Prawdą jest, że budowanie mięśni brzucha w przypadku każdego z nas będzie wyglądało nieco inaczej. W końcu genetyka, tryb życia, ilość stresu, czy snu nie pozostają bez znaczenia. Warto mieć jednak świadomość, że nikomu nie udało się dojść do celu bez pracy, ćwiczeń i odpowiedniej diety. Zapoznaj się z mitami, które hamują Twoje postępy, zobacz, co przeszkadza, a co pomoże w budowaniu wymarzonych mięśni brzucha.

1. Możesz zbudować ABS bez diety

Gdzieniegdzie możemy spotkać się z opinią, że dieta nie jest konieczna, a solidna dawka regularnych ćwiczeń wystarczy do zbudowania mięśni brzucha. Prawda i nieprawda zarazem. Dlaczego? Mięśnie mogą być, ale pod warstwą tłuszczu, co na dobrą sprawę oprócz poprawy wyników sportowych w niczym nam nie pomoże, a przecież większość chciałaby pochwalić się także efektem wizualnym swojej pracy. Dlatego też rewolucja powinna zacząć się w kuchni. Bez unikania nadmiaru soli, przetworzonych produktów i tłuszczu trans, z użyciem warzyw i zdrowych produktów, nie mamy co liczyć na zredukowanie tkanki tłuszczowej na brzuchu i odsłonięcie wypracowanych mięśni.

2. Węglowodany niszczą Twoją pracę

Objadanie się cukrami prostymi może być opłakane w skutkach, a to z uwagi na szybki ich rozkład, wyrzut insuliny i magazynowanie energii w postaci tłuszczu. Nie oznacza to, że powinniśmy je całkowicie wykluczyć ze swojej diety. Węglowodany doskonale sprawdzą się po treningu, gdy zależy nam na natychmiastowym uzupełnieniu zużytych podczas ćwiczeń zapasów glikogenu mięśniowego.
W trakcie dnia wybierajmy węglowodany złożone, znajdujące się w produktach pełnoziarnistych, które zapewnią powolne i stopniowe uwalnianie energii, bez zbytecznych skoków ilości cukru we krwi, które warunkują reakcję hormonalną.

3. Brzuszki podstawą treningu brzucha

Nie raz i nie dwa spotkaliśmy się z osobami, które wykonywały niebotyczne ilości brzuszków i… nie widziały efektów. Czas uświadomić sobie, że brzuch możemy, a nawet powinniśmy, budować z użyciem zróżnicowanych ćwiczeń. Tak jak każdy mięsień, brzuch wymaga zróżnicowania płaszczyzn i kątów. Tak też powinniśmy wprowadzić do planu treningowego brzuszki skośne, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, spięcia, używać dodatkowe obciążenia. Robienie jednego ćwiczenia przez cały czas nie przyniesie upragnionych rezultatów.

4. Suplementy wyrzeźbią brzuch

Są produkty wspomagające walkę ze zbędną tkanką tłuszczową, ale one wspomagają, a nie pracują za nas. Nawet stosowanie w swojej kuchni kofeiny, zielonej herbaty, ostrej papryki, pieprzu, cynamonu i innych nie pomoże, jeśli Ty nie będziesz stosować się do założeń diety i treningu. Każda z tych rzeczy pcha w przód, ale nie wykona ciężkiej pracy za Ciebie.

5. Wolniejsze powtórzenia są lepsze

Każdy z nas wie, że wolniejsze wykonanie powtórzenia to zwiększone napięcie mięśni i dokładność techniczna, ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem? I tak, i nie. Najskuteczniejsze będzie tu łączenie możliwości, czyli stosowanie zarówno tych powolnych powtórzeń, jak i szybszych. Pozwoli to na aktywację wszystkich włókien mięśniowych i lepszy rozwój.

6. Możesz trenować brzuch codziennie

Wiele źródeł podaje, że brzuch można trenować codziennie, ale niekoniecznie jest to odpowiednia droga. Trening brzucha powinien być ciężki, a jeśli taki jest, trzeba dać im czas na regenerację.  W końcu brzuch bierze udział także w treningu innych partii ciała, gdzie wspomaga poszczególne ruchy.

7. Trening gwarantuje widoczność mięśni

Wcześniej wspomniano, że widoczność mięśni warunkowana jest przez ilość tłuszczu. Jeśli będzie go sporo, nawet najlepiej rozbudowany brzuch nie będzie widoczny. Sprawa inaczej się ma, gdy mięśni nie ma zbyt dużo, ale tłuszczu też nie. Wtedy możemy skupić się na rozbudowie mięśni dla lepszego wyglądu. Na spalanie tkanki tłuszczowej ma jednak wpływ nie tylko dieta, ale także ilość snu, wytwarzany kortyzol, wiek oraz przeszłość naszego metabolizmu. Nie znaczy to, że wszystko stracone. Trenuj ciężko, stosuj odpowiednią dietę, bądź cierpliwy i konsekwentny – to są główne składowe sukcesu.

Rating: 5.0/5. Wg 4 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj