Jeśli chcesz mieć silne nogi oczywiste jest, że nie możesz pomijać treningu nóg. Jednak co w sytuacji kiedy trenujesz je regularnie, a i tak nie odczuwasz progresu siłowego? Oto 5 największych błędów, które ludzie popełniają podczas próby uzyskania silnych nóg. Upewnij się, że nie robisz żadnego z nich.

1. Unikanie przysiadów

Najbardziej oczywistym powodem na to, że Twoje nogi nie są silne to nie wykonywanie przysiadów. Co prawda niektóre osoby mają kontuzje, które im na to nie pozwalają. Wtedy nie robienie tego typu ćwiczeń na nogi jest zrozumiałe. Ale każda zdrowa osoba powinna robić jak najwięcej przysiadów. Oczywiście można je zastąpić innymi ćwiczeniami na nogi typu: wypychanie na maszynie, przysiady na maszynie Smith czy uginanie nóg, ale korzyści z nich wychodzą blado w porównaniu z prawidłowo wykonanymi przysiadami.

2. Nie wykonywanie przysiadów w pełnym zakresie

Jeśli robisz przysiady to świetnie. Ale czy robisz je w pełnym zakresie ruchu? Przez pełne przysiady rozumiemy pozycję poniżej równoległej (kolec biodrowy znajduje się poniżej linii kolan). Pełne przysiady lepiej kształtują siłę i wytrzymałość mięśni niż te wykonywane tylko do kąta 90 stopni. Dodatkowo ćwiczenie to, wbrew wielu mitom, nie obciąża kolan. Wręcz przeciwnie – pełne przysiady przyczyniają się do wzmocnienia struktur kolana i pomagają w zapobieganiu urazom.

3. Robienie długich, powolnych treningów cardio

Nie wszystkie treningi cardio są sobie równe. Jeśli godzinami powoli biegasz lub chodzisz na bieżni w rzeczywistości możesz zmniejszyć swoją siłę. Jedno z badań wykazało, że połączone treningu siłowego i wytrzymałościowego mogą hamować rozwój siły. Więc jaki jest najlepszy trening cardio na przyrost siły? Odpowiedź jest prosta – trening interwałowy (HIIT). Tego typu trening może dać lepsze efekty dla układu krążenia przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej i siły.

4. Brak stopniowego zwiększania ciężaru

Gdy wywierasz stres na swoje ciało, sprawiasz że musi się ono dostosować. W ten sposób się zmienia, aby być lepiej przygotowanym na stres w przyszłości. Jeśli na siłowni zrobisz 4 serie po 10 powtórzeń w każdym tygodniu z tym samym ciężarem Twój organizm przystosuje się do tego wysiłku. Wtedy najlepiej zwiększyć wywierany na organizm stres poprzez dodanie większej ilości powtórzeń, więcej serii, większego ciężaru lub skrócenie okresów odpoczynku.

5. Zbyt mało białka

Odżywianie to bardzo szeroki temat, dlatego tutaj skupimy się na białku, które pomaga budować mięśnie, a tym samym i siłę. Wytyczne dotyczące spożycia tego makroskładnika są inne dla osób, które nie ćwiczą, dla tych którzy ćwiczą by utrzymać formę i dla osób zwiększających siłę. Dla sportowców intensywnie ćwiczących konieczne jest spożywanie co najmniej 2 g białka na 1 kg masy ciała

Rating: 4.2/5. Wg 15 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj