Potężne ramiona od zawsze stanowiły marzenia wielu mężczyzn. Świadczyły bowiem o sile rąk, gotowości do pracy, zdolnościach do walki i wielu innych rzeczach, które budowały szacunek i podziw. Ćwiczeń na biceps jest wiele, dziś jednak skoncentrujemy się na tych, które powszechnie uchodzą za najlepsze.

1. Uginanie ramion hantlami z supinacją nadgarstka na ławce dodatniej

Mięsień dwugłowy ramienia składa się z 2 głów, które różnią się miejscem przyczepienia do kości. Głowa długa przyczepia się powyżej stawu barkowego, co oznacza, że położenie górnej części ramienia może wpływać na to w jakim stopniu dana głowa pomaga podczas wykonywania tego ćwiczenia.

To ćwiczenie wymusza ułożenie kości ramiennej za linią ciała, co powoduje maksymalne rozciągnięcie głowy długiej bicepsa. Im bardziej poziomo ustawiona będzie ławka, tym większe rozciągnięcie mięśnia.

2. Uginanie ramion ze sztangą szerokim chwytem stojąc

Zastosowanie szerszego niż zwykle uchwytu powoduje zewnętrzną rotację w stawie barkowym, więc kość ramienna zmienia swoją pozycję. Zmusza to do zaangażowania mocniej głowy krótkiej bicepsa. W tym ćwiczeniu, jak i we wszystkich uginaniach ze sztangą, unikaj ruchów oszukanych, czyli nie odchylaj pleców do tyłu.

3. Uginanie Zottmana

Masz problem z wyborem ćwiczenia na biceps. Wybierz uginanie Zottmana. W tym ćwiczeniu, palce dłoni są skierowane do sufitu podczas ruchu w górę oraz skierowane w do dołu podczas ruchu opuszczania.

4. Uginanie ramion ze sztangą

Najbardziej klasyczne ćwiczenie. Możesz spróbować różnych rozstawów dłoni na sztandze. Może to zmniejszyć dyskomfort podczas wykonywania ćwiczenia oraz aktywować różne części bicepsa. Wąski chwyt bardziej zaangażuje głowę długą, natomiast szerszy – głowę krótką.

5. Naprzemienne uginanie ramion z hantlami stojąc

Jedno z podstawowych i najpopularniejszych ćwiczeń na biceps. Można je wykonywać w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Bardzo dobrze sprawdza się w roli rozgrzewki przed ciężkimi seriami ze sztangą, ale również jako samodzielne ćwiczenie rozwijające masę i kształt bicepsów. Zaleca się dodanie do podstawowej techniki ruchu skrętu nadgarstka do wewnątrz, celem pobudzenia mięśni dwugłowych do ponadprogramowej pracy..

6. Naprzemienne uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym na modlitewniku

Chwyt młotkowy, lub naturalny, będzie najsilniejszym ze względu na ułożenie nadgarstka. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie zginacze łokcia są tutaj mocno zaangażowane. Wykonywanie ćwiczenia na modlitewniku zmniejszy ryzyko ruchów oszukanych i zwiększy zaangażowanie mięśni.

7. Uginanie ramienia z hantlą w pozycji pochylonej z rotacją wewnętrzną

To ćwiczenie wymusza pozycję ramienia z przodu ciała z rotacją w stawie barkowym. Mimo, iż zmniejsza to zaangażowanie głowy długiej, zwiększa grubość i wielkość bicepsa, poprzez mocniejsze zaangażowanie głowy krótkiej.

8. Uginanie ramion ze sztangą łamaną stojąc

Jest to dobra alternatywa dla tego samego ćwiczenia wykonywanego z użyciem sztangi prostej. W zależności od głębokości załamania, sztanga ta pozwala na zintensyfikowanie pracy głowy krótkiej, poprawia jej uwypuklenie oraz pozwala na wykonywanie ćwiczeń z dużym obciążeniem dla osób cierpiących na problemy z nadgarstkami.

9. Uginanie młotkowe ramion z hantlami na ławce skośnej

Kolejne, bardzo cenione ćwiczenie przez kulturystów. Jego główną zaletą jest rozwijanie zarówno masy mięśni dwugłowych, jak i zaokrąglanie ich kształtu. Ze względu na specyficzną pozycję, zarówno ręki jak i tułowia należy je wykonywać z dużą koncentracją i starannie dobierać obciążenie.

Ruch negatywny wykonujemy do pełnego rozciągnięcia bicepsów, nie do przeprostu.

10. Uginanie ramion stojąc przy użyciu linek wyciągu górnego

Ćwiczenia na wyciągach powinny stanowić raczej dodatek do planu treningowego, niż figurować jako jego główny rdzeń, jednak w przypadku bicepsów, szczególne możliwości ustawienia rąk będą nieosiągalną w porównaniu do wolnych ciężarów zaletą.

Specyfika tego ruchu polega na sposobie chwytu linek, a konkretnie na ułożeniu dłoni, dzięki któremu możemy wymusić na mięśniu pracę, do której z pewnością wcześniej nie był przyzwyczajony i tym samym przełamać rutynę treningową.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj