- B+W+T
Posiłek 4 – (posiłek po treningu)- B+W
Posiłek 5 – B+T

Posiłki 1 i 2 są pierwszymi pełnowartościowymi posiłkami, które dadzą nam energię na cały dzień. Posiłek 3 musi nas dobrze przygotować do treningu. Najlepiej, aby był spożyty przynajmniej godzinę przed treningiem. Potreningowy posiłek 4 jest pozbawiony tłuszczy, które mogłyby spowolnić wchłanianie dostarczonych składników. Natomiast posiłek 5 został pozbawiony węglowodanów. Nasz przykładowy mężczyzna ma budować masę mięśniową, a dostarczenie węglowodanów na noc, kiedy organizm odpoczywa, może spowodować odłożenie tej energii w postaci tłuszczu.

e) Doszliśmy do momentu, kiedy mamy wyliczoną kaloryczność diety, ustalony procentowy podział makroskładników i znamy już ich gramaturę którą musimy, kolokwialnie mówiąc, przejadać w ciągu dnia. Jeszcze jeden element dzieli nas od tego, aby mężczyzna o wadze 60 kg mógł rozpocząć budowanie masy mięśniowej – ustalenie dziennego jadłospisu.

Przykładowa dieta na przyrost masy mięśniowej dla mężczyzny o wadze 60 kg

Zawsze rozpisując plan dietetyczny należy wziąć pod uwagę takie sprawy jak np. dzienne spożycie wody (zaleca się od 3 do 3,5 litrów dziennie), odległość czasową pomiędzy posiłkami (tutaj założeniem jest spożywanie posiłku co 3 godziny) oraz uwzględnienie suplementacji.

Dieta na masę mięśniową

Dieta na masę mięśniową

Posiłek 1
Omlet
Płatki owsiane 100g
Rodzynki 30g
1* całe jajko klasy L (około 68g)
2 białka jaj klasy L

Posiłek 2
Pierś z kurczaka 160g
Ryż brązowy 100g
Olej kokosowy 5g
Świeże pomidory 250g

Posiłek 3 (przed treningiem)
Pierś z kurczaka 160g
Kasza jaglana 100g
Olej kokosowy 5g
Świeży ogórek 250g

Posiłek 4 (po treningu)
Polędwica wołowa 160g
Ryż biały 100g
Ogórki kiszone 250g

Posiłek 5
Twaróg chudy 200g
Olej kokosowy 5g
Świeża papryka, rzodkiewka, szczypiorek (łącznie) 250g

Teraz nasz wspominany wiele razy mężczyzna wie co, ile i kiedy jeść. Nic tylko zabrać się za budowanie dobrej jakościowo masy mięśniowej.

Rating: 4.0/5. Wg 51 głosów.
Proszę czekać...

Maciej Pietkiewicz

Maciej Pietkiewicz - instruktor kulturystyki, czynny zawodnik IFBB (medalista Mistrzostw Polski Juniorów), trener personalny, perfekcjonista, który zaangażował się całym sobą w swoją pracę. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w sztukach walki, treningu Crossfit, lekkoatletyce, sam oraz wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy inny wymiar rozwoju fizycznego. Mimo umiłowania do kulturystyki ogólną sprawność fizyczną stawia na pierwszym miejscu.

Komentarze

  1. W zasadzie dowolnym rodzajem mięsa. Zwróć tylko uwagę na to, że polędwica wołowa ma odrobinę więcej tłuszczu w sobie niż np. pierś z kurczaka. W takim przypadku będziesz musiał dodać kilka kropel więcej oliwy lub innego źródła tłuszczu do potrawy.

 1. Świetny artykuł. A czy moglibyście napisać mi na szybko tak ze 2 inne posiłki na chodziarz 2 inne dni, aby każdy dzień nie wyglądał tak samo ?

 2. Ja suplementuje w diecie białko wpc, żeby wyrobić zapotrzebowanie, bo z samej diety bardzo cięzko to zrobić. Teraz mam na stanie WPC od xxxx, świetna opcja bo tanie i jakościowo bardzo dobre

 3. A co z ilością białka na kg masy ciała? Jeśli ktoś warzy 60 kg a tutaj białka na dzień jest ponad 200g to na kilogram wychodzi 3,4g białka. To nie za dużo?

 4. A jeśli trenuję rano (godzina 6) to jaka powinna być kolejność posiłków? I czy mogę zmniejszyć ilość węglowodanów zastępując je czymś innym? (Niestety po cukrach mam problemy z trądzikiem). Z góry dziękuję za odpowiedź

 5. Płatki owsiane 100g + Ryż brązowy 100g + Kasza jaglana 100g + Ryż biały 100g = 400g samego “zboża”. Nie wiem czy 60kg chłopaszek poradzi sobie z taką ilością jedzenia…

 6. Czy ryż mozna zastąpić kaszą gryczaną / ziemniakami / kaszą jęczmienna?
  Waga dotyczy produktów suchych/surowych, czy ugotowanych?

 7. Witam, bardzo się cieszę, że trafiłem na Wasz artykuł. Mam jednak pytanie. Bo coinnego 60kg u kolesia co ma 160cm a coinnego u wyższego. Ja aktualnie ważę 56 kg przy wzroście 190cm.. Nie jestem anorektykiem czy coś.. Lekarze mówią że “takie geny+ stres i nadmiar obowiązków”, czy powyższa dieta pomoże mi przytyc? Ja już próbowałem dwóch różnych diet i nie pomogły… Będę mega wdzięczny za odpowiedź,
  Pozdrawiam

  1. Żeby dowiedzieć się czy pomoże, musisz po prostu spróbować. Ze względu na wzrost pewnie będziesz potrzebował więcej kalorii. Możesz zacząć od tego co jest napisane wyżej i sprawdzać czy będą jakieś efekty. Jeśli w przeciągu tygodnia lub dwóch nie zauważysz zmian na wadze, oznacza to, że musisz zwiększyć jeszcze kaloryczność.

  1. To kiedy rozpoczniesz redukcję zależy tylko od Ciebie i Twoich celów. Jeśli np. założyłeś sobie w okresie masowym przytycie z 80 do 90 kg, to po osiągnięciu tej wagi decydujesz co dalej. Czy kontynuujesz jeszcze budowanie masy mięśniowej, czy przechodzisz na redukcję.

 8. Mam pytanie bo mam 14 lat, wzrost 175, waga 58kg i czy mógłbym stosować tą dietę ale odjąć sobie posiłek drugi ? Będzie to dobre?

  1. nic sobie nie odejmuj. powinieneś dołożyć więcej białka, żeby nie byś suchelcem. rób bicka i klatę to zobaczysz jak laski będą piały do ciebie. no chyba że masz paskudny ryj, to wtedy idź do maca po torbę na głowę

 9. Witam mam pytanie odnośnie godzin posiłków. Jak chodzę na 7 do pracy i nie mam jak spożywać tych posiłków co 3 godziny to jak powinienem rozłożyć je czasowo ?

 10. A co zrobić z używkami np. codziennie wieczorem 2 piwa? Ma to jakiś niekorzystny wpływ na budowę masy mięśniowej?

 11. wszystko zależy od organizmu. Ja ważę 85 kg i przy takim makro masa idzie w górę. Jak miałbym takie makro przy wadze 60kg to pewnie po miesiącu wyglądałbym jak księżyc w pełni:)

 12. Witam jestem osoba chora na raka moja waga przed choroba była 75kg teraz koło 60kg prowadzę aktywny tryb życia chodzę na siłownie jem za 5ciu nie umie przytyć jakieś rady

 13. A co pozmieniać w posiłkach zwłaszcza przed i po treningu jeżeli moja aktywność to tylko bieganie długodystansowe 10-25km, 3-4 treningi tygodniowo?

 14. Witam.
  Nie rozumiem jednego wyliczenia.
  Napisałeś:
  “około 2 g białka na kilogram masy ciała
  (…)
  Daje to następujące wartości:
  Białko (B) – 30% – 177 g B”
  2g B x 60 kg to 120 g. Skąd pozostałe 57g B?

  Pozdrawiam.

 15. Cześć napisales w śniadaniu omlet – możesz sprecyzować z ilu jajek (bialko/żółtka), czy omlet np z płatkami czy mąka

  Dziękuje

 16. Witam
  Dwa pytania czy mogę zrezygnować z ostatniego posiłku ponieważ z racji napiętego grafiku trening mogę wykonać dopiero w godzinach 22:00 – 24:00? J jak jeść w dni bez treningowe?

  Pozdrawiam

  1. Chyba że te 5 posiłków można rozpisać tak
   1 posiłek między 6:00 a 7:00
   2 posiłek między 10:00 a 12:00
   3posiłek między 14:00 a 15:00
   4 posiłek (przedtreningowy) 19:00 a 20:00
   5posiłek potreninngowy 23:30 a 0:30

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj