Poszukując dobrego suplementu wspomagającego redukcję tkanki tłuszczowej warto zwrócić uwagę na jego skład. Spalacze są dosyć popularne w tej kategorii, lecz ich skuteczność w dużej mierze zależy od tego, co dany preparat zawiera. Poniżej przedstawione zostały składniki najczęściej zawarte w spalaczach tłuszczu w postaci mieszanek. Jakich składników należy poszukiwać w skutecznych preparatach tego rodzaju?

Kofeina

Kofeina jest powszechnie spożywanym alkaloidem stymulującym poprzez ograniczenie przekazywania do mózgu sygnału o zmęczeniu. Metabolizm nie jest wtedy hamowany. Tym samym kofeina pozwala na spalenie większej ilości tanki tłuszczowej, ponieważ po wyczerpaniu zapasów energii zgromadzonych w mięśniach jest ona czerpana z tkanki tłuszczowej. Ponadto stymuluje spalanie tłuszczu poprzez przyspieszenie termogenezy, co oznacza, że przekształcanie energii zakumulowanej w postaci tkanki tłuszczowej do energii cieplnej następuje szybciej, co objawia się wzrostem temperatury. Kofeina indukuje utlenianie trójglicerydów tkanki tłuszczowej. Z tego względu często stanowi składnik spalaczy i skutecznie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Przyczynia się również do zwiększenia skupienia i wytrzymałości w czasie trwania treningu. Należy uważać z jej dozowaniem – nadmiar może w łagodny sposób uzależniać i powodować bezsenność.

L-karnityna

Karnityna jest syntetyzowana z aminokwasów takich jak metionina i lizyna. Jej aktywną postacią jest l-karnityna i wspomaga ona proces degradacji kwasów tłuszczowych w komórkach mitochondriów, przez co występuje w suplementach diety wspomagających odchudzanie. Odpowiada głównie za rozpad kwasów tłuszczowych wchodzących w skład trójglicerydów budujących tkankę tłuszczową. Najaktywniejszą biologicznie postacią tego związku jest forma acetylowana określana skrótem ALCAR. Po jej zastosowaniu zmienia się równowaga pomiędzy zużyciem glukozy i kwasów tłuszczowych w celu uzyskania energii. Zmniejsza się zużycie glukozy, co pozwala odkładać ją w postaci glikogenu w mięśniach. Z kolei zużycie kwasów tłuszczowych do pozyskania energii staje się mechanizmem priorytetowym, co prowadzi do utrzymania masy przy równoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Niedobór l-karnityny skutkuje utrudnieniem oksydacji kwasów tłuszczowych, więc utylizacja lipidów zostaje utrudniona.

Zielona herbata

Ekstrakt z zielonej herbaty to naturalnie pozyskiwany silny antyoksydant i zapewnia szereg różnych korzyści również w suplementach jako środek wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej. Katechiny zawarte w zielonej herbacie mają zdolność stymulowania utleniania tłuszczów. Ponadto wzmagają termogeneze. Za takie działanie odpowiedzialna jest szczególnie galusan epigalokatechiny (EGCG) będący jednym z najsilniej działających katechin zielonej herbaty. Działa ona poprzez hamowanie jednej z tranferaz doprowadzającej do rozpadu katecholamin. W efekcie dostarczanie tej EGCG zwiększa aktywność neurotransmiterów takich jak dopamina i epinefryna. Te z kolei wpływają pozytywnie na metabolizm tłuszczu przyspieszając go, dlatego ich degradacja nie jest zjawiskiem pożądanym. Działając poprzez taki mechanizm ekstrakt zielonej herbaty działa pobudzająco i w nadmiarze może powodować bezsenność.

Kapsaicyna

Kapsaicyna znajduje się głównie w papryce i odpowiada za jej ostrość. Po spożyciu tej pikantnej przyprawy dochodzi do stymulacji beta-adrenergicznej. W efekcie zwiększa się wydatek energetyczny i przyspieszony zostaje proces oksydacji kwasów tłuszczowych eliminując możliwość odkładania trójglicerydów w tkance tłuszczowej.

Zielona kawa    

Ziarna zielonej kawy są coraz popularniejszym składnikiem wspomagającym odchudzanie. Osoby regularnie przyjmujące ekstrakt z niepalonych ziaren kawowca zużywają więcej kalorii podczas ćwiczeń. Wszystko przez znajdujący się w nich silny antyoksydant – kwas chlorogenowy, który jest inhibitorem wchłaniania glukozy. Hamowanie absorbcji glukozy zmniejsza prawdopodobieństwo odłożenie się jej nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.

Johimbina

Johimbina jest to substancja pozyskiwana z kory afrykańskiego drzewa i podobnie jak kofeina jest alkaloidem. W niewielkich ilościach powoduje przyspieszenie metabolizmu trójglicerydów, co określa się również mianem mobilizacji kwasów tłuszczowych w organizmie.

Najlepsze efekty przyjmowania johimbiny uzyskuje się na czczo ze względu na hamowanie jej działania przez pokarm i podniesiony poziom insuliny. Podana przed treningiem blokuje receptory na adipocytach, co stymuluje uwalnianie katecholamin. Objawia się to działaniem lipolitycznym. Zwiększony przepływ krwi przekłada się na dostarczanie do mięśni większej ilości tlenu. Efektem są sprawniej zachodzące w nich reakcje metaboliczne takie jak oksydacja kwasów tłuszczowych. Przekłada się to na wysoką skuteczność tego składnika w suplementach wspomagających odchudzanie. Działa również na trudne do usunięcie części tkanki tłuszczowej. Niestety w nadmiarze może prowadzić do bólów głowy, niestrawności, a nawet bezsenności spowodowanej wzrostem stężenia adrenaliny. Wobec czego nie należy przekraczać zalecanej przez producenta dawki preparatu zawierającego ten alkaloid.

Czarny pieprz

Czarny pieprz jest częstym składnikiem spalaczy ze względu na znajdującą się w nim piperynę. Uważa się, że ma ona zdolność zapobiegania odkładaniu się tłuszczów w adipocytach. Blokuje w ten sposób powiększanie się istniejących komórek tłuszczowych, a także powstawanie nowych.

Ocena: 5.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No