WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

5 wskazówek jak szybko nauczyć się pływać

5 wskazówek jak szybko nauczyć się pływać

Zbliżające się lato to okres plażowania i kąpieli wodnych. Baseny, kąpieliska i jeziora są oblegane przez wczasowiczów w czasie cieplejszych dni. Do wakacji został około miesiąc. Jest to “ostatni dzwonek”, aby podjąć się nauki pływania i w pełni cieszyć się z możliwości długo wyczekiwanego urlopu. Intensywna nauka pływania w ciągu czterech tygodni może przynieść zadowalające efekty.

Jak szybko nauczyć się pływać?

Jeśli chcesz nauczyć się pływać w krótkim czasie to z pewnością będziesz potrzebował zajęć z trenerem i regularnych ćwiczeń. Warto zapisać się na najbliższą pływalnie i skorzystać z pomocy fachowca.

Prawdopodobnie pierwsze lekcje będą polegały na adaptacji do nowych warunków i utrzymania ciała na powierzchni wody. Jak w każdym treningu wymagana jest progresja, czyli przechodzenie do coraz trudniejszych elementów.

Po pewnym czasie włączysz do pracy ruch rąk i nóg, co będzie pierwszym krokiem nauki pływania. Ważne jest również wybór stylu pływania:

zestaw dla pływaka
  • pływanie kraulem
  • pływanie żabką
  • pływanie na plecach

To najbardziej popularne style pływackie. Ze względu na to jaki z nich wybierzesz to lekcje pływania będą wyglądały nieco inaczej.

Kup Zestaw dla pływaka w sklepie Budujmase.pl

Każdy z nas ma nieco inne zdolności opanowania techniki danego stylu. Niektóre osoby szybciej nauczą się pływania na plecach, a jeszcze inni bardzo szybko nauczą się pływać kraulem.

Sprawdź także: Pływanie – jakie korzyści?

Wskazówki jak nauczyć się pływać

  1. Jeśli chcesz w krótkim czasie nauczyć się pływać to najlepszym wyborem będą zajęcia z trenerem. Jego cenne wskazówki pomogą zoptymalizować efekty Twojej pracy.
  2. Najlepszą dostępną opcją do nauki pływania jest regularne korzystanie z basenu. Na pływalniach masz do dyspozycji deski i pianki, których rolą jest nauczyć Cię szybciej pływać.
  3. Pod żadnym pozorem nie ucz się pływać samemu na kąpieliskach. Woda bywa zgubna i jeśli nie masz doświadczenia i opanowanych ruchów to może się to skończyć niechcianym wypadkiem.
  4. Nauka każdego rodzaju aktywności wymaga czasu. Podobnie jeśli chodzi o naukę pływania. Jest to proces, który wymaga zaplanowania. Każdy styl nieco różni się od siebie i z pewnością nauka każdego z nich wymaga różnej ilości czasu spędzonego w wodzie.
  5. Warto zacząć od najłatwiejszego stylu jakim dla większości osób jest żabka. W dalszym etapie możemy rozpocząć naukę kraulu. Najtrudniejszy styl pływacki to pływanie na plecach. Ciało ułożone w innej pozycji na wodzie to tak naprawdę nauka od początku.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka to łatwy styl jeśli chodzi o naukę pływania. Aby się go nauczyć najważniejsze jest utrzymywanie ciała na powierzchni wody. Jest to najtrudniejszy element pływania żabką. Jeśli nauczysz się utrzymywania na wodzie to możesz przejść do kolejnego etapu nauki.

Kolejny krok to włączenie do pracy ręce i nogi. Polegają one wykonywaniu ruchów okrężnych wyprowadzanych od ciała. Nie jest to dynamiczny styl, co więcej nie jest to styl olimpijski. Jest to rekreacyjna forma stylu pływania.

Opisywana forma pływania jest bardzo lubiana przez amatorów. Bardzo dobrze sprawdzi się na basenie i kąpieliskach, gdzie nie ma zbyt dużych ruchów wody.

Pływać żabką można nauczyć się w każdym wieku, ze względu na niski poziom trudności. W przypadku dorosłych i dzieci nauka pływania żabką może być stylem, z którym ma się pierwszy kontakt.

Nauka pływania – jak nauczyć się pływać samemu?

Nauka pływania samemu z pewnością nie należy do najłatwiejszych czynności. Jeśli podjąłeś decyzję, aby nauczyć się pływać samemu to musisz zaplanować cały proces i wybrać miejsce nauki. Najlepszym wyborem będzie basen. Z kilku powodów:

  • masz wpływ na to jak głęboka jest woda
  • jesteś pod okiem ratownika
  • ruch wody nie przeszkadza pływaniu

Do czasu spędzonego w wodzie należy podejść z respektem. Jeden błąd może źle się skończyć dla Twojego zdrowia. Bardzo łatwo o zachłyśnięcie wodą lub utratę gruntu pod nogami. Właśnie dlatego jeśli chcesz nauczyć się pływać to najlepszym miejscem przeznaczonym pod ten cel będzie basen.

Stopniowo wprowadzaj elementy nauki pływania i przyzwyczaj się do spędzania czasu w wodzie. W kolejnych etapach wprowadzaj ruchy rąk i nóg i staraj się pokonać jak najdłuższy dystans.

Regularna i konsekwentna praca spowoduje, że z czasem opanujesz pływanie. Umiejętność zachowania się w wodzie jest przydatna nie tylko pod względem rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Może okazać się, że pływanie może się przydać w nagłych sytuacjach, gdy zauważymy potrzebę pomocy osobie, która zaczyna tonąć.

Bardzo dobra umiejętność pływania i zachowanie chłodnej głowy może spowodować, że pomożesz osobie, która będąc w wodzie nie może sobie sama poradzić z kontrolą własnego ciała.

Czytaj także: Aqua aerobik, czyli trening na basenie


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *