WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Duża masa mięśniowa a sporty walki – czy warto mieć dużą masę mięśniową?

duża masa mięśniowa sporty walki

Ostatnie lata to dużo większe zainteresowanie sportami walki. Ta dyscyplina sportu stała się bardziej dostępna dla amatorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w boksie, MMA czy kickboxingu. Wiele siłowni oferuje zajęcia grupowe dla klubowiczów, ponieważ możesz w aktywny sposób rozładować złe emocje. Sporty walki to wymagająca dyscyplina dla osób z większą masą mięśniową. Czy da się pogodzić rozbudowaną sylwetkę i dynamikę potrzebną w sportach walki?

Czy duża masa mięśniowa pomaga w sportach walki?

Duża ilość masy mięśniowej jest czynnikiem, który limituje Twoje osiągnięcia w sportach walki. Głównym czynnikiem, który ogranicza Cię podczas pojedynku z przeciwnikiem jest stopień wytrzymałości tlenowej. Masa mięśniowa wykazuje duże zapotrzebowanie na tlen. W związku z tym Twoja wydolność jest ograniczona. Im dłużej trwa walka, tym ciężej będzie Ci przeciwstawić się rywalowi.

Kolejnym aspektem jest koordynacja i dynamika ruchów. Większe ilości masy mięśniowej ograniczają Twój zakres ruchu i dynamikę wyprowadzania ciosów lub ochrony przed nimi. Jak zapewne wiesz, sporty walki to wymagają dobrego rozciągnięcia i elastyczności.

Masa mięśniowa może ograniczać te parametry. Trening sportów walki to również pojedynki w parterze. Większa ilość masy mięśniowej może przeszkadzać podczas walki w niższych pozycjach.

Należy zauważyć, że masa mięśniowa w sportach walki to nie tylko minusy. Wręcz przeciwnie, budowanie masy mięśniowej zwiększa siłę ciosu, co ma duże znaczenie w sportach walki. Niejednokrotnie możemy zauważyć walki w większych wagach, gdzie to jeden cios decyduje o werdykcie. Jest to właśnie związane siłą ciosów.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Co jest najważniejsze w sportach walki

Jeśli chcesz być mistrzem sportów walki, to musisz zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jest to rodzaj sportu, gdzie liczy się wiele aspektów. Od czasu reakcji, przez siłę, aż po wytrzymałość. Trenując sporty walki musisz tak nakierować swoje treningi, aby rozwijać każdy z parametrów. Fighterzy wykonują wiele jednostek treningowych nie tylko na macie. Nie jest im obce bieganie lub treningi siłowe.

Treningi biegowe mają za zadanie poprawę wydolności, a ćwiczenia siłowe mają na celu zwiększenie lub podtrzymanie masy ciała. Trening siłowy w sportach walki opiera się o ćwiczenia wielostawowe takie jak: przysiady, wyciskania, wiosłowania lub martwe ciągi.

Tego rodzaju trening należy wykonywać około 3 razy w tygodniu. Resztę jednostek treningowych poza bieganiem i treningiem siłowym powinny stanowić odpowiednio zaplanowane jednostki na macie lub w ringu.

plany - rejestracja

1. Koordynacja

trening bokserski

Sporty walki to sekwencja ruchów, które następują po sobie. Jest to trudny aspekt dla osób początkujących, ponieważ wymaga praktyki. Odpowiednie skoordynowanie ruchów przychodzi z czasem.

Pierwsze treningi to nauka wyprowadzania ciosów i obrony w zwolnionym tempie. Dopiero wypracowując odpowiednie mechanizmy będziesz w stanie walczyć dobrze technicznie, a właściwe zachowania przyjdą automatycznie. Do opanowania sztuk walki konieczna jest odpowiednia koordynacja.

Sprawdź także: Trening motoryczny pod sztuki walki

2. Wytrzymałość tlenowa

Dobra kondycja pozwoli walczyć Ci na pełnej intensywności przez wszystkie rundy. Bez dobrej wytrzymałości tlenowej czas działa na Twoją niekorzyść. Każda minuta walki sprawi, że będziesz łatwiejszy do pokonania. Twoje ruchy będą wolniejsze, a czas reakcji słabszy. W związku z tym, bez dobrej kondycji musisz dążyć do szybkiego zakończenia walki na Twoją korzyść. Powoduje to pewne ryzyko, które nie zawsze wyjdzie dla Ciebie na dobre.

Budując większą masę mięśniową Twoje zapotrzebowanie na tlen w trakcie walki znacząco wzrasta. Związane jest to z ilością mięśni i ich gęstości. Mimo wszystko gorszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy posiadasz nadprogramową tkankę tłuszczową, ponieważ jest to dodatkowy balast podczas walki. Dobry fighter charakteryzuje się sporym, ale nie przerośniętym tonusem mięśniowym oraz niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

3. Czas reakcji

Inaczej refleks – jest to aspekt mocno związany z koordynacją, ponieważ dobra koordynacja ruchów pozytywnie wpływa na czas reakcji. Refleks możesz poprawić poprzez specjalistyczny trening. Możesz do tego użyć specjalne pulpity, na których podświetlają się konkretne przyciski. Twoim zadaniem jest jak najszybsze naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Duża masa mięśniowa może negatywnie wpływać na czas reakcji. Jest to prosta zależność znana z zasad fizyki. Masa mięśniowa to też większa waga. Aby wprowadzić w ruch większą masę mięśniową potrzeba więcej siły i niekiedy też czasu.

4. Siła mięśniowa

trec creatine 100% - kreatyna w proszku

Siła mięśniowa nie zawsze jest związana z rozmiarem mięśni. Mięsień kulturysty mimo większej masy może mieć siłę zbliżoną do mięśnia lżejszego przeciwnika. Nie oznacza to jednak, że budowanie masy dla fightera jest zbędne. Za budowaniem mięśni idzie m. in. wzmocnienie stawów.

Kup Trec Creatine 100% w sklepie Budujmase.pl

Masa mięśniowa mimo wszystko jest konieczna, aby zbudować odpowiednią siłę. W tym celu konieczny jest trening siłowy charakteryzujący się mniejszym zakresem powtórzeń i uwzględnieniem ćwiczeń wielostawowych. Trening kulturysty skupia się przede wszystkim na zwiększaniu i kształtowaniu mięśni.

Sprawdź także: Trening FBW pod sporty walki

sporty walki

Jak zwiększyć masę trenując sporty walki?

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, fighter, który chciałby zwiększyć masę mięśniową musi w pierwszej kolejności poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to konieczne, aby wyznaczyć założenia zbilansowanej diety. Musisz spożywać nieco więcej kalorii niż spalasz w ciągu dnia. Prawdopodobnie będzie to ponadprzeciętna ilość, ponieważ duża ilość wymagających jednostek treningowych znacząco zwiększa Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Kolejnym aspektem koniecznym dla budowania masy mięśniowej jest trening siłowy. Musisz w umiejętny sposób zaprogramować wszystkie jednostki treningowe tak, aby odpowiednio regenerować się pomiędzy treningami. Ćwiczenia siłowe 3 razy w tygodniu np. w oparciu o system FBW przyniosą zadowalający efekt. Plan treningowy powinien być oparty o ćwiczenia wielostawowe, takie jak: przysiady, martwe ciągi, wiosłowania, wyciskania itp. W ten sposób zaangażujesz do pracy wiele grup mięśniowych.

Duża masa mięśniowa a sporty walki - czy warto mieć dużą masę mięśniową?

Dlaczego kulturyści przegrywają w sportach walki?

Duża masa jest czynnikiem ograniczającym Twoje możliwości w sportach walki. Dobrym przykładem jest Mariusz Pudzianowski. Przed rozpoczęciem kariery w MMA charakteryzował się sylwetką kulturysty. Duża ilość masy mięśniowej z niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Chcąc odnieść sukces w sportach walki, Mariusz Pudzianowski musiał poniekąd spalić “balast” masy mięśniowej. Ciężko wypracowana wcześniej masa mięśniowa, która była niezbędna dla podnoszenia ogromnych ciężarów, stała się uciążliwa podczas walk.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Jak wcześniej wspomniano, duża masa mięśniowa ogranicza fightera na wielu polach:

  • słabsza wydolność,
  • mniej skoordynowane ruchy,
  • słabszy czas reakcji.

To czynniki, które decydują o końcowym rezultacie walki. Jeżeli na poważnie myślisz o trenowaniu sportów walki, to trening siłowy będzie jedynie ważnym dodatkiem, który uzupełnia treningi sportów walki. Budowanie zbyt dużej masy będzie ograniczało Twoje możliwości.

Czytaj także: Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *