Zarówno trening Split z podziałem na konkretne partie mięśniowe jak i Push Pull są bardzo popularnymi i efektywnymi metodami układania planów treningowych. Jednak, który z nich będzie lepszy dla Ciebie? Poniżej pomożemy Ci podjąć tą często niełatwą decyzję.

Trening Split z podziałek na partie mięśniowe

Trening Split z podziałem na partie mięśniowe uważany jest tradycyjny trening kulturystyczny. Jego założeniem jest trenowanie każdą grupę mięśniową w ciągu tygodnia w 5-6 sesjach.

Zalety treningu Split

W Splicie z podziałem na partie mięśniowe stosuje się większą różnorodność ćwiczeń, aby zaangażować konkretne mięśnie. Jest to bardzo dobra metoda szokująca mięśnie i zmuszające je do rozrostu poprzez wysoką objętość, w szczególności dla osób, które wcześniej trenowały systemem FBW. Zwiększona objętość i stres metaboliczny prowadzi do większej hipertrofii niż inne rodzaje Splitów. Upewnij się tylko, że posiadasz odpowiednie i solidne podstawy, aby rozpocząć przygodę z takim treningiem.

Wady treningu Split

Ciężko jest wykonywać ciężkie, wielostawowe ćwiczenia bez pełnej regeneracji po poprzednim treningu. Upewnij się, że odpowiednio dbasz o odżywianie (w szczególności podaż białka i węglowodanów), sen i inne ważne czynniki mające wpływ na regenerację. Trening Split z podziałem na partie mięśniowe jest również długi czasowo, co czyni go niepraktycznym dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na ćwiczenia. Ponadto są przeznaczone w zasadzie wyłączeni dla doświadczonych zawodników, a nie dla sportowców innych dyscyplin czy początkujących.

Podział treningu Split

Poniedziałek – klatka piersiowa

Wtorek – plecy

Środa – barki

Czwartek – nogi

Piątek – ramiona + brzuch

Sobota i niedziela – wolne

Trening Push Pull

Push Pull dzieli trening ze względu na rodzaj ruchu. Mięśnie znajdujące się z tyłu są głównie odpowiedzialne za ruch ciągnący (pull), a mięśnie z przodu za ruchy pchające (push). Nogi przeważnie podzielone są zarówno na dzień pull jak i push, choć zdarzają się sytuację kiedy są włączane tylko do dnia pull.

Zalety treningu Push Pull

Trening Push Pull dobrze sprawdzi się u osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Jest to bardzo ekonomiczna metoda i pozwala na elastyczne planowanie. Umiarkowana częstotliwość ruchów jest lepsza do nabywania nowych umiejętności, niż w przypadku Splitu z podziałem na partie mięśniowe.

Wady treningu Push Pull

Trening Push Pull ma nieco ograniczone zastosowanie u sportowców, ponieważ dzieli ciało na mięśnie, które ze sobą współpracują. Push Pull jest również trochę zbyt zaawansowaną metodą dla początkujących, którym zależy na wzroście masy mięśniowej.

Podział treningu Push Pull

Trening 1 Pull: nogi (mięśnie dwugłowe), plecy, bicepsy, tylny akton barków

Trening 2 Push: nogi (mięśnie czworogłowe), klatka piersiowa, tricepsy, barki

Ocena: 4.3. Wg 6 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No