Odpowiednio zbilansowana dieta jest głównym czynnikiem odpowiadającym za skuteczne budowanie masy mięśniowej jak również za spalanie tkanki tłuszczowej. Jedzenie „na oko” również nie przyniesie dobrych rezultatów, szczególnie jeśli Twoim celem jest wypracowanie masy mięśniowej, a nie masy tłuszczowej. Prawdą jest, że jeśli nie odżywiasz się odpowiednio – możesz zapomnieć o wymarzonej sylwetce. Zatem jaką ilość kalorii należy spożywać, aby cel był na wyciągnięcie ręki?

Otóż przysłowie „diabeł tkwi w szczegółach” jest bardzo dobrym określeniem na odpowiednie odżywianie. Nie wystarczy jeść „do odcięcia”, aby budować masę mięśniową. Podobnie jest przy redukcji tkanki tłuszczowej. Głodzenie się, aby jak najszybciej zrzucić zbędny balast doprowadzi do spadków mięśniowych w znaczącym stopniu. Ponadto określona podaż poszczególnych makroskładników ma tutaj kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli oczekujesz, aby w lustrze widzieć własne mięśnie, a nie sadło.

Co będzie potrzebne, aby dokładnie określić własne zapotrzebowanie kaloryczne?

Przygotuj kalkulator, kartkę papieru, długopis i 15minut czasu. Sam stworzysz swój własny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.

Jakie dane będą do tego potrzebne?

Płeć, waga, wzrost, wiek, określenie własnego stylu życia oraz cel (budowanie masy mięśniowej, czy redukcja tkanki tłuszczowej).

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego (obliczanie zapotrzebowanie kalorycznego):

Krok 1 – Wyliczenie podstawowej przemiany materii [A] – podstawowa przemiana materii, inaczej podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych (często spotykany skrót – BMR) – jest to ilość kcal jaką należy dostarczyć do organizmu, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe, nie uwzględniając przy tym żadnej pracy wykonywanej w ciągu dnia (pozycja leżąca – brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego). Do obliczeń potrzebujesz następujące dane: płeć, wiek (podany w latach), wzrost (podany w cm) oraz waga (podana w kg).

Wzór dla mężczyzn: [A] = 66,5 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

Wzór dla kobiet:     [A] = 655 + (9,6 x WAGA) + (1,85 x WZROST) – (4,7 x WIEK)

Powyższy wynik będzie potrzebny do dalszych obliczeń – zapisz go.

Krok 2 – Określenie własnego trybu życia [B] – jest to bardzo ważne, aby wybrać jak najbardziej zbliżony przedział aktywności fizycznej.
Wybierz jeden z poniższych podpunktów, który określa Twój tryb życia.

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej

1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie

1,4 – praca nie fizyczna, trening 2 razy w tygodniu

1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu

1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu

2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening

Współczynniki podane powyżej są tylko zbliżonym odniesieniem obciążenia pracą wykonywaną w ciągu dnia. Przykładowo – osoba pracująca przy komputerze (czyli praca siedząca), jednak trenująca 5 razy w ciągu tygodnia, swój współczynnik powinna określić w granicach 1,4 – 1,6 (w zależności od intensywności treningu oraz pozostałej części dnia).

Krok 3 – Obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego [C] – do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, potrzebny jest wynik z kroku1 [A] oraz określenie aktywności fizycznej z kroku 2 [B].

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne:

[C] = [A] x [B]

Wynik powyższego równania stanowi indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne na utrzymanie wagi jaką aktualnie posiadasz. Oznacza to, że jest to ilość kalorii, która teoretycznie nie spowoduje żadnych zmian w Twojej masie ciała.

Krok 4 – Określenie własnego somatotypu – inaczej własnej budowy ciała. Pozwoli Ci to na jeszcze dokładniejsze wyliczenie zapotrzebowania energetycznego jeśli znasz swój cel (masa lub redukcja). Jeśli nie wiesz jaki masz somatotyp – zapoznaj się z tematem “Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?”. Wybierz najbardziej zbliżony do siebie. Jakiej budowy jest Twoje ciało? Ektomorficznej, mezomorficznej, a może endomorficznej?

Krok 5 – Końcowe obliczenie z określonym celem [D] – w zależności od własnego somatotypu (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik) oraz od celu (budowa masy, redukcja tkanki tłuszczowej) końcowe obliczenia będą się od siebie znacznie różnić.

Cel – budowanie masy mięśniowej:

W przypadku budowania masy mięśniowej, niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. W zależności od własnego somatotypu, do otrzymanego wyniku z kroku3 [C], dodajemy odpowiednią nadwyżkę kaloryczną, a wygląda to następująco:

Ektomorfik:  [C] + 20% x [C]

Mezomorfik: [C] +15% x [C]

Endomorfik: [C] + 10% x [C]

Przykładowy wzór dla ektomorfików: [D] = [C] + (0,2x [C])

Cel – redukcja tkanki tłuszczowej:

W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, niezbędny jest niedobór kaloryczny. W zależności od własnego somatotypu, od otrzymanego wyniku z kroku3 [C] odejmujemy

Ektomorfik:   [C] – 10% [C]

Mezomorfik: [C] – 15% [C]

Endomorfik:  [C] – 20% [C]

Przykładowy wzór dla ektomorfików: [D] = [C] – (0,1x [C])

Podsumowanie etapu 1

Ostateczny wynik – czyli [D], jest to wyliczona ilość kalorii, jaką musisz dziennie spożywać, aby dążyć do zbudowania wymarzonej sylwetki. Oczywiście taka ilość powinna stanowić dla Ciebie wyznacznik i nie jest 100% pewne, że taka ilość będzie dla Ciebie idealną. Koniecznym jest kontrolowanie wagi, sprawdzanie oraz zapisywanie wyników, a w razie jakichkolwiek  niepowodzeń – wprowadzenie odpowiednich zmian.

Przykładowe obliczenia (kalkulator zapotrzebowania kalorycznego):

Przykład numer 1:
Płeć: Mężczyzna
Waga: 80 kg
Wzrost: 188 cm
Wiek: 22 lata
Aktywność fizyczna w ciągu dnia: [B] = 1,4
Somatotyp: Ektomorfik
Cel: Budowanie masy mięśniowej

Krok1:  Wzór dla mężczyzn:  66 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

[A]= 66,5 + (13,7 x 80) + (5 x 188) – (6,8 x 22)

[A]= 1956,9 kcal – jest to podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, aby utrzymać funkcje życiowe

Krok2: [B] =1,4 – wybrany współczynnik aktywności fizycznej

Krok3: [C] = [A] x [B]

[C] = 1956,9 x 1,4
[C] = 2739,66 kcal – jest to dzienne zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie danej masy ciała

Krok4: Somatotyp – Ektomorfik

Krok5: Cel – Budowanie masy mięśniowej

[D] = [C] + (0,2x [C])

[D] = 2739,66 + (0,2 x 2739,66)

[D] = 3287,59 kcal – Ilość kalorii jaką należy spożywać wyżej wymieniona osoby, aby przybierała na masie mięśniowej.

Przykład numer 2:
Płeć: Mężczyzna
Waga: 94 kg
Wzrost: 176 cm
Wiek: 25 lat
Aktywność fizyczna w ciągu dnia: [B] = 1,6
Somatotyp: Endomorfik
Cel: Redukcja tkanki tłuszczowej

Krok1:  Wzór dla mężczyzn:  66 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

[A]= 66,5 + (13,7 x 94) + (5 x 176) – (6,8 x 25)

[A]= 2069 kcal – jest to podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, aby utrzymać funkcje życiowe

Krok2: [B] =1,6 – wybrany współczynnik aktywności fizycznej

Krok3: [C] = [A] x [B]

[C] = 2069 x 1,6
[C] = 3310,4 kcal – jest to dzienne zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie danej masy ciała

Krok4: Somatotyp – Endomorfik

Krok5: Cel – Redukcja tkanki tłuszczowej

[D] = [C] – (0,2x [C])

[D] = 3310,4 – (0,2 x 3310,4)

[D] = 2648,32 kcal – Ilość kalorii jaką należy spożywać wyżej wymieniona osoby, aby redukowała tkankę tłuszczową

Podsumowanie

Jeśli jesteś osobą zdrową oraz podałeś prawdziwe informacje do niezbędnych obliczeń, to masz 90% pewności, że wyliczona pula kaloryczna będzie dla Ciebie odpowiednim wyznacznikiem. Jest to jeden z najlepszych oraz najbardziej powszechnych sposobów na obliczanie puli kalorycznej, uwzględniając przy tym praktycznie wszystkie możliwe cechy danego organizmu.

Rating: 4.1/5. Wg 54 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Bardzo dobrze jasno napisany artykuł. Mam dylemat, jak dobrać dietę pudełkowa gdzie najczęściej można zamówić 1500, a potem 200 kcal a moje zapotrzebowanie przy redukcji wyszło 1750…?

 2. Nic już z tego nie rozumiem.
  Każdy kalkulator i każdy wzór pokazuje kompletnie odmienne wartości. Komu wierzyć?

  Mam 25 lat,
  mam 178 lub 179cm wzrostu
  ważę 105,4kg
  moj poziom tkanki tłuszczowej to 30.2% (ważone tanitą)

  dodam, że mam somatotyp endo-mezo ale z naciskiem na endo.
  W sensie, mam szerokie barki, duże przedramiona, duże bicki itd ale przy okazji grube uda, duże pośladki i odstający brzuch. Bardzo łatwo mi przychodzi wzrost siły i mięśni ale strasznie wolno redukuję.
  Najlepszą redukcję w życiu zrobiłem na diecie keto ale nie chcę całkowicie pozbywać się węgli.
  Tak 20-30% wystarczyłoby zupełnie.

  Jaki powinienem mieć współczynnik aktywności jeśli codziennie pracuję przy biurku i dojeżdżam do pracy autem ale ćwiczę 3 razy w tygodniu bardzo ciężkim treningiem 5×5 korzystająć ze swoich maksymalnych obciążeń (około 90% maxymalnego ciężaru) a zamiast odpoczywać między seriami nic nie robiąc, robię jakieś dodatkowe ćwiczenia?

  Przydałaby mi się pomoc bo przy 2400kcal mam wrażenie, że się zagładzam (choć wiele kalkulatorów i wzorów takie podaje wyniki) a jak dam więcej to za chwilę mi masa wchodzi.

  Pozdrawiam serdecznie

  1. Widzisz ja znowu mam problem w druga strone. Waga 80 wiek 24 i 178cm wzrostu. Jestem na masie na 3900kcal. Dobilem 72 na 80 i waga stop! Ciezko mi wepchac tyle jedzenia a jak sobie pomysle o twojej wadze 105 to juz widze te 5000 kcal zeby tyle zjesc ^^

 3. Liczyłam na wielu kalkulatorach i na każdym wychodzi mi to samo. Jednak ten jest jeden z lepszych. Dobrze napisany. Jeżeli będę znowu korzystać z jakiegoś to tylko z tego. Polecam

  1. Zadaj sobie trud wybierze przeszperaj google znajdź sobie ,dopasuj co możesz jeść zaczynając redukcję czy masówkę np.piersi ,ryby jaja .ryże oswsianka kaszę, warzywa .podane artykuły zawierają kalorie i z nich obliczasz zapotrzebowanie na dzień .proste jak budowa cepa

 4. To który wzór na [A]- mężczyzna jest ok?
  Krok1: Wzór dla mężczyzn: 66 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)
  czy
  [A]= 66,5 + (13,75 x 94) + (5 x 176) – (6,8 x 25)

  13,7 czy 13,75?

 5. HNM…dziwne, trenowałam cross fit, przedtem jogę, a teraz na maszynach ze względu na kontuzję, potrafię wsunąć 5000 tyś i wyglądam jak rasowy kenijski biegacz a chciałam jak Pudzian z przymrużeniem oka ,odżywki i inne kreatyny też były, i co wy na to?

  1. Witam,
   Zakładając że nie jest w swoim szczycie genetycznym czyli , ze osiągnąłes swoj możliwy max genetyczny . Zwróciłbym uwagę na odpowiedni dobór makro skladnikow , zmiany w programie treningowym , może jest nie wystarczający by ruszyć Twój organizm . Kolejnym aspektem można spróbować zwiększyć liczbę kalorii w dni treningowe zmniejszyć w nie treningowe, kolejny aspekt regeneracja i odpowiednia dawka snu . Również polecam zrobienie morfologii , może tu okazać sie ze masz jakies braki które stoją na przeszkodzie .

 6. HNM…dziwne, trenowałam cross fit, przedtem jogę, a teraz na maszynach ze względu na kontuzję, potrafię wsunąć 5000 tyś i wyglądam jak rasowy kenijski biegacz a chciałam jak Pudzian z przymrużeniem oka ,odżywki i inne kreatyny też były, i co wy na to?

 7. Bardzo proszę obliczcie moje zapotrzebowanie kcal na redukcje oraz na budowę mięśni ponieważ wg tych prostych/łatwych wzorów mimo wszystko wg mnie w wyniku wychodzą bzdury. Porównam wyniki Wasze z moimi.
  Moje dane męszczyzna
  wiek 39lat
  waga 96kg
  wzrost 189cm
  tryb życia 1,4
  budowa ektomorfik

  Z góry dziękuję.

   1. Dokładnie… największym stresem w życiu była dla mnie matematyka (Nie wiem jak zdałam maturę;)) , a obliczyłam to bez żadnego problemu… prócz mięśni i płaskiego brzucha , jednak warto mieć i mózg

 8. Określenie trybu życia.Trening 3x wygodnie praca w markecie budowlanymJaki współczynnik byście dali.Ja obstawiałem 1.8.Prosze o podpowiedz.Pozdrawiam

 9. U mnie to wygląda tak że prace mam siedzącą (wyspa w galerii) 11h ale od dwóch miesięcy chodzę na siłownię 3x w tygodniu, współczynnik ustawiłem na 1,2 z tego względu że praca praktycznie cały czas siedząca. Nie wiem jak określić swój somatotyp ponieważ górę mam dosyć okej zbudowaną a tłuszcz w większości mam na brzuchu (nie mam wydętego brzucha po piwie, bardziej taka opona na dole brzucha i boczki) i na twarzy, nie jestem ulany cały. Ale mimo to wybrałem endomorfika i z wyliczeń wyszło że na redukcji powinienem jeść 2079,2 kcal. Czy dobrze to wyliczyłem czy obliczyć to inaczej?

 10. Moze ktos mi pomuc ? mam 32 lata 178cm wzrostu przy wadze 76kg chcialbym przytyc nabrac masy moja praca to stojaca 8h/ dziennie i cwicze 4 razy w tygodniu na silowni z gory dzieki wielkie;)

 11. Pomóżcie proszę bo chyba coś źle policzyłam..
  Waga 71kg
  wzrost 165
  wiek 26
  siedzący tryb życia (1.2)
  endomorfik
  a końcowe obliczenia wychodzą mi 1168,75kcal – toż to głodówka… O.o

  1. Karola wyszło mi że powinnaś mieć 1458,86 kcal
   655+681,6+305,25-122,20= 1519,65 x 1,2 = 1823,58
   1823,58-(0,2*1823,58)=1458,86

 12. Proszę o pomoc w obliczeniu liczby kalorii do diety redukcyjnej. Mam 178 cm wzrostu, ważę 80 kg, a moim celem jest 70 kg. Planuję treningi 3 razy w tygodniu oparte na bieganiu interwalowym plus ćwiczenia na brzuch. Dzięki za pomoc.

  1. Witam
   Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową, a przy tym zachować jak najwięcej tkanki mięśniowej to zalecam trening siłowy. Jako pomoc w spalaniu możesz dołożyć interwał ale nie opieraj na nim całego treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj